کد خبر : 90230
/ 08:27
مقام معظم رهبری در دیدار رئیس‌جمهور عراق:

مقابل دشمنان با قدرت بایستید

رئیس‌جمهور عراق که به تهران سفر کرده است، عصر روز گذشته با رهبر انقلاب دیدار کرد.

مقابل دشمنان با قدرت بایستید

شهرآرا آنلاین - حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در دیدار برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق، و هیئت همراه، با ابراز خرسندی از برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات پارلمانی در عراق و انتخاب رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و مسئولان دیگر و ایجاد ثبات و استقرار، تأکید کردند: راه غلبه بر مشکلات و مقابله با توطئه‌های بدخواهان، حفظ اتحاد ملی در عراق، شناخت صحیح دوست و دشمن و ایستادگی در‌مقابل دشمن وقیح، تکیه بر نیروی جوانان و حفظ و تقویت ارتباط با مرجعیت است.

ایشان با تشکر صمیمانه از رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و دیگر مسئولان و ملت عراق به‌دلیل میهمان‌نوازی کم‌نظیر در ایام اربعین، به رنج و محنت مردم عراق در دوران‌های گذشته اشاره کردند و گفتند: اکنون که ملت عراق بعد‌از دوران‌های استبدادی، صاحب کشور است و استقلال و حق رأی و انتخاب دارد، برخی دولت‌ها و کشورهای بدخواه به‌دنبال آن هستند تا مردم عراق، طعم این پیروزی و دستاورد بزرگ را نچشند و عراق و منطقه، رویِ آرامش را نبینند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: تنها راه مقابله با این توطئه‌ها، حفظ و تقویت اتحاد میان گروه‌های عراقی اعم از عرب و کُرد و شیعه و سنی است.

آیت‌ا... خامنه‌ای‌، شناخت دقیق و صحیح دوست و دشمن را در سیاست خارجی بسیار مهم ارزیابی و خاطرنشان کردند: برخی دولت‌ها در منطقه و خارج‌از منطقه به‌شدت نسبت به اسلام، شیعه و سنی و عراق، بغض و کینه دارند و در امور داخلی عراق دخالت می‌کنند که باید در‌مقابل آن‌ها با قدرت ایستاد و درخصوص ایستادگی در‌برابر دشمن وقیح و صریح، به هیچ وجه ملاحظه نکرد.

ایشان با اشاره به ظرفیت‌های فراوان ٢کشور برای گسترش همکاری‌ها، افزودند: عراقِ عزیز، قوی، مستقل و پیشرفته برای ایران بسیار مفید است و ما در‌کنار برادران عراقی خود خواهیم بود.

در این دیدار که حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای برهم صالح رئیس‌جمهور عراق، دیدار با رهبر انقلاب اسلامی را افتخاری بزرگ دانست و گفت: من با یک پیام صریح و آشکار به تهران آمده‌ام، مبنی‌بر اینکه عوامل و عناصر پیوند‌دهنده ٢ملت ایران و عراق، ریشه در تاریخ دارد و تغییرناپذیر است. 

همچنین صبح دیروز روحانی در نشست خبری مشترک با همتای عراقی خود، اعلام کرد: می‌توانیم در آینده نزدیک، حجم روابط اقتصادی ایران و عراق را که اکنون به حدود ۱۲‌میلیارددلار می‌رسد، به ۲۰‌میلیارددلار برسانیم. وی به همکاری‌های منطقه‌ای ٢کشور اشاره کرد و گفت: ایران و عراق، تقویت ثبات و امنیت منطقه را به نفع مردم منطقه می‌دانند و معتقدند کشورهای منطقه بدون نیاز به  مداخله خارجی و با گسترش همکاری‌های مشترک می‌توانند امنیت و ثبات را تأمین کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی