کد خبر : 90170
/ 08:07

آخرین دوربرگردان

مروری بر حادثه خون بار گلستان که در آن ٢ مسئول دولتی جان باختند

آخرین دوربرگردان

شهرآرا آنلاین - هم‌زمان با اعلام کسب رتبه دوم پلیس راهور ایران در کنفرانس جهانی پیشگیری از مصدومیت‌ها و ارتقای ایمنی که به علت اقدامات رسانه‌ای در حوزه فرهنگ ترافیک به دست آمد، وقوع یک تصادف در جاده‌های استان گلستان همچون زلزله‌ای فضای کشور را زیر ‌و ‌رو کرد و نشان داد که هنوز در حوزه ترافیک و تصادفات، مشکلات عمده‌ای وجود دارد که مطمئنا اهمیت آن با جان باختن ٢مقام مسئول بیشتر به چشم می‌آید.

به گزارش شهرآرا، روز پنجشنبه وقوع حادثه برای کاروان وزیر کار در مسیرهای گلستان خیلی زود رسانه‌ای شد و هم‌زمان اعلام شد که چند نفر از مسئولان کشوری در این سانحه مصدوم شده‌اند.

زمان زیادی لازم نبود تا اعلام شود، دکتر سید تقی نور‌بخش، معاون وزیر و رئیس سازمان تأمین اجتماعی و دکتر عبدالرحمن تاج‌الدین، معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی کشور دچار حادثه شده‌اند و خیلی زود مشخص شد که این افراد جان خود را از دست داده‌اند.

 

جزئیاتی از حادثه

سید محمدتقی نوربخش، رئیس سازمان تأمین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون حقوقی و امور مجلس این سازمان، در جریان سفر وزیر کار به استان گلستان، محمد شریعتمداری را همراهی می‌کردند که در یک دوربرگردان خطرناک در کیلومتر ۵ محور کردکوی به گرگان، خودرو تویوتا‌لندکروز حامل این مقام‌های مسئول با یک تانکر سوخت برخورد می‌کند و ۵نفر مصدوم می‌شوند. در این میان ٢مسافر خاص این خودرو راهی دیار باقی می‌شوند.

 

حواشی عجیب

با اعلام این حادثه و جان باختن ٢نفر از مسئولان سازمان تأمین اجتماعی، بلافاصله شایعه‌نگاران فضای مجازی دست به کار شدند و تحلیل‌هایی درباره این حادثه نوشتند که گاهی احساس می‌شود، در این تحلیل‌های آب‌نکشیده همه چیز لحاظ شده است الا شعور و فهم مخاطب. نمونه آن را می‌توان در این شایعه دید: «‌اخبار شنیده شده از مراجع اطلاعاتی حاکی از اعتراف راننده نفت‌کش به عمدی بودن تصادف دارد، نیم ساعت قبل از حرکت نفت‌کش عکس و مشخصات ماشین رئیس سازمان بیمه تأمین اجتماعی و معاونانش به راننده نفت‌کش داده می‌شود هم‌زمان ‌مبلغ یک میلیارد تومان به حساب راننده واریز شد بابت خسارت خودرو نفت‌کش. گفته می‌شود هدف از تصادف ترور شریعتمداری بوده است. شنیده‌ها حاکی است تعدادی از آقازاده‌های وارد‌کننده بزرگ‌خودرو در این نقشه دست داشتند.»

مشخص شدن اطلاعاتی که شایعه‌پردازان داده‌اند، حداقل نیازمند چند ماه کار قضایی است و چطور در کمتر از نیم ساعت این همه اطلاعات شامل پرینت حساب بانکی راننده، بررسی گوشی تلفن همراه و... به دست آمده، دیگر از آن حرف‌هاست، از این گذشته چطور داستان آقازاده‌های زخم‌خورده و مسئول مظلوم سرهم شده و چه اهدافی را در پی داشته، خود حکایتی دیگر است که شاید برخورد با شایعه‌پراکنان آن‌قدر اهمیت داشته باشد که در موازات رسیدگی به پرونده به آن پرداخته شود.

 

اعلام ٣عامل در تصادف

سرهنگ علی عبدی، رئیس پلیس‌راه گلستان درباره علت حادثه به ایسنا گفته است: «‌اولین علت، بی‌احتیاطی از جانب راننده سواری تویوتا لندکروز به علت رعایت نکردن حق تقدم عبور هنگام دور زدن، دومین علت، بی‌توجه کافی به جلو از جانب راننده تریلی نفت‌کش و ‌سومین علت مربوط به قصور مسئولان راه برای احداث دوربرگردان ایمن یا تقاطع غیر‌همسطح بوده است.»

هم‌زمان با اعلام این نتایج کارشناسی شده، اعلام شد که راننده نفت‌کش و همچنین راننده لندکروز استانداری گلستان بازداشت شده‌اند که به دستور هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری استان گلستان‌، رسیدگی به پرونده هم‌زمان با انتقال اجساد به تهران آغاز شده است.در پی این حادثه مسئولان مختلف از جمله رئیس‌جمهور در پیام هایی جان باختن ٢مسئول تامین اجتماعی را تسلیت گفتند.یکی از نکات مهم در این اظهار نظر درباره نقص ایمنی جاده است که به گفته سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، ۵هزار و ٣٠٠‌نقطه حادثه‌خیز در کشور داریم و این یعنی هر لحظه احتمال وقوع یک تصادف در این مکان‌ها وجود دارد.

 

١۶هزار کشته در تصادفات

نبود ایمنی در برخی از خودروها، وجود جاده‌های ناایمن و نقاط حادثه‌خیز به خصوص دوربرگردان‌های معروف شمال، کم‌توجهی رانندگان و اشتباهات مرگ‌بار، از مهم‌ترین عواملی هستند که هر روز در گوشه‌ و کنار کشور حادثه‌ساز می‌شوند، مثل واژگونی اتوبوس حامل بانوان کاراته‌کار استان فارس که ١۶مصدوم برجا گذاشت اما همه عاملان تصادف‌ها خوش‌شانس نیستند، مثل ١۶هزار و ٢٠١جان‌باخته در پی سوانح ترافیکی کشور که سال ٩٧را ندیدند.شاید همان‌طور که پلیس راهور توانسته است در بعد آموزش و اقدامات فرهنگی در جهان پس از آمریکا حائز رتبه دوم شود، نیازمندیم که یک‌بار دیگر داشته‌ها و نداشته‌هایمان را در حوزه فرهنگ رانندگی روی دایره بریزیم و حداقل از تجربه‌های موجود در سطح جهان بهره بگیریم. مطمئناً می‌توان‌جلوی این چرخه خونین را گرفت.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی