کد خبر : 90176
/ 12:21
استاندار خراسان رضوی:

آرزوی مشتاقان فرهنگ و ادب ایران و فردوسی با احیای توس محقق می شود

صبح امروز، عملیات بازپیرایی و ساماندهی جلوخان آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور مسئولان و مدیران استانی و شهری برگزارشد.

آرزوی مشتاقان فرهنگ و ادب ایران و فردوسی با احیای توس محقق می شود

به گزارش شهرآراآنلاین، علیرضا رشیدیان،استاندار خراسان رضوی در این مراسم گفت:خوشبختانه با  مشارکت شهرداری مشهد و میراث فرهنگی خراسان رضوی،آرزوی مشتاقان فرهنگ و ادب ایران و فردوسی با احیای توس محقق می شود.

رشیدیان گفت: باید تمام نیازمندی های این مرکز فرهنگی فراهم شود و شهرداری و شورای شهر مشهد در این زمینه نیز برنامه ریزی داشته باشند؛ توسعه این منطقه به سود مردمی که در حوالی این منطقه هستند نیز خواهد بود.

 استاندار خراسان رضوی بیان کرد: برکات توسعه این طرح شامل همسایگان حکیم توس نیز خواهد شد و همه از منافع آن بهره برداری خواهند کرد. امیدوارم این حرکت به سوی توسعه و پیشرفت در این منطقه تداوم داشته باشد

 بر اساس این خبر،همچنین ریاضی رییس کمیسیون ویژه عمران توس در این مراسم گفت: احیای توس عزم جدی می طلبد

ما مدیون فردوسی هستیم

   ابوالفضل مکرمی فر، مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: همه ما مدیون فردوسی هستیم؛ امروز شعف و شادی را برای تمام فارسی زبانان و پژوهشگران و علاقه مندان به فردوسی به ارمغان خواهیم آورد.

وی افزود: اقدامات پژوهشی و خواناسازی برج و باروی توس را آغاز کرده ایم و با اعتبار 400 میلیون تومان این کار صورت می گیرد و اعتبار 31 میلیاردی برای برج و باروی توس در نظر گرفته شده است.

مکرمی فر بیان کرد: هر سال مبلغی به این اعتبار افزوده می شود و تلاش می کنیم برج و باروی توس را نیز احیاء کنیم که هفت هزار متر است و چهار دروازه رودبار، نیشابور و مرو دروازه های مهم آن است.

وی با اشاره به اینکه تلاش داریم شکوه و عظمت توس را به آن بازگردانیم، تصریح کرد: تلاش داریم این پروژه متوقف نشود؛ آنچه ما درصدد آن هستیم این است که کاوش های باستانی شناسی را صورت دهیم و آن را ادامه دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: توس از منظر تاریخی در کشور بسیار حائز اهمیت است؛ شانس دیگری نیز در این زمینه داشته ایم و آن آرامگاه فردوسی است که در دل توس است .

مکرمی فر گفت: تاسیسات آرامگاه فردوسی بعد از 5 سال به روز می شود؛ به عهدی که در مورد احیای توس بسته ایم وفادار هستیم و تا جان داریم نسبت به اعتلای این منطقه تاریخی از هیچ کوشش و تلاشی فروگذار نخواهیم کرد
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی