کد خبر : 90172
/ 08:11

عملیات موفق در خط مرزی

بیش از ٣۴هزار لیتر سوخت قاچاق در ایستگاه ١٧‌شهریور کشف شد

عملیات موفق در خط مرزی

شهرآرا آنلاین - سیرجانی| در پی تلاش شبانه‌روزی مرزداران خراسان رضوی بیش از ٣۴هزار لیتر سوخت قاچاق که قرار بود با چند دستگاه خودرو ترانزیتی از کشور خارج شود کشف و ضبط شد.

به گزارش شهرآرا، مقوله قاچاق در مناطق مرزی کشور، داستانی ناتمام است که بیشتر اوقات با ورود بموقع سربازان تلاشگر این مرز و بوم به بازی یکسر برد تبدیل شده و به نفع مردم خاتمه یافته است. خادمان مردم در مرزبانی همچنان در تلاش‌اند تا جلوی برون رفت سرمایه‌های کشور را بگیرند و همچنین از ورود کالاهایی که هدفشان ضربه به اقتصاد و سلامت جامعه است جلوگیری کنند. با این حال افرادی هم هستند که با روشی حیله‌گرانه موفق به گریز از چنگال قانون می‌شوند و متأسفانه به خواسته شوم خود رسیده‌اند.

خراسان رضوی یکی از کلیدی‌ترین مناطق تجاری کشور به حساب می‌رود که همین خصوصیت موجب به وجود آمدن بستری برای جولان قاچاقچیان شده است. این سوءاستفاده‌گران گاهی در قامت قاچاق کالاهای بهداشتی و خوراکی و گاهی در لباس قاچاق سوخت و مواد‌افیونی ظاهر می‌شوند که در اغلب اوقات به کمین مجریان قانون می‌افتند و به هدف خود نمی‌رسند.یکی از شاخه‌های قاچاق در مناطق مرزی این استان حمل و جابه‌جایی غیر‌مجاز سوخت است. متأسفانه شرایط بحرانی بنزین و گازوئیل در کشور افغانستان و نرخ بالای آن امروزه زمینه قاچاق این فراورده‌های نفتی را در منطقه افزایش داده است از همین رو برخی از رانندگان متخلف ایرانی و یا خارجی دست به بارگیری غیر‌مجاز سوخت در خودروهای ترانزیتی خود می‌زنند تا با خارج کردن آن از کشور به سودی کلان دست‌یابند اما خوشبختانه چشم بیدار مرزداران خراسان‌رضوی تاکنون بخش اعظمی از نقشه‌های مجرمانه این افراد را نقش‌بر‌آب کرده است.

هفته گذشته نیز عرصه دیگری از اقدامات مؤثر مرزداران این استان پهناور به نمایش گذاشته شد و درست زمانی که چند قاچاقچی سوختی قصد خارج کردن ده‌ها هزار لیتر بنزین و گازوئیل از خاک کشور و انتقال آن به کشور افغانستان را داشتند، در منطقه مرزی تایباد زمینگیر و جلب قانون شدند.

این خبر از سوی فرمانده مرزبانی خراسان رضوی اعلام و بیان شد که مرزداران هنگ مرزی تایباد در ایست بازرسی ١٧شهریور موفق به شناسایی و دستگیری چند قاچاقچی سوخت شده‌اند.

به گفته سردار ماشاءا... جانثار قاچاقچیان دستگیر شده محموله‌های کشف شده را در خودروهای ترانزیتی به طرز ماهرانه‌ای جاسازی کرده بودند که تجهیزات به‌روز مرزداران مانع از موفقیت‌ این افراد شد.

در این عملیات منسجم که از ابتدای هفته گذشته آغاز و تا روز پنجشنبه بیست و چهارم آبان ادامه داشته است، مرزداران ایستگاه ١٧شهریور موفق به کشف ٣۴هزار و ۴٨۶لیتر سوخت قاچاق شدند. بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته کارشناسان مرزبانی، ارزش ریالی محموله کشف شده ٢میلیارد و ۴۴۳‌میلیون و ۳۷۰ هزار ریال برآورد شده است.

البته مرزداران هنگ مرزی تایباد در این عملیات‌ها موفق به شناسایی و دستگیری یک سوداگر مرگ خارجی شدند. متهم دستگیر شده نیم کیلو‌گرم هروئین فشرده را که ارزش ریالی بالایی داشت به طرز ماهرانه‌ای در کف کفش‌هایش جاساز کرده بود که به دام مجریان قانون گرفتار شد.این تبعه خارجی پس از تشکیل پرونده برای ادامه تحقیقات و شناسایی همدستانش در اختیار مرجع قضایی قرار داده شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی