کد خبر : 90200
/ 07:20

پارک در اختیار بانوان

بوستان های ویژه بانوان بخشی از کمبود فضاهای ورزشی آن‌ها را جبران کرده اند اما این پارک‌ها هنوز با نقطه مطلوب فاصله دارند

پارک در اختیار بانوان

شهرآرا آنلاین - مژده رنگیان - فضاهای موجود در شهر‌ها برای ورزش بانوان و فراغت و آسایش آنان مناسب نیست و با توجه به نیازهای جامعه زنان در شهرهای بزرگ، ضرورت احداث مکان‌هایی تفریحی‌ورزشی ویژه این گروه از جامعه احساس شد که به‌دنبال آن پروژه بوستان‌‌های ویژه بانوان در شهرهای مختلف ایران به‌ویژه کلان‌شهر مشهد استارت خورد. به‌همین‌دلیل تصمیم گرفته شد تا بوستان‌های بالای 5 هکتار وسعت، با کشیدن دیوارهای شش‌‌متری بتوانند فضایی برای بانوان ایجاد کنند که دراین‌میان چند بوستان‌ بانوان در دل بوستان‌‌های بزرگ‌تر ایجاد شد و چند بوستان‌ نیز به صورت مجزا برای بانوان ساخته شد. اما چیزی که در اولین نگاه به چشم می‌خورد، نبود تناسب در پراکندگی این بوستان‌‌ها در سطح شهر است. درحال‌حاضر بوستان‌های‌ بهشت و ارم در منطقه4، ریحانه در منطقه7، پردیس در منطقه2، رجا در منطقه6، حجاب در منطقه2 و ملت در منطقه11 به‌عنوان بوستان‌های بانوان مشهد شناخته می‌شوند و مناطق 1، 3، 5، 8، 9 و 10 از چنین‌امکانی همچنان برخوردار نیستند.

بوستان‌ بانوان عرصه‌ای برای فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، مشارکتی، فراغتی و تفریحی است؛ به‌همین‌دلیل برنامه‌ریزی و طراحی در این بوستان‌ها باید زمینه‌ساز سلامتی، شکوفایی، بالندگی، ایجاد حس اعتمادبه‌نفس و مشارکت و نیز اشتغال برای بانوان باشد. قطعا بوستان‌های حال حاضر این شهر نیاز دارند تا ازسوی مدیران بازنگری شوند و روز‌به‌روز شرایط را برای استفاده بیشتر بانوان مهیا کنند.

 

بزرگ‌ترین پارک بانوان شرق کشور

میهمانان این پارک فقط بانوان هستند، اینجا همه‌چیز به بانوان اختصاص دارد، از علائم تابلوها و امکانات تا نیروهای حراستی. از مرکز شهر فاصله زیادی دارد؛ اما راحت‌ترین وسیله نقلیه عمومی، مترو است؛ ایستگاه «پارک ریحانه». تابلوی بزرگی ورودی بوستان‌ را نشان می‌دهد، با کمی‌ پیاده‌روی به ساختمانی می‌رسیم که مرز پارک با فضای بیرون محسوب می‌شود. بنر بزرگی نصب شده است و قوانین حضور در پارک و ممنوعات را به مراجعه‌کنندگان یادآوری می‌کند. آوردن گوشی، لپ‌تاپ، حیوان خانگی، کبریت، فندک، سیگار، گاز پیک‌نیک، دوچرخه و البته پسر بالای 6 سال بخشی از ممنوعات پارک ریحانه هستند.

وارد ساختمان می‌شوم. باید گوشی‌ام را تحویل دهم. کیفم از روی ریل عبور می‌کند تا محتویاتش چک شود و از طرف دیگر خودم نیز بازرسی بدنی می‌شوم. اگر کسی تمایل داشته باشد، کمدی برای وسایلش تحویل می‌گیرد و سبک‌بار وارد پارک می‌شود. بعد از گذراندن این مراحل، پیش‌رویم فضای سبز بزرگی است که حالا به‌خاطر فصل خزان، به رنگ نارنجی و زرد درآمده است. اولین کاری که می‌کنم، برداشتن حجاب است. لحظات اول کمی‌ برایم این تغییر غریب است، آن‌هم در فضای باز؛ اما دیدن بانوان دیگر که با پوششی راحت دور یکدیگر نشسته‌اند و چند دختر دوچرخه‌سوار، خیالم را راحت می‌کند.

زمستان سال93 این محل با بودجه‌ای هفت‌میلیارد‌تومانی افتتاح شد. باغ‌پارکی با وسعت حدودی 25 هکتار که شامل زمین بازی، سایت شطرنج، تنیس‌روی‌میز، زمین چمن مصنوعی فوتبال، زمین والیبال و بسکتبال، پیست دوچرخه‌سواری و پارکینگ می‌شود. چند ساختمان نیز به نمازخانه و نمایشگاه هنرهای دستی و غذا و فروشگاه اختصاص یافته است.

نزدیک ظهر است و جمعیت زیادی اینجا نیست. صدای عبور هواپیماها خبر از نزدیکی این پارک با فرودگاه می‌دهد. چند دختر سوار بر دوچرخه در آن طرف پارک دیده می‌شود. در همین لحظه یکی از نیروهای حراست پارک که خانم جوانی است، با دوچرخه از کنارم عبور می‌کند و جلوتر بر روی نیمکتی از پارک می‌نشیند. چند لحظه همنشینش می‌شوم و سؤال‌هایم را می‌پرسم. می‌گوید تنهابوستان مختص بانوان در مشهد است و روزانه میزبان بانوان زیادی هستند. پارک در فصل‌های سرد سال از ساعت 7 باز می‌شود و در تابستان و بهار از 6 صبح درب آن به روی بانوان باز است و از آن طرف تا ساعت 6 عصر در پاییز و زمستان و 8 شب در فصل‌های گرم، بانوان می‌توانند از این بوستان‌ استفاده کنند.

اینجا دوچرخه‌سواری در کل پارک ممنوع است و تنها مسیری دوکیلومتری برای این کار در نظر گرفته شده است. مأمور حراست بوستان‌ درباره دوچرخه‌سواری دختران در پارک تصریح می‌کند: کسی نمی‌تواند دوچرخه شخصی بیاورد، اینجا دوچرخه با هزینه خیلی کم کرایه داده می‌شود؛ اما فقط 10 دوچرخه می‌توانند هم‌زمان در پیست باشند. با توجه به اینکه بوستان‌ خیلی شلوغ می‌شود، نمی‌توانیم اجازه دهیم در مسیرهای پیاده‌روی رکاب بزنند، چون تصادف با کودکان رقم می‌خورد. در این ساعت از روز پارک ساکت است، اما زن جوان می‌گوید بعدازظهرها موزیک در پارک پخش می‌شود، ولی برخی خانم‌ها به این آهنگ‌های مجاز هم ایراد می‌گیرند و مجبور می‌شویم آن را قطع کنیم. 

نقاط قوت و ضعف: بزرگ‌ترین مزیت آن، رفاه و راحتی بانوان است که با توجه به دیوارهای بلند این بوستان‌ و اشراف‌نداشتن هیچ ساختمانی به داخل بوستان‌، زنان و دختران می‌توانند بدون داشتن حجاب به تفریح و ورزش بپردازند. پارک وسعت بسیار خوبی دارد و می‌تواند روزانه میزبان صدها بانو باشد که قرارهای دوستانه و کاری و ورزشی خود را به اینجا آورده‌اند و می‌توانند با استفاده از امکانات ورزشی آن مانند میز پینگ پنگ، زمین فوتبال، والیبال و بسکتبال و نیز پیست دوچرخه‌سواری برای پرداختن به ورزش استفاده کنند. بزرگ‌ترین ضعف آن، محل بوستان‌ است که دسترسی آسان به آن را با مشکل روبه‌رو کرده است. به‌جز مترو، اتوبوس‌های کمی‌ با مقاصد محدود از این منطقه عبور می‌کنند.

 

الزام حجاب در پارک حجاب

مقصد دوم ما اولین پارک ویژه بانوان در مشهد است که قدمتی طولانی‌تر دارد؛ پارکی که در خیابان هدایت مشهد در منطقه2 واقع است. بر روی نماد یادبود افتتاح این پارک سال1385 حک شده است؛ پارکی با وسعت 12.5 هکتار با بودجه‌ای نزدیک به 10میلیارد تومان. این پارک اما صرفا مختص بانوان نیست و از صبح تا ساعت14 تنها در اختیار بانوان است و سپس خانوادگی می‌شود. در منطقه‌ای شلوغ و مسکونی احداث شده است و تمامی‌ خانه‌ها و آپارتمان‌های اطراف به آن مشرف هستند و دیوارها و فنس‌های اطراف بوستان‌ به‌وسیله گیاهان پوشیده شده است. در قسمت ورودی بوستان‌، چندین خانم در حال پیاده‌روی یا دویدن هستند. خوب که نگاه می‌کنم، یک آقا با کاپشن و شلوار هم در پارک به چشم می‌خورد. جلوتر چند نیرو در حال چمن‌زنی و هرس درختان هستند. با یکی از بانوان در حال پیاده‌روی صحبت را شروع می‌کنم. می‌گوید در شیفت بانوان، مردان نمی‌توانند وارد پارک شوند و تنها نگهبانان و نیروهای نظافتی و باغبانی مجوز حضور در پارک را در این ساعات دارند. با توجه به فضای اطراف و مشرف‌بودن آپارتمان‌ها به درون بوستان‌، کسی از خانم‌ها بدون حجاب در پارک تردد نمی‌کند؛ اما اینجا از دست مزاحمت‌های کلامی‌ و نگاه مردان در پارک‌های دیگر سطح شهر در امان هستیم و می‌توانیم در آرامش به ورزش بپردازیم. به مسیرم در پارک ادامه می‌دهم، آن‌قدر وسیع است که هر تعداد مراجعه‌کننده هم داشته باشد، مزاحمت برای کسی ایجاد نمی‌شود و به‌راحتی می‌توانند به هر ورزشی که می‌خواهند، از ورزش‌های توپی گرفته تا اسکیت و دویدن، بپردازند. در یک روز پاییزی چنین فضای سبز بزرگی بیشتر شبیه به یک باغ اختصاصی زیباست تا یک بوستان‌ عمومی. روی بنری نوشته شده بود «در فصل پاییز برگ‌های روی زمین جمع نمی‌شود تا بتوانند عکس‌های زیبایی را برای شهروندان رقم بزنند» و ازاین‌حیث بانوان که همیشه مقوله عکس برایشان حساس بوده است، می‌توانند در آرامش به عکاسی بپردازند. سال93 نخستین پیست دوچرخه‌‌سواری بانوان در مشهددر این پارک افتتاح شد، اما وقتی در بوستان‌ سراغ این پیست و دوچرخه‌هایش را گرفتم، یکی از خانم‌های نگهبان ورودی گفت که بیشتر از یک سال است که دیگر اجازه دوچرخه‌سواری در این پارک داده نمی‌شود. دلیلش را که جویا شدم، به حادثه‌ای اشاره می‌کند که برای یکی از خانم‌های دوچرخه‌سوار در بوستان‌ رقم خورده و گویا دستش شکسته و شکایت کرده است، از آن زمان دیگر اجازه داده نمی‌شود بانوان در این پارک دوچرخه‌سواری کنند. اتفاقا مراجعه‌کنندگان درخواست زیادی برای دوباره‌از‌سر‌گیری پیست دوچرخه‌سواری بانوان دارند، اما هنوز شهرداری با این موضوع موافقت نکرده است.

نقاط قوت و ضعف: وسعت پارک باعث شده تا جمعیت زیادی از بانوان بتوانند از چنین موقعیت خوبی در شهر مشهد استفاده کنند. درون پارک ساختمان‌های زیادی بود، اما تابلوهای راهنما در سطح پارک بسیار کم بود و همین باعث می‌شد تا برای پیدا‌کردن مقصد، مراجعه‌کنندگان جدید با مشکل روبه‌رو شوند. احداث پارک در چنین‌منطقه‌ای در کنار آپارتمان‌ها و منازل مسکونی ایده بسیار خوبی بوده و کمبود فضا را برای ساکنان این منطقه حل کرده است؛ اما در مقابل بانوان نمی‌توانند همچون پارک ریحانه و ملت بدون حجاب به ورزش و تمرین بپردازند. تعطیل‌شدن پیست دوچرخه‌سواری ضعف بزرگ این بوستان‌ است و در صورت راه‌اندازی دوباره می‌تواند محل بسیار پرطرف‌داری برای بانوان علاقه‌مند به دوچرخه‌سواری شود.

 

ملت، شلوغ‌ترین بوستان‌ بانوان مشهد

سومین بوستان‌ ویژه بانوان مشهد، بوستان‌ ملت است که به سایت بانوان معروف است؛ در منطقه11 مشهد که توانسته است با توجه به موقعیتش میزبان بانوان زیادی باشد که به صورت شبانه‌روزی خانم‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند. دیوارهایی که این بوستان‌ را در قلب بوستان بزرگ ملت احاطه کرده است، پوشیده از شمشادها و درختان است و ساختمان‌های اطراف اشرافی به بوستان‌ ندارند و همین باعث شده تا بانوان با لباس‌های راحت‌تری در محیط بوستان‌، اوقات‌فراغت خود را بگذرانند. صبح‌ها ورزش همگانی برگزار می‌شود و در طول روز هم گروه‌های ورزشی مختلف می‌توانند به ورزش بپردازند. دستگاه‌های بدن‌سازی پارکی، آلاچیق، میزهای تنیس‌روی‌میز و زمین‌های والیبال و بسکتبال گزینه‌هایی هستند که دردسترس مراجعه‌کنندگان این بوستان‌ است. 

نقاط قوت و ضعف: محل پارک بانوان ملت در بهترین موقعیت قرار دارد و دردسترس بسیاری از خانم‌های شهر مشهد است. وسایل حمل‌ونقل عمومی‌ نیز دردسترس همه بانوان در نقاط مختلف شهر است. اما فضای پارک نسبت به دیگرپارک‌ها کوچک‌تر است و دستگاه‌های بدن‌سازی آن نیاز به تعویض و به‌روز‌رسانی دارد.  

   

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی