کد خبر : 90102
/ 08:37
جانشین اول فرماندهی بحران منطقه12 خبر داد:

برگزاری مانور، کارگاه آموزشی و دوره‌های مدیریت بحران

مدیریت بحران به 4محور کلی پیشگیری، کاهش خطرپذیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی تقسیم‌بندی می‌شود.

برگزاری مانور، کارگاه آموزشی و دوره‌های مدیریت بحران

شهرآرا آنلاین - ریاحی| مدیریت بحران به 4محور کلی پیشگیری، کاهش خطرپذیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی تقسیم‌بندی می‌شود. از مدیریت بحران تعریف‌های متفاوتی وجود دارد، اما آنچه اندیشمندان این حوزه روی آن اجماع دارند این است که «وظیفه مدیریت بحران، کنترل در زمان‌های کوتاه با استفاده از بهترین اصول و روش‌هاست». البته در طرح امداد و نجات کشور، مدیریت بحران فرآیند عملکرد و برنامه‌ریزی مقام‌های دولتی و دستگاه‌های اجرایی دولتی و عمومی برای پیشگیری از وقوع بحران یا امدادرسانی سریع و بهبود اوضاع در زمان وقوع بحران است. به مناسبت هفته مدیریت بحران و پدافند غیرعامل گفت‌وگویی با جانشین فرماندهی بحران در منطقه12 انجام شده است.

 

اهداف آموزش پدافندغیرعامل

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه12، مهدی حسین‌زاده جانشین فرماندهی بحران منطقه، درباره اهداف آموزش پدافند غیرعامل به شهروندان گفت: پدافند غیرعامل با هدف توانمندسازی و آموزش صحیح و کاربردی نظام مدیریت شهری و شهروندان در مناطق شهری برای آمادگی مقابله با خطرات در هنگام بروز بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی و واکنش اضطراری در زمان این حوادث برنامه‌ریزی شده است.

 

خطر بزرگ هسته‌های متراکم شهری

حسین‌زاده از خطر بزرگ کلونی‌های جمعیتی در شهرها ابراز نگرانی کرد و ادامه داد: امروزه و در شکل نوین زندگی شهری شاهد رشد شهرها به شکل هسته‌های جمعیتی با تراکم زیاد هستیم و تعداد بسیار زیادی از مردم در یک محدوده مشخص و بعضا کوچک در واحدهای متراکم آپارتمانی زندگی می‌کنند و این حجم از جمعیت خطرات بسیار جدی را در هنگام بروز حوادث به وجود می‌آورد که این جریان خود مستلزم مدیریت بسیار دقیق و جدی برای پیشگیری و مدیریت بحران در این حوزه است.

وی افزود: به همین دلیل ما معتقدیم بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای اعمال پدافند غیرعامل رعایت اصول و ضوابط ساختمانی و زیرساخت‌های شهری با بالاترین سطح استانداردهاست.

 

پیشگیری بهتر از درمان

معاون اجرایی شهرداری منطقه تصریح کرد: از آنجایی که همیشه پیگیری بهتر و بسیار کم‌هزینه‌تر از درمان است ما باید در مجموعه مدیریت شهری به دنبال کاهش شرایط خطرساز در شهر و جامعه باشیم و این موضوع جز با رعایت اصول و ضوابط فنی امکان‌پذیر نیست.

 

بهترین زمان امداد، 72ساعت اولیه

جانشین فرماندهی بحران در منطقه درباره بهترین زمان امداد در هنگام حادثه گفت: از نظر فنی و اصولی در هنگام بروز حوادث بهترین زمان برای نجات جان شهروندان و پیشگیری از بروز خطرات مختلف و به دنبال آن کاهش تلفات انسانی همان 72ساعت اولیه بعد از بروز حادثه است.

وی اظهار داشت: از طرفی در هنگام بروز حوادث به‌دلیل حجم زیاد مشکلات، امکانات محدود و نیاز به امدادرسانی زودهنگام و بسیار سریع برای نجات شهروندان، بهترین و اصولی‌ترین راه در کنار نیروهای امدادی، همراهی و همکاری مردم در هنگام بروز این بحران‌هاست.

 

برگزاری کلاس‌های مدیریت بحران برای شهروندان

حسین‌زاده درباره لزوم آموزش شهروندان گفت: ما معتقدیم در این راه آموزش‌های مردمی به‌دلیل توانمندسازی و سهیم دانستن شهروندان در هنگام بروز حوادث می‌تواند بسیاری از مشکلات را به‌ویژه به لحاظ حفظ جان شهروندان و کاهش تلفات انسانی که مهم‌ترین موضوع در مواقع بحران است برطرف کند.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا تشکیل و آموزش تخصصی گروه‌های دوام ثامن در اماکن عمومی مانند مجتمع‌های مسکونی، مساجد، مدارس، مجتمع‌های تجاری و پایگاه‌های چندمنظوره انجام شده و در حال پیگیری است و هدف اصلی ما تهیه شناسنامه ایمنی اماکن و اطلاع‌رسانی و آموزش و در مواقع ضرورت کمک خواستن از شهروندان است.

 

سرفصل‌های آموزش مدیریت بحران

معاونت اجرایی شهرداری منطقه افزود: این آموزش‌ها با سرفصل‌هایی از قبیل: آشنایی با اصول و مبانی مدیریت بحران، آشنایی با روان‌شناسی مدیریت بحران، آشنایی با انواع مصدومیت‌ها، امداد و نجات، اصول و مبانی اطفای حریق، آموزش تخصص امداد و نجات و تخصص مرتبط با آتش‌نشانی به شهروندان است.

 

گام‌های اجرایی آموزش مدیریت بحران

حسین‌زاده درباره گام‌های اجرایی مدیریت بحران گفت: برگزاری کارگاه آموزشی در منطقه، برگزاری مانور در راستای توانمندی‌سازی داوطلبان و برگزاری دوره‌های تخصصی آموزش‌های شهروندی

از جمله گام‌های اجرایی برای آموزش شهروندان است. همچنین کارگاه آموزشی تئوری و عملی به مدت 10جلسه برای فعالان علاقه‌مند تشکیل شده و بعد از پایان دوره آموزشی تئوری از مخاطبان آزمون گرفته می‌شود.

 

مأموریت اصلی مدیریت شهری

جانشین فرماندهی بحران منطقه بیان کرد: مأموریت اصلی ما در مدیریت شهری در شرایط عادی هماهنگی و همکاری با نهادها و سازمان‌های مرتبط در راستای ارتقاع آگاهی و رشد آمادگی، ایمنی و کاهش مخاطرات محله از یک‌طرف و طرف دیگر مشارکت در تهیه برنامه‌های محلی، تشکیل و عضوگیری، سازمان‌دهی اعضای گروه مردمی و برقراری ارتباط با افراد و تشکل‌های مردم‌نهاد در حدود اختیارات است.

وی در پایان تأکید کرد: مدیریت شهری در این منطقه تمام توان خود را در پیشگیری، نظارت و آموزش شهروندی بسیج نموده تا در مواقع اضطرار بتواند با کمک شهروندان شرایط خاص را مدیریت کرده و حافظ شایسته‌ای برای حفظ سرمایه‌های جانی و مالی شهروندان عزیز باشد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی