کد خبر : 90093
/ 08:12
فرصت‌های فصل برگ‌ریزان در شهرهای جهان

سونات پاییزی

سونات پاییزی

شهرآرا آنلاین - عماد پورشهریاری| پاییز هزار‌رنگ، فصل مورد‌علاقه افراد بسیاری است. اما این تغییر  آب‌وهوا و قرمز و نارنجی‌شدن شهرها، مدیران و بنگاه‌های اقتصادی و به‌ویژه فعالان صنعت گردشگری را هم سر ذوق می‌آورد. شروع پاییز برای بسیاری از شهرهای جهان به‌معنای پایان فصل گردشگری است، برای عده‌ای دیگر اما آغاز یک دوره پربار خواهد بود.

 

 ﷯ سرمایه‌گذاری میلیونی ایرلندی‌ها در گردشگری پاییزی

ایرلند یکی از کشورهایی است که برای فصل پاییز خود برنامه‌ ویژه‌ای در‌نظر گرفته است. وزارت حمل‌ونقل، گردشگری و ورزش این کشور، ٢سال پیش، پویشی را با بودجه ٩‌میلیون یورو راه‌اندازی کرد تا گردشگرانی از سراسر جهان را در فصل پاییز به این کشور بکشاند. ٣٠‌درصد از گردشگران خارجی ایرلند بین ماه‌های سپتامبر تا دسامبر (١٠‌شهریور تا ١٠‌آذر) وارد این کشور می‌شوند. در این برنامه، جشنواره‌ها و رخدادهای گوناگونی در سراسر ایرلند و پایتخت این کشور برگزار می‌شود تا عاملی جز آب‌وهوا را به‌عنوان انگیزه برای گردشگران به وجود بیاورند. جشنواره تئاتر دوبلین، جشنواره بین‌المللی هنر در بلفاست و جشنواره برام استوکر، از مهم‌ترین رخدادهای پاییزی در ایرلند است. با نزدیک‌شدن به فصل پاییز، ایرلندی‌ها با کمک‌گرفتن از رسانه‌های مکتوب، آنلاین، صوتی و تصویری، خود را به‌عنوان یک مقصد گردشگری جذاب در کشورهای غرب آسیا، هندوستان، استرالیا و نیوزیلند مطرح می‌کنند. همچنین در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی، تبلیغات تلویزیونی برای تعطیلات خاص به اوج خود می‌رسند.

 

 ﷯ جشنواره برگ‌های پاییزی در ژاپن

ژاپنی‌ها برای برگ‌ پاییزی واژه‌ای اختصاصی دارند و به آن «کویو» می‌گویند. پاییز هر سال جشنواره‌ای در حوالی کوهستان فوجی و دریاچه کاواگوچی‌کیو برگزار می‌شود و شرکت‌کننده‌ها در آن به تماشای برگ‌های پاییزی می‌نشینند. شرکت‌کننده‌ها در این جشنواره دل‌انگیز با غروب خورشید و روشن‌شدن چراغ‌ها زیر درختانِ پاییز‌زده قدم می‌زنند و از غرفه‌های غذا، صنایع دستی و محصولات کشاورزان بازدید می‌کنند.

تغییر فصل برای پایتخت مجارستان خیلی بیشتر ‌از تغییر رنگ‌هاست و نور طلایی پاییز در جشنواره‌های بوداپست هم قابل‌توجه است. شروع برگ‌ریزان در شهر به این معناست که جشنواره‌های رنگارنگی در شرف برگزاری هستند. دیگر خبری از پیاده‌روها و رستوران‌های پر ازدحام فصل تابستان نیست و از تعداد گردشگران هم در شهر کم شده است. مسئولان و مدیران شهری و دولتی در بوداپست برای پاییز رویکرد متفاوتی در‌نظر می‌گیرند. موسیقی و ادبیات، از مؤلفه‌های شهرت‌ بوداپست است و پاییز، بهترین زمان برای درک این هنرهای غنی. جشنواره «کافه‌بوداپست» از رخدادهایی است که هر‌ساله در اکتبر (آبان‌ماه) برگزار می‌شود و فرهنگ و هنر را به شهری‌ترین شکل ممکن در‌اختیار مخاطب قرار می‌دهد. این جشنواره که قبل‌تر به نام «جشنواره پاییز بوداپست» شناخته می‌شد، در حوزه‌های مختلف فرهنگ مانند موسیقی، تئاتر، نقاشی، هنرهای تجسمی، عکاسی و ادبیات برگزار می‌شود. در یکی از بخش‌های این مسابقه به نام «بوداپست در ١٠٠‌کلمه» از متولدان دهه‌٩٠ میلادی خواسته می‌شد در ١٠٠‌کلمه شخصیتِ شهر را توصیف کنند. به اعتقاد مدیرانِ مجار، برای برگزاری این جشنواره‌های هنری و فرهنگی هیچ زمانی مناسب‌تر از پاییز نیست.

 

 ﷯ شهرت شب‌های پاییزی

شهروندان و گردشگران بسیاری از شهرها، شب‌نشینی‌ها و خیابان‌گردی شبانه را به حضور در نور آفتاب ترجیح می‌دهند. برای این دست فعالیت‌ها باید تا زمان غروب آفتاب صبر کرد. در تابستان، این انتظار کمی طولانی است و فرصت برای شب‌گردی کوتاه. با آغاز ۶‌ماه دوم سال، به طول شب افزوده و فرصت برای تفریحات در شب بیشتر می‌شود. تسالونیکی، دومین شهر بزرگ یونان است و به‌خاطر شب‌های پاییزی‌اش شهرت دارد. اجراهای زنده موسیقی در پاییز برای سنتی‌ترین طرفداران موسیقی یا مدرن‌ترین هواداران هنر، برنامه‌ای ویژه است. سرزندگی مردم این شهر در شب‌های پاییز چندین‌برابر تابستان است، به‌گونه‌ای‌که برخی کافه‌ها و رستوران‌های جزیره در پاییز تعطیل می‌شوند.

سویل در اسپانیا از دیگر شهرهایی است که به شب‌های پاییزی‌اش شهره شده. با فروکش‌کردن گرمای تابستان در این شهر اسپانیایی، برنامه‌ها و رویدادهای شبانه برای شهروندان و گردشگران فراهم می‌شود. بسیاری از موزه‌ها، گالری‌ها و دیگر مکان‌های دیدنی در این فصل تا دقایق اولیه بامداد دایر هستند. تماشای معماری آندلسی سویل با نورپردازی‌های ویژه در فصل پاییز در فهرست آرزوهای بسیاری از علاقه‌مندان به معماری قرار دارد.

 

 ﷯ سرمایه در سرشاخه‌ درختان پاییزی

علاوه‌بر درآمدهای میلیون دلاری که شهرهای مختلف از گردشگران فصل‌های پاییز کسب می‌کنند و لذت شهروندان از آرامش شب‌های پاییزی، برگ‌های پاییزی یک سرمایه ارزشمند برای شهرها به حساب می‌آیند. برگ‌‌های ریخته‌شده یکی از منابع مهم برای تولید کودهای گیاهی هستند. ریشه گیاهان تا عمق زیادی در داخل زمین نفوذ می‌کنند، اما شاخه‌ها و تنه درختان در جذب برخی منابع مانند نور آفتاب مسیر آسان‌تری دارند. برگ‌های ریخته‌شده از درختان می‌تواند خاک را غنی کند. 

علاوه‌بر‌این برگ‌های ریخته‌شده به‌عنوان کود یا کمپوست قابل‌استفاده هستند. این اما تنها مزایای برگ‌های پاییزی نیست. برگ ریخته‌شده روی زمین، رطوبت خاک را حذف می‌کند و به‌عنوان یک آفت‌کش طبیعی در‌برابر حلزون‌ها کاربرد دارد. همچنین با افزایش برگ‌ها، تراکم خاک بیشتر و احتمال فرسایش کمتر می‌شود. 

تبدیل برگ‌های ریخته‌شده به گیاه‌خاک، به‌طور طبیعی ٢ تا ٣‌سال طول خواهد کشید؛ البته زمان زیادی است، اما این مدت در‌برابر هزینه رایگان، کاملا به‌صرفه است. در مقیاس‌های بزرگ‌تر، تسریع این فرایند و آغاز چرخه کمپوست‌سازی بسیار سودمند خواهد بود.  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی