کد خبر : 90167
/ 08:00

ورود استارت آپ ها به قلمروی معادن

در هفته‌ای که گذشت بزرگ‌ترین رویداد استارتاپی علوم زمین در کشور با حضور مسئولان کشوری و اســـتانی در اداره کــــل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق در مشهد برگزار شد.

ورود استارت آپ ها به قلمروی معادن

شهرآرا آنلاین - دکتر اسماعیل قادری‌فر، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درباره دلایل برگزاری رویداد استارتاپی علوم زمین گفت: ایران در کنار ظرفیت‌های عظیم و بالقوه‌ای که از نظر منابع معدنی دارد، جزو ۵ کشور برتر دنیا در این حوزه است اما در حوزه کارآفرینی و ثروت‌زایی از این منبع خدادادی بی‌بهره مانده و صرفا درآمد ناچیزی از خام‌فروشی مواد معدنی پس از چند مرحله اکتشاف و استحصال و برخی اقدامات مقدماتی به دست آورده است.

 

خام‌فروشی ممنوع

قادری‌فر با اشاره به اینکه ارزش افزوده‌ای که در دل منابع معدنی وجود دارد، ده‌ها برابر مقداری است که ما از آن به دست می‌آوریم افزود: این رویداد کارآفرینی و استارتاپی که برای اولین بار در کشور در حوزه علوم زمین برگزار شده است، گام جدی و امیدبخشی در جهت پیوند ظرفیت‌های نوآورانه و فناورانه به کارآفرینی مبتنی بر علم و دانش است. برگزاری چنین رویدادی مقدمه ای برای تشکیل مراکز نوآوری علوم زمین است و به زودی نخستین مرکز نوآوری در حوزه علوم زمین در مشهد راه‌اندازی خواهد شد.

 

تجاری‌سازی ایده‌های علوم زمین

دکتر جعفر طاهری، مدیر‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور هم با اظهار امیدواری درباره اینکه این رویداد نقطه عطفی باشد برای تحولات ملموس در حوزه علوم زمین استان و کشور گفت: به طور معمول رویدادهای استارتاپی اکثرا در زمینه‌های فناوری اطلاعات برگزار می‌شود و چنین رویدادی در زمینه علوم زمین در کشور کمتر دیده شده است. اما یکی از مزیت‌های نسبی اساسی در کشور ما حوزه علوم زمین و معدن است و همین امر باعث شد که ما به فکر ایجاد استارتاپ‌ها در این حوزه بیفتیم. در کنار این مسئله تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با علوم زمین و معدن هر‌ساله وارد بازار کار می‌شوند و وجود استارتاپ‌های علوم زمین می‌تواند تا حد زیادی باعث اشتغال‌زایی برای این افراد بشود.

طاهری با اشاره به اینکه این رخداد اولین قدم در راه ورود استارتاپ‌ها به حوزه علوم زمین در کشور است گفت: این رویداد فرصت مغتنمی برای دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط در حوزه زمین‌شناسی است که با ارائه ایده‌های نو در زمینه‌های علوم زمین و معدن بتوانند ایده‌های خود را به سمت تجاری‌سازی پیش ببرند.

﷯همچنین با حضور شهریار آل شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه نیروی انسانی شهرداری مشهد، در این رویداد تفاهم‌نامه‌ای بین اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق و شهرداری مشهد در زمینه حمایت از طرح‌های خلاقانه و استارتاپ ویکند امضا شد.نوآورانه استارتاپ‌‌های حاضر در این 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی