کد خبر : 90213
/ 07:56

ادامه ابهام در «مدرسه بی‌نام»

دبستان منحل‌شده با وجود وعده‌های مسئولان همچنان دارای اشکالات فراوان است

ادامه ابهام در «مدرسه بی‌نام»

شهرآرا آنلاین -  درحالی‌که مسئولان آموزش‌وپرورش خراسان رضوی مدعی هستند دبستان امام‌حسن مجتبی(ع) به‌دلیل تخلفات بی‌شمار مدیران این موسسه، منحل شده و هیچ‌گونه فعالیت آموزشی ندارد واعلام شده مدرسه جدیدی به‌جای این مدرسه مستقر شده است، شواهد نشان می دهد فعالیت آموزشی با همان نام قبلی و بدون تابلوی جدید ادامه دارد، ضمن اینکه ابهامات فعالیت این مدرسه منحل‌شده همچنان رو به افزایش است.

٨مهر امسال بود که شهرآرا در گزارشی به ماجرای پلمب یک دبستان به‌دلیل تخلفات بی‌شمار با رأی دیوان عدالت اداری و به‌دنبال شکایت آموزش‌وپرورش استان پرداخت. به‌دنبال رصد این تخلفات در سال گذشته، قرار بود از نیمه دوم مهر سال٩۶ فعالیت این مجموعه متوقف شود، با این حال با فعالیت این واحد آموزشی تا تابستان٩٧ به‌دلیل حضور دانش‌آموزان و آغاز سال تحصیلی، موافقت شد اما با آغاز فصل جدید مدارس، مدیر این مجموعه نه‌تنها فعالیت آموزشی این واحد را متوقف نکرد، بلکه ثبت‌نام دانش‌آموزان در دوره اول را ادامه داد.

در ادامه، پیگیری‌های مدیران این مجموعه باعث شد آموزش‌وپرورش با سه شرط نصب پکیج، انتخاب نام و مدیر جدید و همچنین نصب تابلو، با صدور مجوز، فقط برای دوره اول ابتدایی در این مدرسه موافقت کند اما مدیر این مجموعه در تخلف دیگری به ثبت‌نام دانش‌آموزان دوره دوم ابتدایی(کلاس‌های چهارم، پنجم و ششم) در سال تحصیلی جدید اقدام کرد. شاهد ادعای ممنوعیت ثبت‌نام برای دوره دوم نیز اظهارات جواد قوامی‌نژاد به‌عنوان رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات آموزش‌وپرورش استان بود که در گزارش ٢۴مهر امسال شهرآرا اعلام کرده بود: «درصورت صادر شدن یا نشدن مجوز برای دوره اول ابتدایی، دانش‌آموزان دوره دوم به هیچ‌وجه نباید در این مدرسه ادامه تحصیل دهند و هیچ‌گونه مجوزی در این زمینه صادر نخواهد شد.»

 

ادغام دوره دوم در مدرسه جدید

با گذشت بیش از یک ماه از تاریخ دومین گزارش شهرآرا، سخن‌گوی اداره‌کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی، درباره ابهامات موجود به خبرنگار ما این‌گونه توضیح می‌دهد: یکی از مدارس دارای مجوز آموزش‌وپرورش، در این مدرسه مستقر شده است تا دانش‌آموزان از برنامه‌های آموزشی و پرورشی عقب نمانند و جز آنچه گفته شد، هر موضع دیگری گرفته شود، از نظر ما خلاف واقع است.

مهدی مجیدی‌فرد ادامه می‌دهد: با این موسسه، هیچ‌گونه مسامحه‌ای صورت نگرفته است، ضمن اینکه مدیرکل آموزش‌وپرورش استان برای اولین‌بار جلوی متخلفان که با شانتاژ و یارکشی سعی در گرفتن مجوز جدید داشتند، ایستاد و مجوزی نیز برای این مدرسه صادر نشد. افرادی هم که به‌دنبال مجوز برای دوره اولی‌ها بودند، باید تأییدیه سازمان نوسازی مدارس برای بنای ساختمان را دریافت کنند.

وی می‌افزاید: با ادغام این مدرسه در مدرسه جدید، تمام دانش‌آموزان اعم از دوره اول و دوم دارای کد دانش‌آموزی شده‌اند و مانعی برای تحصیل در این مدرسه ندارند.

 

ادامه فعالیت با ادامه ایرادها!

بررسی‌های میدانی خبرنگار ما حاکی از آن است که هیچ‌یک از شروط بخش اول(نصب پکیج، اعلام نام جدید و نصب تابلو) و نیز تأییدیه نوسازی این مدرسه، تا زمان انتشار این گزارش محقق نشده است. ضمن اینکه طبق اظهارات رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات آموزش‌وپرورش استان، به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی نباید با ادامه تحصیل دانش‌آموزان در مقطع دوم ابتدایی در مکان یادشده موافقت می‌شد.

در همین‌باره پدر یکی از دانش‌آموزان به خبرنگار ما می‌گوید: یک ماه است که از انتقال دانش‌آموزان دوره دوم ابتدایی این مدرسه به مدرسه جدید صحبت به میان می‌آید اما تاکنون اقدامی عملی در این زمینه صورت نگرفته است و موسس این مجموعه همچنان به‌دنبال دریافت تأیید از اداره‌کل نوسازی مدارس است.

وی می‌افزاید: مسئولان مدرسه منحل‌شده تاکنون، تابلوی جدیدی نصب نکرده‌اند و همچنان از عنوان سابق این مدرسه استفاده می‌کنند.

وی ادامه می‌دهد: ازسویی با لغو پروانه فعالیت برای مدیر سابق، قرار است پروانه به نام شخص دیگری صادر شود و از سوی دیگر مقرر شده است مدیر مدرسه‌ای دیگر دانش‌آموزان دوره دوم خود را به مدرسه منحل‌شده، منتقل و در آن ادغام کند تا ادامه تحصیل دانش‌آموزان دوره دوم این مدرسه بلامانع باشد، بنابراین وضعیت مدیر این مدرسه هنوز مشخص نیست.

وی تصریح می‌کند: از یک طرف موسسان مدرسه منحل‌شده از نصب تابلوی جدید طفره می‌روند و همچنان در مواجهه با اولیای دانش‌آموزان از همان نام قبلی استفاده می‌کنند و از سوی دیگر قرار است پروانه دوره اول ابتدایی به نام مدیر جدیدی صادر شود و در سومین صورت ماجرا، مدرسه جدید نیز دانش‌آموزان دوره دوم خود را به مدرسه منحل‌شده منتقل کرده است، بنابراین برای ما مشخص نیست از میان سه مدیر پیش‌رو، کدام‌یک را باید به‌عنوان مدیر مدرسه قبول کنیم.

به‌نظر می‌رسد آموزش‌وپرورش استان باید نظارت و پیگیری جدی‌تری برای رفع ابهامات مدرسه منحل‌شده در دستورکار خود قرار دهد.

 

فقط دوره اول

این درحالی است که رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات آموزش‌وپرورش خراسان رضوی با رد این اظهارات تصریح می‌کند: استفاده از مجوز مدرسه جدید برای مدرسه منحل‌شده تنها در حد یک نظر بود و بر اساس جلسه‌ای که پنجشنبه بیست‌وچهارم آبان برگزار کردیم، این موضوع منتفی شد و چنین اتفاقی نخواهد افتاد و درحال‌حاضر این مرکز آموزشی از نظر آموزش‌وپرورش، همچنان مدرسه منحل‌شده امام‌حسن‌مجتبی(ع) است و هنوز نام جدیدی برای آن انتخاب نشده است.

جواد قوامی‌نژاد به شهرآرا می‌گوید: بر این اساس، در این مکان فقط مراحل صدور مجوز برای دوره پیش‌دبستانی و اول ابتدایی درحال انجام است و ناحیه٣ به‌دنبال مجوز یک‌ساله نوسازی برای مدرسه است تا بخش زیادی از دانش‌آموزان از بلاتکلیفی خارج شوند.

او تأکید می‌کند: این مجوز به نام آقای صابری‌معین صادر خواهد شد و در آموزش‌وپرورش، نه نام مدیر مدرسه منحل‌شده مطرح است و نه نام مدیر مدرسه جدید و هیچ مجوزی به نام شخص دیگری صادر نخواهد شد.

قوامی‌نژاد با اشاره به مکاتبات متعدد ازسوی ناحیه٣ آموزش‌وپرورش برای انتقال دانش‌آموزان دوره دوم این مدرسه، اظهار کرد: باتوجه‌به اینکه این پیگیری‌ها به نتیجه نرسیده است، در جلسه ‌پنجشنبه مقرر شد از شنبه(روز گذشته)، مسئولان ناحیه٣ به انتقال دانش‌آموزان دوره دوم که تعدادشان ٧۶نفر است، باتوجه‌به نظر والدین اقدام کنند.

 

سرویس مدرسه دوره دومی‌‌ها لغو می‌شود

وی درباره این موضوع که اهالی محل، کسبه و حتی دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان هنوز این مدرسه را با نام امام‌حسن‌مجتبی(ع) می‌شناسند، نیز می‌گوید: درست است، زیرا مدرسه پیش از این با این عنوان و برند فعالیت می‌کرد و درحال‌حاضر نیز باید تأییدیه اداره نوسازی دریافت شود تا امکان انتخاب نام جدید و پس از آن، نصب تابلو برای مدرسه فراهم شود. قوامی‌نژاد با تأکید بر اینکه «آموزش‌وپرورش اهل مسامحه نیست»، اظهار می کند: برای مدیریت این تعداد دانش‌آموز در ابتدای مهر کاری جز این نمی‌توانستیم انجام دهیم تا به‌تدریج مسائل را از مسیر قانونی پیگیری کنیم و به این ترتیب، مجوز دوره دوم نخواهیم داشت و از این پس، سرویس ایاب‌وذهاب دانش‌آموزان دوره دوم لغو می‌شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی