کد خبر : 90168
/ 08:04
برنامه های ۴ ساله شورای شهر مشهد در خطه تاریخی تابران

سه گام احیای توس

٢۶‌آذر سال گذشته بود که تفاهم‌نامه‌ای میان میراث فرهنگی و شهرداری مشهد برای سامان‌دهی وضعیت جلوخان آرامگاه فردوسی امضا شد.

سه گام احیای توس

شهرآرا آنلاین -  شیما سیدی|  گرچه در آن زمان گمان بر این بود که طرح بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی آماده اجراست و شهرداری نیز بر همین مبنا وارد گود شد، از آن زمان جلسات مختلفی در تهران و مشهد برای نهایی‌شدن طرح جلوخان برگزار شد. امروز پس‌از گذشت حدود یک‌سال از امضای تفاهم‌نامه، سرانجام آن روز خوش فرا‌رسیده است و با حضور شهردار، اعضای شورای شهر و مسئولان میراث فرهنگی بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی رسما آغاز می‌شود. دکتر مسعود ریاضی، رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس، که برای رسیدن به این نقطه یک سال پر‌فراز‌و‌نشیب را پشت سر گذاشته است، در پاسخ به سؤال شهرآرا مبنی‌بر قدم‌گذاشتن دوباره در این راه می‌گوید: صد‌در‌صد دوباره این راه را طی خواهیم کرد؛ زیرا این یک دستاورد بزرگ برای توس است و وضعیت جلوخان را از این نابسامانی خارج خواهد کرد. او ادامه می‌دهد: گرچه می‌توانستیم در این یک سال به دستاوردهای بیشتری برسیم، صرف یک سال از عمر برای چنین کار بزرگی می‌ارزد.

 

هنوز با خان‌های زیادی مواجه‌ایم

ریاضی سپس با اشاره‌به مشکلات پیش روی طرح بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی ادامه می‌دهد: مشکلات هنوز تمام نشده است و ما با خان‌های زیادی مواجه‌ایم؛ مثلا در ابتدا قرار بود ۶‌میلیارد‌تومان اعتبار برای این طرح تا پایان سال جاری در‌نظر گرفته شود، اما این رقم به ٣‌میلیارد‌تومان کاهش پیدا کرده است که به نظر می‌رسد تنها با خرید سنگ تمام می‌شود. همچنین ١٨‌ماه زمان برای این پروژه تعریف شده است، در‌حالی‌که به نظر می‌رسد ۶‌ماه کافی باشد. شاید منظور از این زمان طولانی آن است که ما در این مدت پروژه دیگری را آغاز نکنیم.

پروژه پردیس از جلوخان آرامگاه فردوسی تا پل کشف‌رود و فاخر‌کردن بولوار شاهنامه، از دیگر طرح‌هایی است که شورای شهر آمادگی ورود به آن‌ها را دارد؛ البته ورود به این طرح‌ها منوط‌به آماده‌شدن طرح راهبردی و تفصیلی ازسوی سازمان مسکن و شهرسازی است.

 

رضایت از طرح نهایی نسبی است

«رسیدن به طرحی که نظر همه کارشناسان را جلب کند، کار آسانی نیست.»؛ این جمله را ریاضی در پاسخ به سؤال ما درباره رضایتش از طرح نهایی بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی می‌گوید و ادامه می‌دهد: طرحی که امروز تصویب شده است، مورد موافقت شورا، شهرداری و میراث فرهنگی است و برای رسیدن به این موافقت جمعی باید از برخی درخواست‌های شخصی چشم‌پوشی کرد و به نظر جمع احترام گذاشت؛ با تمام این‌ها رضایت نسبی از طرح نهایی وجود دارد.

 

توس تا ١۴٠٠ 

تا قبل‌از سال‌٧۴ که آرامگاه امام‌‌محمد غزالی کشف شود، تصور این بود که هارونیه مقبره امام‌محمد غزالی است؛ بر‌همین‌اساس طرح‌های پیشین توس به نحوی طراحی شده بود که بین دو قطب اصلی توس یعنی هارونیه و آرامگاه فردوسی پیاده‌راهی طراحی شود. امروز گرچه دیگر بر ما مسلم شده است که مقبره امام‌محمد غزالی جای دیگری است، هنوز طراحی پیاده‌راه بین هارونیه و آرامگاه فردوسی جزو طرح‌های توس است. ریاضی با ارائه این توضیحات، آینده توس را چنین به تصویر می‌کشد: از سه‌راه شاهنامه تا کشف‌رود نیز ره‌باغی طراحی خواهد شد. وی در توضیح انتخاب مشاور برای این ره‌باغ می‌گوید: پیش‌تر مسابقه‌ای برگزار و مشاوری برای طراحی ره‌باغ انتخاب شده بود، اما از‌آنجا‌که هنوز طرح راهبردی و تفصیلی توس آماده نشده و ممکن است طرح ره‌باغ با طرح راهبردی تناقض داشته باشد، طرح ره‌باغ را متوقف کردیم تا بعد‌از تهیه طرح راهبردی ازسوی شرکت «آویژه‌مهر» از‌طریق یک مسابقه، مشاور طرح ره‌باغ را انتخاب کنیم.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس از برنامه‌هایش برای توس با عنوان «آرزوها» یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: امروز بیشتر باید از این برنامه‌ها با عنوان «آرزوها» نام ببریم، اما تمام تلاشمان این است با تهیه برنامه‌های شهرداری تا سال١۴٠٠ و تعریف مگاپروژه‌ها این آرزوها را محقق کنیم.

ایجاد خط ریلی به‌صورت تراموا از سه‌راه شاهنامه تا آرامگاه فردوسی، ایجاد ارتباط بین قطار شهری و آرامگاه فردوسی، انتخاب توس به‌عنوان مکان آزمایشی شهر هوشمند و... از‌جمله برنامه‌های تصویب‌شده در صحن علنی شورای شهر و تکلیف‌شده به شهرداری مشهد است.

 

امیدواریم به‌زودی توس به جهانیان معرفی شود

ماه گذشته در دیدار با دکتر فرهاد عزیزی، مدیرکل پایگاه‌های جهانی میراث فرهنگی، از ایشان خواستیم پرونده ثبت جهانی توس را به جریان بیندازند و ایشان نیز استقبال کردند و همان زمان نیز در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها، این خبر را اعلام کردند. این را ریاضی می‌گوید و ادامه می‌دهد: با‌توجه‌به اینکه این موضوع در‌اختیار شورای شهر نیست، امیدواریم مسئولان میراث فرهنگی، این راه را آغاز کنند و به‌زودی شاهد این اتفاق خوشایند و معرفی توس به جهانیان باشیم.

125666.jpg

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی