کد خبر : 90211
/ 07:52

امدادرسانی به بیمارستان بیمار

بخش‌هایی از بیمارستان تخصصی زنان ام البنین(س) مشهد به دلیل استاندارد نبودن به جایی دیگر منتقل می‌شود

امدادرسانی به بیمارستان بیمار

شهرآرا آنلاین - نخستین بیمارستان تخصصی زنان شرق کشور حدود ۴٣ سال قدمت دارد و بخشی از بنای آن فاقد استانداردهای یک مرکز درمانی است. بیمارستان ام‌البنین با نام اولیه حضرت زینب(س) سال ١٣۵۴ در زمینی به مساحت ٩٩٧ متر مربع با ۵٨ تخت مصوب و بخش‌های بستری زنان و زایمان، نوزادان و جراحی عمومی، واحدهای درمانگاهی و پاراکلینیکی تأسیس شد. سال‌ها بعد، با احداث ساختمان فعلی بیمارستان ام‌البنین در محل خیابان آیت‌ا... بهجت از سوی مؤسسه خیریه آیت‌ا... شیرازی، سال ١٣٨۴ این مرکز در قالب ۶۴ تخت مصوب به دانشگاه علوم پزشکی مشهد واگذار شد و از آن زمان تاکنون کادر درمانی و کارکنان بیمارستان حضرت زینب در ساختمان جدید بیمارستان ام‌البنین فعالیت می‌کنند. اکنون این بیمارستان با مساحت ١۵۵٢ مترمربع و ١٣۶ تخت مصوب همچنان در حال ارائه خدمات درمانی است.

 

تلاش برای استانداردسازی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد که نیمه‌شب جمعه در بیمارستان تخصصی زنان ام‌البنین حضور یافته بود تا از روند ارائه خدمات در این مرکز اطلاع پیدا کند، به قدیمی بودن ساختمان بیمارستان اذعان کرد و گفت که تلاش می‌شود فضای درمانی استاندارد شود.

آن‌طور که پایگاه خبری وبدا گزارش داده است، به گفته محمدرضا دارابی، بیمارستان ام‌البنین با ۱۰۰ تخت فعال در بخش‌های ان‌ای‌سی‌یو، نوزادان، جراحی زنان و زایشگاه به مجاوران و زائران بارگاه امام رضا(ع) خدمت‌رسانی می‌کند.او گفته است به رغم قدیمی بودن ساختمان، کیفیت ارائه خدمات در شرایط مطلوبی قرار دارد. با این حال، برای ارتقای کیفی خدمات، برنامه‌ریزی لازم در حال انجام است.

به گفته دارابی، در این بازدید، ضمن بررسی نقاط قوت مرکز، کاستی‌ها و نقص‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت و برای رفع آن‌ها بحث و تبادل نظر شد.

 

کمبود فضای فیزیکی در بیمارستان

مدیر نظارت و اعتباربخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره گفت: بخشی از ساختمان بیمارستان ام‌البنین حدود ۴٣ سال و بخشی دیگر حدود ١۵ سال قدمت دارد که نیازمند استانداردسازی است.

علی‌اصغر انجیدنی با بیان اینکه این بیمارستان با کمبود فضای فیزیکی مواجه است افزود: بخش قدیمی مرکز درمانی ام‌البنین استانداردهای لازم را ندارد به طوری که اتاق‌ها کوچک است و تهویه مناسب وجود ندارد. به همین دلیل، بیماران با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌اند.وی ادامه داد: در راستای استانداردسازی و بهتر شدن کیفیت خدمات، تلاش می‌کنیم خدمات درمانی این بیمارستان در فضای بهتری ارائه شود. از آنجا که به بخش زنان احساس نیاز زیادی وجود دارد، به دنبال جابه‌جایی بخشی از این بیمارستان به مکانی جدید هستیم.

مدیر نظارت و اعتباربخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه هنوز مشخص نیست ساختمان قدیمی بیمارستان ام‌البنین به کجا منتقل شود ادامه داد: تعدادی مکان ساخته‌شده یا در حال احداث وجود دارد که در حال بررسی موضوع هستیم.

به گفته وی، ساختمان قدیم این مرکز درمانی به درمانگاه، آزمایشگاه، رادیولوژی و بخش‌های اداری اختصاص دارد و از آنجا که بنای ساختمان با مشکلی مواجه نیست، خطری متوجه بیماران نخواهد بود.

﷯انجیدنی گفت: بیمارستان جدید هاشمی‌نژاد یکی از گزینه‌ها برای انتقال بخش‌هایی از مرکز درمانی ام‌البنین به شمار می‌رود اما این موضوع هنوز قطعی نشده است. اگر برای تعیین مکان جدید به نتیجه برسیم، ‌ابتدای سال آینده این بخش منتقل خواهد شد.وی در پاسخ به این سؤال که پس از انتقال بخش‌های قدیمی بیمارستان ام‌البنین به مکان جدید آیا برنامه‌ای برای ساخت بیمارستان جدید در محل کنونی وجود دارد گفت: این بیمارستان متعلق به یک خیریه است. به همین دلیل، برای تعیین نوع همکاری دانشگاه علوم پزشکی و این مرکز باید رایزنی‌های نهایی انجام بگیرد و تکلیف موضوع روشن شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی