کد خبر : 90109
/ 08:52
شورای شهر به انتشار اوراق مشارکت برای طرح احیای بافت اطراف حرم رضوی رأی مثبت داد

3100میلیارد تومان برای 3سال

یکی از بهترین خبرهایی که در این هفته شنیده‌ایم، خبر موافقت شورای شهر مشهد با انتشار 3100میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح احیای بافت اطراف حرم رضوی است.

3100میلیارد تومان برای 3سال

شوشتری | یکی از بهترین خبرهایی که در این هفته شنیده‌ایم، خبر موافقت شورای شهر مشهد با انتشار 3100میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح احیای بافت اطراف حرم رضوی است. رقمی که درست برابری می‌کند با مبلغ درخواستی شهرداری منطقه ثامن برای تکمیل و پایان زیرساخت‌های عمومی بافت حریم رضوی بعد از گذشت 25سال از آغاز طرح مذکور.

به گزارش شهرآرامحله، آن‌طور که در چهل‌ویکمین جلسه علنی شورای شهر مصوب شد از مجموع 3100میلیارد تومان اوراق مشارکت طرح بهسازی بافت اطراف حرم مطهر رضوی، 700میلیارد تومان در سال‌جاری، هزار و 400میلیارد تومان در سال98 و هزارمیلیارد تومان هم در سال99 منتشر و منابع آن به پروژه تزریق خواهدشد. مصوبه‌ای که عملیاتی شدن آن بعد از دادن مجوزهای لازم از طرف دولت سهم زیادی از توسعه در شهر را به این نقطه خواهد‌کشاند تا بعد از گذشت بیش‌از 2قرن شاهد پیشرفت چشمگیر در پروژه‌های منطقه ثامن باشیم. منطقه‌ای که نعمتی، شهردار آن، در سالگرد یک سالگی مدیریتش از چشم‌انداز طرح تا سال1400گفته‌بود و وعده داده بود اگر به او طی سه‌سال آینده 3هزار میلیارد تومان بدهند تمام زیرساخت‌های عمومی را به پایان خواهد رساند. البته در این مصوبه تأکید شده است که اجرای پروژه‌های منطقه ثامن از محل منابع اوراق‌ منتشر برمبنای اثرگذاری و بهره‌برداری سریع‌تر پروژه‌ها، اولویت‌بندی شود و برنامه زمان‌بندی پروژه‌ها باید به تأیید کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر برسد.

حال به دنبال پیشنهاد شهردار مشهد و درخواست منطقه ثامن در تزریق منابع مالی برای پیشبرد پروژ‌ه‌ها این اوراق به مروز زمان منتشر خواهد شد. آن‌طور که تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد، گفته‌ است رایز‌نی‌ها برای این مبلغ انتشار اوراق از همان ماه‌های ابتدایی97 با مقامات کشوری آغاز شد تا بلکه با تدبیر مدیریت شهری و حمایت دولت، اطراف حرم بعد از 2دهه سامان بگیرد.

تقی‌زاده خامسی گفت: این بافت با وسعت بیش از 350 هکتار مرکز شهر مشهد و شاید مرکز ایران است که بودجه‌های شهرداری مشهد با توجه به میزان ساخت وساز و منابع درآمدی آن به تنهایی برای به پایان رساندن آن کفاف نمی‌دهد و آستان قدس رضوی نیز در این زمینه مشکلات خاص خود را دارد.

وی به نشست خود با رئیس‌جمهور هم اشاره‌ کرد و افزود: وقتی به رئیس‌جمهور گفتیم که طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر بعد از 25 سال هنوز نیمه تمام است و با این روند 25 سال دیگر به اتمام خواهد رسید که دوباره به نوسازی نیاز خواهد داشت، آقای روحانی، گفتند، در این‌باره نامه‌ای بنویسم که ما نیز طی نامه‌ای انتشار 3100میلیارد تومان اوراق مشارکت طِی 3سال برای نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر خواستار شدیم که رئیس جمهور، این نامه را برای رسیدگی به دکتر واعظی، رئیس دفتر ریاست جمهوری و دکتر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور ارجاع دادند.

آن‌طور که وی گفت جلسات شش ماهی طول کشید تا اینکه بالاخره، سازمان برنامه و بودجه کشور با انتشار 3100 میلیارد تومان اوراق مشارکت با باز پرداخت 50 درصد از سود واصل اوراق به وسیله دولت موافقت کرد.

شهردار مشهد با بیان اینکه البته این بدین معنی نیست که کار انتشار اوراق مشارکت اکنون انجام شود، افزود: اما با توجه به موافقت سازمان برنامه و بودجه کشور با انتشار 3100 میلیارد تومان اوراق مشارکت، برای ادامه راه به مصوبه شورای شهر نیاز داشتیم تا دستمان باز باشد.

به گفته وی جای امیدواری است که امسال تا حدودی مدیریت شهری بتواند مجوز انتشار 700 میلیارد تومان اوراق مشارکت از این مبلغ را دریافت کند، اما سال آینده برای تصویب 1400 میلیارد تومان دیگر از اوراق مشارکت در مجلس شورای اسلامی کار سختی در پیش رو است که به رایزنی نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای‌اسلامی نیاز دارد.

با توجه به پرداخت 50 درصد از اصل و سود 3100 میلیارد تومان اوراق مشارکت مذکور به وسیله دولت، شهرداری مشهد تنها باید 50 درصد اصل و سود این اوراق را پرداخت کند که با پیشنهاد و نظر شهردار مشهد می‌توان این مبالغ را از درآمدهای حاشیه این طرح تأمین و بدهی به بانک را بابت این اوراق پرداخت کرد.

 

چگونگی تحقق 3100میلیارد تومان برای بافت حریم رضوی

انتشار اوراق مشارکت بر اساس نرخ اعلامی بانک مرکزی است

طبق ماده واحده این لایحه به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، نظر به ضرورت تسریع در اجرای طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر حضرت رضا(ع)، برای تأمین مالی به مبلغ 31میلیارد تومان به‌صورت اوراق مشارکت، سهم نقدی دولت یا اسناد خزانه با رعایت تبصره‌های ذیل اقدام کند.

تبصره 1- برای سال1397، مبلغ 350میلیارد تومان به صورت نقد یا اسناد خزانه به‌عنوان سهم پنجاه‌درصدی دولت فراهم شده است و برای تأمین سهم شهرداری مشهد نیز اجازه انتشار اوراق مشارکت به همین میزان از محل قانون بودجه سال1397 کل کشور صادر شود.

تبصره 2 و3- برای سال1398، مبلغ 1400 و 1000میلیارد تومان برای سال99 اوراق مشارکت با مشارکت و تضمین پنجاه‌درصدی دولت در بودجه سال یادشده از سوی شهرداری مشهد منتشر شود.

تبصره 4- شهرداری مشهد برای اوراق مشارکت سال1397، پرداخت سود اوراق منتشر‌شده را در دوره‌های سه‌ماهه و اصل مبلغ این اوراق را در پایان دوره مشارکت (4سال) تعهد کرده و برای اوراق مشارکت سال‌های 1398 و 1399، پرداخت 50درصد سود اوراق منتشر شده را در دوره‌های سه‌ماهه و 50درصد اصل مبلغ این اوراق را در پایان دوره مشارکت تعهد می‌دهد.

تبصره 5- انتشار اوراق مشارکت بر اساس نرخ اعلامی بانک مرکزی خواهد بود.

تبصره 6- با عنایت به اینکه در محدوده قطاع 3 و 4 طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، قوانین و مقررات شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن و مصوبات مجمع و هیئت مدیره آن شرکت (به‌عنوان کارگزار شرکت بازآفرینی شهری ایران) درباره حساب طرح اعمال می‌شود که مورد تأیید شورای اسلامی شهر مشهد نیز هست، لیکن درباره منابع حاصل از فروش اوراق مشارکت فوق، قوانین و مقررات شهرداری مشهد حاکم و ملاک عمل است.

  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی