• خانه
  • یادداشت
  • پلاستیک و بیماری های نهفته
کد خبر : 90112
/ 09:36
دکتر یوسف علی پزشک

پلاستیک و بیماری های نهفته

پلاستیک و بیماری های نهفته

شهرآرا آنلاین - آمارها گواه این ادعا هستند که دفن پلاستیک در داخل خاک بین ٣٠٠ تا ۵٠٠ سال ماندگاری دارد. این مهم اشاره مستقیم به تخریب محیط زیست دارد، به این شرح که انباشته شدن آن ها در طبیعت نه تنها باعث به تصویر کشیدن مناظر نا زیبا بلکه باعث کاهش درآمد اقتصادی آن منطقه نیز می شود. با این حال متأسفانه شاهد استفاده بیش از حد از این مواد که عمر تجزیه شان بسیار بالاست در قالب کیسه های خرید و ظروف یک بار مصرف در بین عموم هستیم.

این در حالی است که ظروف پلاستیکی و پلیمری در صورت تماس با مایعات و مواد غذایی بالای ۴٠ درجه سانتی گراد ماده ای شیمیایی به نام « استایرن» از خود خارج می کنند که موجب تلخی غذا می شود و بیش از ٧٧ نوع بیماری خطرناک و سرطان را به همراه دارد.

موادی شبیه چربی که روی مایعات داغ داخل لیوان های یک بار مصرف پلاستیک مشاهده می کنید همان پلی استایرن سمی خارج شده از پلاستیک است که روی سیستم عصبی، قلب و گوارش انسان اثر منفی دارد.

کم اشتهایی، عصبانیت و بروز بیماری هایی مثل سرطان ، جهش ژنی در جنین زنان باردار از مهم ترین تأثیرات استفاده از اقلام و ظروف پلاستیک در طول زمان است. با این توصیف علاوه بر بیماری های مذکور شاهد بروز عفونت های ناشی از مشکلات گوارشی ، ایجاد آلرژی و ناراحتی های اعصاب در بین آن هایی که بسیار پلاستیک برایشان پر کاربرد است هستیم.

برای بالا بردن معیار سلامت در جامعه باید شهروندان را از خطرات احتمالی آگاه کرد. به عنوان نمونه نور و حرارت آفتاب به ظروف پلاستیکی ترکیبات خطرناکی را آزاد می کند که به مرور زمان زمینه بروز انواع بیماری ها را که شایع ترین آن ها سرطان است فراهم می کند.باید فرهنگ استفاده از پلاستیک -حالا چه به عنوان کیسه هایی که مواد متعدد غذایی را با آن حمل می کنیم چه ظروف پلاستیک که برای خیلی ها مورد استفاده است- تغییر کند. باید هر شهروند بداند که نباید مواد غذایی بیش از ٢ ساعت در نگهدارنده های پلاستیکی باشد..

 

کارشناس بهداشت و محیط

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی