کد خبر : 90103
/ 08:37
نیم‌روزی در موکب شهدای بولوار شاهنامه

همکاری برای خدمت به زائران رضوی

روزهای آخر ماه صفر و شهادت امام رضا(ع) با حضور زائران پیاده عجین شده است، هزاران نفر از زائران پیاده از شهرها و روستاهای مختلف ایران و استان به عشق مولا و مقتدایشان پا در راه گذاشته‌اند،

همکاری برای خدمت به زائران رضوی

شهرآرا آنلاین - حسین برادران‌فر| روزهای آخر ماه صفر و شهادت امام رضا(ع) با حضور زائران پیاده عجین شده است، هزاران نفر از زائران پیاده از شهرها و روستاهای مختلف ایران و استان به عشق مولا و مقتدایشان پا در راه گذاشته‌اند، روزها و شب‌ها راه رفته‌اند تا به پابوسی حضرتش برسند و عقده‌های دل را خالی کنند، از طرف دیگر شهروندان مشهدی نیز در قالب خادمان افتخاری حریم رضوی با رویی باز و دستی‌ گشاده به استقبال این زائران پیاده آمده و گردوغبار راه را از چهره آنان پاک کرده‌اند، این خدمت خالصانه جلوه‌گاهی وصف‌ناشدنی از ارادت و دوستی به ساحت امام رضا(ع) را به نمایش گذاشته است. موکب شهدای بولوار شاهنامه یکی از مهم‌ترین ایستگاه‌های صلواتی استقبال از زائران پیاده در ورودی غربی شهر مشهد (بولوار آزادی) است که با همت و اراده اهالی بولوار شاهنامه، شهرداری منطقه12 و سازمان‌های دیگر تجهیز و راه‌اندازی شده ‌است و خدمات مختلفی را به زائران پیاده‌ای که از این مسیر به مشهد مقدس وارد شده‌اند، ارائه می‌دهند. با حضور در محل این موکب، گزارشی از فعالیت‌های این موکب تهیه کرده‌ایم که در سطور بعدی خواهید خواند.

 

مشارکت مردم و سازمان‌ها

محبوبه ضیافتی، مدیر روابط عمومی بنیاد فرهنگی شهدای بولوار شاهنامه، با اشاره به همکاری خوب ساکنان محلات بولوار شاهنامه گفت: امسال برای دومین سال متوالی موکب (شهدای بولوار شاهنامه) با همت اهالی ساکن در محلات بولوار شاهنامه و حمایت‌های شهرداری منطقه12 برپا شده است، تقریبا از 2،3ماه قبل برنامه‌ریزی این‌کار آغاز شد و با فراخوان عمومی از مدارس، مساجد، تشکل‌های مذهبی و فرهنگی که در بولوار شاهنامه (ناحیه3) فعالیت دارند، تقاضای همکاری داشتیم. با این فراخوان بیش از 2هزار نفر از فعالان تشکل‌های مذهبی و فرهنگی ساکن در بولوار شاهنامه اعلام آمادگی‌ کردند که به‌عنوان (خادم‌یاران افتخاری رضوی) خدمت‌رسانی به زائران پیاده در ایام آخر ماه صفر را برعهده بگیرند، علاوه‌بر اهالی ساکن در بولوار شاهنامه، افرادی از دیگر محلات منطقه و حتی شهر مشهد مثل محلات: جاهدشهر، الهیه، هاشمیه و دیگر محلات نیز ثبت‌نام کردند. ما در این موکب خادمان افتخاری از دیگر شهرهای ایران مثل شهر اصفهان داشتیم که جزو زائران پیاده رضوی نیز بوده و به ارائه خدمات به زائران پیاده رضوی پرداخته‌اند. همچنین گروه پزشکی از تهران، آمادگی خود را برای ارائه خدمات پزشکی به زائران پیاده رضوی اعلام کردند، این همکاری و همراهی با تکیه بر شعار ( وقتی مردم پای کار هستند) و عشق به امام رضا(ع) نتایج خوبی را به دنبال داشت و همه چیز برای برپایی موکب آماده شد. درکنار مردم ارگان‌ها و سازمان‌های مختلفی مانند: آستان قدس رضوی، شهرداری منطقه12، اداره برق، اورژانس، بهداشت، بسیج، سپاه، کارخانه الکترود رضا و مدیران باغ تالار اردیبهشت هم در برپایی و خدمات‌رسانی به زائران پیاده رضوی همکاری مناسب و کاملی داشتند.

125560.jpg

خدمات به زائران پیاده رضوی

ضیافتی با اشاره به خدمات مختلف در موکب بزرگ شهدای بولوار شاهنامه به زائران پیاده رضوی افزود: با همت اهالی و ارگان‌ها موکب شهدای بولوار شاهنامه در زمینی به وسعت 600متر برپا شد، در جریان احداث این موکب، آستان قدس رضوی در ساخت و برپایی موکب و شهرداری منطقه12، رئیس اداره ناحیه3 و کارکنان اجرایی آن و نیروهای خدماتی شهرداری منطقه در ارائه خدمات نظافتی و بهداشتی همکاری خوبی داشتند. خدمات‌دهی به زائران پیاده رضوی در این موکب هم‌زمان با اربعین حسینی شروع شده است، این موکب دارای 2استراحتگاه جداگانه برای خانم‌ها و آقایان با ظرفیت 1000نفر است و 18نیروی خدماتی به‌طور شبانه‌روزی در خدمت زائران پیاده رضوی هستند. برپایی کلاس‌های مهدویت و جلسات امام‌شناسی برای زائران توسط کارشناسان مذهبی حاضر در موکب انجام می‌گیرد، غرفه‌های خیاطی، کفاشی، ماساژور و گروه پزشکی خدمات‌دهی شبانه‌روزی به زائران پیاده رضوی را انجام می‌دهند. در کنار این 2درمانگاه صحرایی و 2گروه پزشکی که به‌تازگی از کربلا آمده‌اند به همراه 2پرستار خدمات پزشکی در موکب مستقرند. نیروهای بسیج محله نیز همکاری خوبی در برقراری امنیت موکب داشته‌اند.

در ادامه گزارش به‌سراغ چند نفر از زائران پیاده رضوی می‌رویم، زائرانی که چندین روز را در راه بوده و حالا با رسیدن به ورودی شهر مشهد مورد استقبال خادمان موکب شهدای بولوار شاهنامه قرار گرفته‌اند.

125561.jpg

18سال زیارت با پای پیاده

فاطمه گوهری، ساکن یکی از روستاهای چناران، است او که برای هجدهمین سال متوالی با پای پیاده به پابوسی امام رضا(ع) آمده، معتقد است هرچه دارد از امام رضا(ع) است.

گوهری در توضیح بیشتر می‌گوید: 32ساله هستم و اولین سالی را که با پای پیاده به پابوسی امام رضا(ع) آمدم، دختر نوجوانی بودم که به‌دلیل بیماری بسیار نحیف و لاغر شده بودم. پدر و مادرم با پیاده‌رفتن من به حرم امام رضا(ع) مخالف بودند، چون نمی‌خواستند بلایی به سرم بیاید و دوباره مریض شوم. توان پیاده‌روی برای چند کیلومتر را نداشتم، اما چون از ته‌دل و صمیم قلب امام رضا(ع) را دوست داشتم با تعدادی از خانم‌های روستا همراه شدم، کیلومترهای اول پیاده‌روی برایم بسیار سخت و طاقت‌فرسا بود، حتی در بین راه به‌دلیل ضعف جسمانی بی‌هوش شدم و با کمک نیروهای پزشکی مداوا شدم. دکترها نیز اصرار داشتند که راهم را ادامه ندهم و خودم را بیشتر از این اذیت نکنم، اما عشق امام رضا(ع) بیشتر و بزرگ‌تر از همه این سختی‌ها بود. با بهترشدن حالم پیاده‌روی را ادامه دادم، نزدیک دروازه قوچان(میدان توحید) که گلدسته‌های حرم امام رضا(ع) را دیدم، احساس سبکی و آرامش عجیبی سرتاسر وجودم را فراگرفت، مریضی و ضعف را فراموش کردم، در همان‌جا از امام رضا(ع) خواستم که توانایی آمدن با پای پیاده به حرمش را به من بدهد. امسال هجدهمین سالی است که با پای پیاده به حرم رضوی می‌روم. تا حالا هر چه از امام رضا(ع) خواسته‌ام به من داده است و هرزمانی هم که دچار مشکل و گرفتاری می‌شوم از او کمک می‌خواهم.

125562.jpg

خدمت به زائران پیاده

محمود کمالی یکی از زائران پیاده‌ای است که مسیر چند صدکیلومتری شیروان تا مشهد را طی کرده است و با پوشیدن لباس افتخاری خادمان حریم رضوی به زائران پیاده خدمت می‌کند.

او دراین‌باره می‌گوید: 5سالی است که با پای پیاده از شیروان به مشهد می‌آیم و بعد از پابوسی امام رضا(ع) به‌دلیل نذری‌ای که دارم لباس خادمی پوشیده و به زائران پیاده‌اش خدمت می‌کنم. 20سالی است که راننده اتوبوس هستم، بارها و بارها مسیر مشهد تا بجنورد و شمال را پیموده‌ام و مسافران و زائران امام رضا(ع) را از شهرهای مختلف به مشهد مقدس آورده‌ام. آدم بی‌ایمان و اعتقادی نیستم، امام رضا(ع) را هم خیلی دوست دارم، اما حکمت پیاده‌روی و رفتن با پای پیاده زائران به حرم امام رضا(ع) را نمی‌فهمیدم، وقتی در سرما و گرما زائران پیاده را در کنار جاده می‌دیدم، برایم درک‌شدنی نبود. 7سال قبل خداوند به من و همسرم پسری عطا کرد، اما این پسر بعد از یک‌سال دچار بیماری ناشناخته و خطرناکی شد، تمام دکترهای مشهد و تهران را رفتم، اما بیماری هر روز بیشتر می‌شد تا اینکه دکترها جوابش کردند و گفتند: بیماری نوعی سرطان نادر و مرگ‌آور است. این ماجرا با مراسم اربعین و آخرماه صفر و شهادت امام رضا(ع) هم زمان شده بود، حاضر بودم هرکاری بکنم تا پسرم نجات پیدا کند. به‌طور ناگهانی و بدون اراده با پای پیاده و دل شکسته به طرف مشهد حرکت‌ کردم، بعد از چند روز پیاده‌روی در ورودی شهر مشهد درحالی که مشغول خدمت به زائران پیاده در یکی از مواکب بودم، همسرم زنگ زد و اعلام کرد معجزه‌ای رخ داده و فرزندمان شفا یافته است، بعد از این ماجرا با خودم عهد کردم که هرسال هم‌زمان با شهادت امام رضا(ع) با پای پیاده به مشهد بیایم و به زائران پیاده‌اش خدمت کنم. 

  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی