کد خبر : 90101
/ 08:31

از اهدای جان تا سکوتی بی‌امان

آخرین وضعیت دانش‌آموزان حادثه‌دیده بردسکنی پس از ٧٢ساعت تشریح شد

از اهدای جان تا سکوتی بی‌امان

شهرآرا آنلاین - ابوعطا| روز گذشته اعضای پیکر محمد‌مهدی سیزده ساله دانش‌آموز حادثه‌دیده بردسکنی به بیماران نیازمند اهدا شد اما وضعیت مهدی آخرین دانش‌آموز این حادثه در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است، خانواده و پزشکان امیدوارند که او به زندگی بازگردد.

به گزارش شهرآرا، ٧٢ساعت از وقوع حادثه دل‌خراش تصادف وانت‌پیکان با ۴دانش‌آموز دبستان حاج‌مومن بردسکن می‌گذرد و اعضای این خانواده‌ها که از قضا همسایه هم هستند، حال و روز متفاوتی را تجربه کرده اند.

اعضای خانواده سجاد و امیرعلی که همان روز تصادف پرکشیدنشان قطعی شده بود، در‌گیر مراسم خاک‌سپاری و ختم شدند اما خانواده محمد‌مهدی در یک دوراهی و آزمونی سخت قرار گرفتند.

محمدمهدی در پی حادثه برخورد وانت‌پیکان با این دانش‌آموزان به گفته پزشکان دچار مرگ‌مغزی شد. اما والدینش نمی‌توانستند به راحتی با این قضیه کنار بیایند و در دو‌راهی اهدای عضو یا خاک‌سپاری مانده بودند.

اما حکایت ‌مهدی یازده‌ساله، دیگر دانش‌آموز این حادثه، متفاوت‌تر از دیگر دوستانش بود. این پسر نوجوان پس از تصادف و انتقال به بیمارستان به تشخیص پزشکان به کما رفت و خانواده‌اش همچنان دست به دعا دارند.

 

سربلندی در آزمونی سخت

خانواده محمد‌مهدی که با مشاوره پزشکان متوجه شدند امکان بازگشت پسرشان دیگر وجود ندارد، در آزمونی دشوار با پرکردن فرم‌های مربوط به اهدای اعضای پیکر جگرگوشه‌شان برای نجات جان بیماران، رضایت دادند.

در پی این عمل خداپسندانه، تأیید نهایی و دریافت مجوزهای قضایی آغاز شد. با تأیید مرگ مغزی این پسر نوجوان از سوی مدیر‌کل پزشکی قانونی به عنوان نماینده قوه قضائیه، اقدامات اولیه عمل اهدای عضو انجام شد.

روز گذشته دکتر ابراهیم خالقی، مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، آخرین جزئیات عمل پیوند عضو را در گفت‌وگو با ایسنا تشریح کرد.به گفته دکتر خالقی، محمدمهدی و یکی دیگر از مصدومان این حادثه با بالگرد اورژانس به بیمارستان سبزوار منتقل شدند اما یکی از این عزیزان جانش را از دست داد و محمدمهدی دچار مرگ‌مغزی شد.

با رضایت خانواده و انتقال پیکر محمد‌مهدی به مشهد، پس از تأیید مجدد مرگ مغزی از سوی گروهی شامل ۴ متخصص (مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، داخلی و بیهوشی) عمل اهدای عضو انجام شد.کبد محمدمهدی احمدی به پسربچه‌ای دوازده‌ساله و ٢کلیه او به یک خانم بیست‌وهفت‌ساله و آقایی چهل‌وشش ‌ساله به صورت رایگان اهدا و پیوند شد و این افراد را که سال‌ها با مشکلات ناشی از نقض عضو دست به گریبان بودند، از درد و رنج نجات داد.

 

آماری تأسف برانگیز

﷯به گفته خالقی تعداد بیمارانی که در ایران با تابلوی مرگ مغزی فوت می‌کنند بین ۵‌تا ٨‌هزار نفر است که از این تعداد ۵٠‌درصد قابلیت اهدای عضو دارند، اما این درحالی است که سالیانه ٢١٠٠نفر از بیماران مرگ‌مغزی که می‌توانند اهدای عضو داشته باشند به دلیل نارضایتی خانواده‌ها و شناسایی نشدن بموقع به عمل اهدا نمی‌رسند. اگر به طور متوسط هر‌کدام از این ٢١٠٠نفر ٣ارگان را بتوانند اهدا کنند حدود ۶١٠٠بیمار را می‌توانند نجات دهند ولی این اتفاق نمی‌افتد.همچنین روزانه در کشور ٧‌تا ١٠‌نفر در فهرست انتظار جان خود را از دست می‌دهند و سالیانه ٣٣٠٠‌بیمار پیوندی در کشور فوت می‌کنند. از فهرست انتظار به دلیل نرسیدن عضو  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی