• خانه
  • گفتگو
  • نگاه خشک نویسندگان و سازندگان فیلم سینماها را خلوت می‌کند
کد خبر : 90192
/ 06:57
گفت‌وگو با نمایشنامه نویس برتر مشهدی جشنواره دانشجویی قرآن و عترت کشور

نگاه خشک نویسندگان و سازندگان فیلم سینماها را خلوت می‌کند

نگاه خشک نویسندگان و سازندگان فیلم سینماها را خلوت می‌کند

شهرآرا آنلاین - 7،6سال بیشتر نیست که جریان حمله تکفیری‌ها به سوریه و شهدای مدافع حرم داغ شده است. هرازگاه هم شهیدی از آن سرزمین می‌آورند و تا خانه ابدی‌اش تشییع می‌کنند و شاید همان روزهای اول بعد از شهادت یکی، دو مصاحبه از خانواده‌اش در روزنامه‌های مختلف چاپ شود و تمام. در طول این سال‌ها هنوز نویسنده‌ها و کارگردانان سینما یا تئاتر خیلی سراغ قصه شهدای مدافع حرم نرفته‌اند. با این حال می‌شود از دل داستان زندگی این آدم‌ها کلی اثر مخاطب‌پسند خلق کرد. نفر اول بخش نمایشنامه جشنواره دانشجویی قرآن و عترت امسال، کسی است که سوژه‌اش شهدای مدافع حرم هستند.

 

کمی درباره خودتان توضیح بدهید؟

سید مسعود یثربی هستم 34 ساله و متولد مشهد. من دانش‌آموخته رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی در مقطع کارشناسی از دانشگاه آزاد واحد مشهد هستم و اکنون دانشجوی ترم سوم در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته حقوق جزا و جرم شناسی در دانشگاه پیام نور مشغول به تحصیل هستم .

 

چند سال است که در جشنواره قرآن و عترت دانشجویی شرکت می‌کنید ؟

من حدود 4 سال است که در جشنواره قرآن و عترت در بخش مقاله‌نویسی پژوهشی و فیلم‌نامه نویسی و نمایشنامه نویسی و همچنین در بخش آوایی (رشته ترتیل) شرکت می‌کنم و تا الان هر سال موفق به کسب رتبه البته در مرحله استانی در سطح دانشگاه آزاد اسلامی شده‌ام. امسال به دلیل مشغله کاری که داشتم، فقط در رشته نمایشنامه نویسی به ارسال اثری به نام مدافع حریم عشق اقدام کردم و در سایر رشته ها شرکت نکردم.

 

کمی درباره نمایشنامه مدافع حریم عشق توضیح بدهید ؟

نمایشنامه مدافع حریم عشق یک اثر هنری و صحنه‌ای در طیف دینی و مذهبی با رویکردی از زندگی مدافعان حرم در جامعه امروز است.

من در این نمایشنامه سعی کردم در راستای ترویج روحیه ایثارگری و شهادت طلبی، بخش اندکی از آرمان‌های مدافعان حرم را به رشته تحریر در آورم تا ان‌شاءا... با به روی صحنه رفتن این نمایشنامه و یا ساختن فیلمی از روی این داستان، هم‌میهنان عزیز و به ویژه نسل جوان جامعه، بهتر و بیشتر با طرز تفکر مدافعان حرم و به ویژه روحیه سلحشوری این افراد آشنا شوند.

 

مهم‌ترین مشکل نمایشنامه‌های ایرانی چیست و چرا شما بخش نمایشنامه را برای شرکت در جشنواره انتخاب کردید؟

یکی از معضلات امروز جامعه در بخش تئاتر و سینما کم‌طرفدار بودن نمایش‌ها و فیلم‌هایی است که دارای مضامین ارزشی دینی و مذهبی هستند، که به نظر من دلیل اصلی این مسئله فقط و فقط ، نگاه خشک نویسندگان و سازندگان چنین اثرهایی است که رقابت را در مقابل سایر موضوعات و سوژه‌های سینمایی، از دست داده‌اند.برای همین با توجه به رهنمودهای رهبر انقلاب در راستای حفظ جبهه فرهنگی کشور در مقابل تهاجم فرهنگی اجانب در جایی که ماشین‌های فیلم‌سازی همچون هالیوود و بالیوود و... هر روز با ساختن آثار مبتذل و مستهجن ذهن جوانان جامعه ما را از واقعیت‌های زندگی و پیشرفت در علم و صنعت دور کرده است و به نسل جوان ایران، خشونت مدگرایی و تجملات را آموزش می‌دهد، لازم دانستم با توجه به تجربیاتی که در سال‌های زندگی‌ام کسب کردم در مقابل این ماشین جنگی فرهنگی به نوشتن فیلمنامه و نمایشنامه در موضوعات ارزشی دینی و سلحشوری اقدام کنم.

 

آیا نمایشنامه‌هایی که تا کنون نوشته‌اید به مرحله اجرا هم رسیده است؟

بعضی از آثارم به وسیله گروه نمایشی عدل گستر با کارگردانی خودم روی صحنه اجرا شدند ولی از 2سال قبل تا حالا به دلیل نبود حمایت مالی و بودجه، کاری برای نمایش روی صحنه نداشتم و فعلا فقط در حال نگارش فیلمنامه و نمایشنامه هستم.

 

برای نوشتن نمایشنامه آموزش دیده‌اید؟

من آموزش خاصی در حوزه نمایشنامه نویسی ندیده‌ام و فقط به دلیل مطالعه بالای آثار ادبی و نمایشنامه و فیلمنامه‌های مطرح و تماشای فیلم‌های برتر جهان، ایده‌ها و سوژه‌های نگارشی خودم را پیدا کردم و با تطبیق آن با موضوع‌های امروزی، نمایشنامه می‌نویسم.

 

کلام آخر

با توجه به اینکه سال‌های متوالی در این جشنواره شرکت کرده‌ام بنابراین جشنواره بیست و سوم قرآن و عترت را بهتر و پر بارتر از سال‌های قبل یافته‌ام و به مسئولان اجرایی این جشنواره جا دارد از طریق این تریبون خدا قوت بگویم . 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی