کد خبر : 90236
/ 08:38

هیچ فروشی

شهروندان در وضعیت فعلی بیشتر از قبل مراقب کلاهبرداری به بهانه پیش فروش آپارتمان باشند

هیچ فروشی

شهرآرا آنلاین - همیشه در بحبوحه رسیدن به آخر سال با پرونده هایی مواجه می شویم که عده ای به دنبال ایجاد یک تغییر و حالی خوش، تغییرات عمده ای در زندگی شان رخ می دهد که یکی از مهمترین این تغییرات خودخواسته، عوض کردن خانه و کاشانه است. اما آن‌قدر ناگهانی همه چیز گران شد که به قول ظریفی اگر می‌خواستی با برنامه‌ریزی تا چند سال دیگر به جایی برسی یا وسیله‌ای بخری، حالا باید حداقل ١٠سال دیگر بدوی، حالا اگر قیمت‌ها تغییر نکند، شاید به سرمنزل مقصود برسی. کاری که قیمت‌ها با زندگی مردم کرد، تقریبا مشابه زلزله کرمانشاه است که زخم‌هایش همچنان باز است. بهترین راه برای حل این مشکل شاید پیش خرید آپارتمان باشد، اما از آنجایی که هر کاری راهی دارد، بدترین راه بی توجهی به سازوکارهای قانونی و تن دادن به چرب زبانی های شیادان است، مشکلی که برای عده ای مشهدی‌قوز بالاقوزی شده و برای یافتن یک سرپناه دائم به دام موقت شیادی‌ افتادند که تمام اندوخته آن‌ها را یک شبه بلعید و متواری شد.

زمزمه‌های این کلاهبرداری از چندی پیش بلند شد و عده‌ای با مراجعه به دستگاه قضا از یک کلاهبرداری گسترده اطلاع دادند که فرد یا افرادی به بهانه تهیه خانه، مبالغ گسترده‌ای را از شهروندان در مشهد، دریافت کرده و متواری شده بودند.

حساسیت ماجرا، موجب شد تا پس از هماهنگی‌های قضایی دستور ویژه‌ای از سوی سردار محمدکاظم تقوی، فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی صادر شود و گروهی از کارآگاهان مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی برای بررسی و پیگیری پرونده وارد عمل شوند.

 

وعده هایی لوکس

ماجرای این پرونده هم نه تعلیق خاصی داشت و نه کنش و واکنشی پیچیده، فردی با موج‌سواری بر روی خواسته‌های مردم که ناتوان و مستأصل از تهیه منزل شده بودند، در بسته‌ای شگفت‌انگیز با وعده‌های لوکس و جذاب، پیشنهادهایی برای خانه‌دار شدن و سکونت در آپارتمان‌هایی امروزی و راحت را ارائه داده بود که در پی این وعده‌های زیبا، که از زبان فردی خوش‌پوش و به اصطلاح خوش سر و زبان، شنیده می‌شد، تعدادی از شهروندان متقاعد شدند که برای سرمایه‌گذاری در این پیشنهاد ویژه سریع اندوخته‌های خود را به عنوان پیش پرداخت به شماره حساب اعلام شده واریز و برای عقد قرارداد به دفتر این فرد مراجعه کنند.

با گذشت چندین ماه از وعده‌های این فرد، تعدادی از مشترکان برای پیگیری موضوع چندبار به آدرس‌های داده شده مراجعه کردند و با شماره تلفن این فرد مسکن‌ساز تماس گرفتند، اما به هیچ نتیجه‌ای نرسیدند و‌ در‌نهایت با شکایت از این فرد خواستار وساطت قانون در این میان شدند.

کارآگاهان مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی در تکمیل این پرونده متوجه شدند که با شیادانی حرفه‌ای سروکار دارند که تمام مراحل برای اثبات یک کلاهبرداری را پشت سرگذاشته‌اند و از هر فردی به عنوان پیش‌پرداخت مبلغ ١٠٠میلیون و گاهی بیشتر دریافت کرده‌اند. با اطلاعات به دست آمده، بلافاصله اقدام لازم انجام و پیگیری برای شناسایی هویت این کلاهبرداران آغاز شد.

 

شناسایی متهم اصلی

ردزنی‌های اطلاعاتی کارآگاهان مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی خراسان‌رضوی آغاز شد. در ابتدا همسر متهم اصلی پرونده شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی این خانم جوان تحت نظر قرار گرفت. کارآگاهان پس از چند روز کار گسترده پلیسی محل اختفای متهم اصلی پرونده را شناسایی کردند.

هماهنگی‌های قضایی خیلی زود انجام شد و مأموران اجازه یافتند پیش از فرار دوباره متهم، او را دستگیر کنند. دستوری که موبه‌مو از سوی کارآگاهان پلیس آگاهی انجام و این فرد در اقدامی غافل‌گیرانه در مخفیگاهش دستگیر شد.با انتقال متهم به پلیس آگاهی بررسی‌های ویژه آغاز شد و متهم که می‌دانست به آخرخط رسیده است در بازجویی‌های تخصصی پلیس آگاهی راهی جز بیان حقیقت ندید، اما آنچه او درباره بالاکشیدن ناگهانی قیمت‌ها و ناتوانی در انجام تعهداتش می‌گفت، حتی نتوانست خودش را هم قانع کند، چرا که اصلا زمینی وجود نداشت که در آن اثری از ساخت و ساز یا کم‌آوردن صاحب پروژه دیده شود.

متهم که دید نمی تواند با داستان سرایی کارآگاهان را سربدواند به ناچار لب به اعتراف گشود و این‌بار اعلام کرد که این نقشه را از یک سال پیش کشیده و تاکنون از ٢۴شهروند مبلغی حدود ٣٠میلیارد ریال گرفته است.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی با اشاره به اعترافات متهم بیان کرد: از انجایی که احتمال بیشتر شدن شاکیان نیز وجود دارد، بررسی‌های تخصصی در دستور کار پلیس آگاهی قرار گرفته و افرادی که در مشهد به این شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند برای پیگیری پرونده به پلیس آگاهی مراجعه کنند.

سردار محمدکاظم تقوی افزود: یک قاعده کلی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و آن هوشیاری شهروندان است، وقتی فردی ادعای ساخت و ساز دارد باید حتما برای این‌کار پروانه قانونی از دستگاه‌های مربوط را داشته باشد به نحوی که بتوان از این دستگاه‌ها استعلام گرفت و با خیال راحت اقدام به سرمایه‌گذاری کرد.وی از شهروندان خواست که حتما برای سرسرمایه گذاری در بحث مسکن ضمن مراجعه به افراد مطمئن از مبادی رسمی و سازمان‌های قانونی به این امر مهم اقدام کنند و بی‌گدار به آب نزنند

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی