کد خبر : 90233
/ 08:33
یک پرونده جذاب برای آشنایی با چم و خم ابزارهای کاربردی و دم دستی

دست به آچار شوید!

قبول است مشغله کاری دارید و درگیر مسائل کلان زندگی هستید اما دلیل نمی شود که بی توجه از کنار مسائل خرد بگذرید...

دست به آچار شوید!

شهرآرا آنلاین - ملیحه ابراهیمی یزدی- قبول است مشغله کاری دارید و درگیر مسائل کلان زندگی هستید اما دلیل نمی شود که بی توجه از کنار مسائل خرد بگذرید. ٢ ماهی می شود که شیر آب چکه می کند و طی این مدت به راحتی ٢٠ بار از جلو فروشگاه شیرآلات و لوازم جانبی سر چهارراه گذشته اید، اما دریغ از یک ترمز و خرید یک واشر شیر.سر گله و شکایت خانم خانه که باز می شود معتقدید که کار را باید به کاردان سپرد. باور کنید عوض کردن لامپ، سیم کشی های جزئی، سفت کردن پیچ ها احتیاج به کاردان ندارد. کافی است کمی دست به آچار باشید. البته این مهم نیازمند داشتن ابزار آلات دم دستی و کاربردی است.

 

گام اول: تصمیم به تهیه یک جعبه ابزار

بعد از گذشت چند سال از زندگی در یک نگاه سر انگشتی دستتان آمده است که به چه ابزاری نیازمند بوده اید و کمبودشان چه عواقبی در پی داشته است. پس تعلل نکنید و دست به کار شوید.

 

گام دوم : شناخت ابزار ضروری

پیچ گوشتی

به دست بچه بدهیدش، آسان ترین کاربرد آن را روی اسباب بازی هایش پیاده می کند. این وسیله ضروری کاربردهای زیادی دارد، در کارهای خانگی،در تعمیرات، در کارهای الکتریکی و... . مهم ترین کاربرد و استفاده آن پیچاندن انواع پیچ و محکم کردن قطعات به وسیله محکم کردن پیچ است یا باز کردن پیچ و جدا کردن آن از قطعه کار.

توصیه: برای منزل که نیاز به ابزار تخصصی ندارد از پیچ گوشتی ها ی چند سره استفاده کنید. این پیچ گوشتی ها با قابلیت عوض شدن سر، برای بستن یا بازکردن انواع و اقسام پیچ ها به درد خواهد خورد. جای زیادی را هم اشغال نمی کنند. 

انبردست

شاید لازم باشد اتاق کودکتان را که از یک طرف دستگیره ندارد باز کنید. اینجاست که ضرورت انبردست را درک می کنید. وجود این وسیله نه تنها در جعبه ابزار خانه بلکه در محیط کار یا خودرو احساس می شود. این وسیله برای نگه داشتن اجسامی است که با دست نمی شود آن ها را نگه داشت. از مهم ترین انواع انبردست می توان به سیم چین، دم باریک، انبر قفلی، گاز انبر و انبر کلاغی اشاره کرد. 

دریل

یکی از رولپلاک های چوب پرده شل شده یا اصلا از جا در آمده است. اصلا احتیاجی نیست با نصاب پرده تماس بگیرید! کافی است با یک دریل دوباره به حالت اول برش گردانید. برای خانه می توانید از نوع شارژی تهیه کنید.

دریل پیچ گوشتی های شارژی یکی از ابزارآلات پرکاربرد در مصارف خانگی و صنعتی هستند. پس از خرید دریل باید مته هم بخرید. داشتن ٣ یا ۴ سایز مته آهن و مته الماسه می توانید برای راه انداختن کار شما کافی باشد.

توجه:نگهداری و استفاده درست طول عمر دستگاه را افزایش می دهد. 

آچار فرانسه

تا حدی وجود این ابزار در منزل ضروری است که مَثَل افراد «کارآمد» شده است. این آچار برای باز کردن پیچ های چهار گوش و شش گوش و بقیه مواردی که با سر انتهایی آچار فرانسه منطبق می شوند به کار می رود. حواستان باشد که هر آچار فرانسه یک حد ماکزیمم دارد که دهانه آن بیشتر از آن باز نمی شود.

در مواردی که رنج ابعادی پیچ ها زیاد است و تنوع زیادی دارند می توانید از آچار فرانسه های ٢ سر استفاده کنید که یک سر آن تا سایز مشخصی باز می کند و سر آن نیز سایزهای متفاوت دیگر را پوشش می دهد.

کاتر

اگر می خواهید موکت اضافه گوشه دیوار را ببرید هیچ چیز بهتر از «کاتر» نمی تواند به کمکتان بیاید. حقیقت امر این است که این تیغ ها به غیر از موکت توانایی برش خیلی چیزهای دیگر را نیز دارند.

توجه: کاتر ابزار خطرناکی است. هنگام کار با آن حتما به نکات ایمنی توجه کنید. راستی «کاتر»، اره نیست، کاربرد مخصوص خودش را دارد. 

آچار آلن

آچار آلن هم از ابزارهایی است که اگرچه در خانه پرمصرف نیست ولی ضروری است و مثلا برای تعمیر یک شیر حمام حتما به آن نیاز دارید. 

فازمتر

برای کارهای برقی منزل مورد نیاز است که باید تهیه کنید. 

متر

به متر خیاطی که یک و نیم متری است اکتفا نکنید. یک متر ۳ یا ۵ متری هم جزو ضروریات است.

گام سوم: غیر ضروری های ضروری!

چکش

برای کوبیدن میخ به دیوار، برای قاب عکس و تابلو، فقط چکش به داد شما می رسد. سعی کنید چکش شما سر میخ کش هم داشته باشد که برای درآوردن میخ از آن استفاده کنید.

تراز دستی

برای تراز کردن وسایل برقی مثل یخچال و یا نصب یک قاب می تواند به شما کمک کند.

آچار تخت

داشتن یک ست آچار تخت هم به نظر لازم می آید. سعی کنید یک سری کامل بخرید که یک وقت وسط کار برای نداشتن یک سایز گرفتار نشوید. البته لازم نیست برای آن خیلی هزینه کنید چون جزو ابزارهای پرکاربرد در خانه نیستند. 

 

هشدارها

به تعدادی اقلام ریز نیاز دارید که جعبه ابزار شما را کامل می کند: میخ، پیچ، رولپلاک، واشر تخت و لاستیکی، چسب برق، نوار تفلون و کاغذ سمباده از این دسته اند.

بر اساس بودجه تان همیشه جنس نسبتا خوب بخرید.

جعبه ابزار را از خرت و پرت پر نکنید. به خصوص ابزاری که اصلا به کارتان نمی آید.

برای خرید یک جعبه ابزار خوب از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

می توانید در فضای مجازی قیمت برندهای متعدد را بررسی و خرید کنید.

دست به آچار بودن والدین می تواند علاوه بر بالا بردن روحیه اعتماد به نفس فرزندان آن ها را با سبک زندگی بیشتر آشنا کند.

توجه به ضمانت و گارانتی کالا داشته باشید. 

 

کالای باکیفیت ایرانی بخرید

بهتر است قبل از آنکه حمایت از کالای ایرانی را توصیه کنیم، یک توصیه جدی و دوستانه به تولید‌کنندگان ابزارهای داخلی داشته باشیم. چه توقعی دارید وقتی برای باز کردن یک پیچ نسبتا محکم سراغ ابزاری مثل پیچ‌گوشتی را می‌گیریم‌ و با یک فشار اضافه نه تنها شاهد باز کردن پیچ نیستیم بلکه پیچ‌گوشتی از فرم می‌افتد. در این شرایط نباید گله و شکایت کرد که چرا نمونه‌های خارجی بیشتر طرفدار دارد. البته در این اوضاع دلار بعید می‌دانیم کسی سراغ یک جعبه‌ابزار کامل چند میلیونی برود!

..........................................

٣٠٠٠٠ تومان

میانگین قیمت انبر دست

۶٠٠٠٠ تومان

میانگین قیمت آچار فرانسه

٢٠٠٠٠ تومان

میانگین قیمت کاتر

٧٠٠٠٠٠ تومان

میانگین قیمت دریل

١٠٠٠٠ تومان

میانگین قیمت پیچ گوشتی

٢٠٠٠٠٠ تومان

با ٢٠٠ هزار تومان می توانید یک جعبه ابزار کامل ایرانی خریداری کنید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی