کد خبر : 90251
/ 08:48

منتخب شهر امید

با رأی اعضای شورای شهر ، «محمدرضا کلایی» سرپرست شهرداری مشهد شد

منتخب شهر امید

شهرآرا آنلاین -  جلسه علنی فوق‌العاده شورای شهر مشهد، روز گذشته به ماجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مدیریت شهری پایان داد. اعضای شورا که از پنجشنبه هفته گذشته فرایند انتخاب شهردار مشهد را کلید زده بودند، دیروز با برگزاری جلسه کاری فشرده، برنامه ٣نامزد نهایی را موشکافانه بررسی کردند و در‌نهایت با اتکا به رویکرد جوان‌گرایی و نگاه به چشم‌انداز مدیریت شهری، محمدرضا کلایی را برای سرپرستی شهرداری مشهد برگزیدند. 

جلسه جمع‌بندی نهایی درباره سرپرست و شهردار منتخب مشهد از حدود ساعت‌٨ صبح دیروز پشت درهای بسته آغاز شد و تا‌حدود ساعت‌١۴:١۵ ادامه داشت. رئیس شورای شهر پس‌از پایان جلسه، ‌همراه‌با ١۴‌عضو دیگر به میان خبرنگاران آمدند تا نتیجه ١٠ ساعت بحث و بررسی را به نمایندگی از شورای پنجم رسانه‌ای کنند. 

محمدرضا حیدری در نشست خبری با اصحاب رسانه، ابتدا از خبرنگاران به‌خاطر تأخیر در پایان جلسه فوق‌العاده شورای شهر عذرخواهی کرد. او گفت که اعضای شورای پنجم، خدمات ارزنده و ماندگار شهردار سابق را فراموش نمی‌کنند و به همین‌دلیل از تقی‌زاده‌‌خامسی تشکر کرد. 

وی صحبت‌هایش را با اشاره به گوشه‌ای از خدمات ماندگار شهردار سابق پی گرفت و افزود: آقای تقی‌زاده‌خامسی با عشق خدمت به زادگاه خود و زائران و مجاوران بارگاه منور امام‌رضا(ع)، کسب‌و‌کار خود در تهران را رها کرد و با اعتماد اعضای شورا در مدیریت شهری مشغول فعالیت شد.

 

میراث ماندگار تقی‌زاده‌خامسی

رئیس شورای شهر افزود: آنچه آقای تقی‌زاده امروز تحویل می‌دهد با آنچه در ابتدای فعالیت شورای پنجم تحویل گرفت، در ابعاد مختلف تفاوت‌های چشمگیری دارد که مردم مشهد و نخبگان به‌خوبی آن را احساس می‌کنند. وی از تیم فعلی مدیریت شهری به‌عنوان میراث ماندگار تقی‌زاده‌خامسی در شهرداری مشهد یاد کرد و افزود: شهردار سابق مشهد، تیم فعلی را به‌گونه‌ای حمایت و راهبری کرد که ٣‌نفر از جمع معاونان شهرداری در فهرست نامزدهای تصدی شهرداری قرار گرفتند. حیدری تربیت نیروهای کارآمد را یکی از توانمندی‌های بارز تقی‌زاده‌خامسی در عرصه‌های مدیریتی برشمرد و خاطرنشان کرد: شورای شهر در تمام بخش‌های قانونی برای تداوم حضور تقی‌زاده در مدیریت شهری و بهره‌گیری از ظرفیت‌های وی تلاش کرد اما متأسفانه به نتیجه نرسید.

رئیس شورای شهر با بیان اینکه قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان برای نظام شورایی محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند، افزود: ما همواره تابع قانون بوده‌ایم. این حق را هم برای آقای تقی‌زاده قائل هستیم که پیگیر حقوق خود باشند و درصورت امکان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی، وی را به‌عنوان عنصری توسعه‌گرا در‌کنار خود داشته باشیم.

حیدری بیان کرد: تقی‌زاده‌خامسی روز گذشته در نامه‌ای خطاب به رئیس شورا ضمن تشکر از همراهی و همدلی اعضا، درخواست کرد که به نحو مقتضی، برای انتخاب سرپرست یا منتخب شورا اقدام شود. وی گفت: بر‌اساس پیش‌بینی‌های احتمالی برای آنکه بتوانیم از فرصت قانونی استفاده کنیم و آقای تقی‌زاده‌خامسی هم بتواند فرصت پیگیری قانونی حقوق خود را داشته باشد، فرایند انتخاب شهردار را از هفته گذشته کلید زدیم و این کار امروز با هم‌اندیشی و انسجام اعضا به نتیجه رسید. رئیس شورای شهر با اشاره‌به اینکه فرایند انتخاب شهردار مطابق آیین‌نامه داخلی شورا پیگیری شده است، افزود: مطابق آیین‌نامه هر عضو می‌توانست به‌شکل مخفی ٢‌گزینه برای شهرداری معرفی کند که درمجموع با حذف گزینه‌های مشترک به ٨‌نامزد رسیدیم.

 

انصراف دو نامزد در مرحله تصمیم‌گیری 

وی بیان کرد: از جمع‌آوری اسامی پیشنهادی و حذف مشترکات به ٨‌نفر رسیدیم که از‌سوی اعضا پیشنهاد شده بودند؛ آقایان نعمتی و کاظمی از جمع استعفا کردند و نهایتا نام ۶‌نفر را به رأی‌گیری گذاشتیم که در پایان ٣‌معاون شهرداری مشهد به مرحله نهایی راه یافتند. حیدری با بیان اینکه ٣‌نامزد مدیریت شهری از روز شنبه به ارائه پیشنهادهای اجرایی خود درباره برنامه عملیاتی‌١۴٠٠-١٣٩٧ شهرداری مشهد پرداختند، تصریح کرد: آقای آل‌شیخ در مراحل تصمیم‌گیری نهایی ضمن تشکر از حسن نظر اعضای شورا، به‌دلیل تمایل به تداوم اجرای برنامه‌های آغاز‌شده در معاونت برنامه‌ریزی، از ادامه حضور در این فرایند انصراف داد. وی با اشاره به جمع‌بندی نهایی اعضای شورا درباره شهردار منتخب و سرپرست مدیریت شهری گفت: محمدرضا کلایی پس‌از بحث و بررسی به‌عنوان سرپرست انتخاب شد و در جلسه علنی شورای شهر به‌عنوان شهردار منتخب معرفی خواهد شد. حیدری با بیان اینکه روح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، استفاده از نیروهای جوان است، گفت: بسیار خرسندیم که شورای شهر به این مهم توجه جدی داشته و سرپرست انتخاب‌شده، جوان‌ترین شهردار تاریخ شهر مشهد است. رئیس شورای شهر با تأکید بر اینکه امکان ارتقا و پیشرفت برای همه کارکنان در بدنه شهرداری مشهد وجود دارد، افزود: داشتن پشتوانه مردمی یکی از مزیت‌های آقای کلایی به شمار می‌رود؛ زیرا وی در انتخابات مجلس دهم، توانست رأی ٢۴٠‌هزار مشهدی را کسب کند. حیدری بیان کرد: شورا همچنان‌که پیوسته حامی تقی‌زاده بود، با حفظ جایگاه نظارتی از محمدرضا کلایی نیز حمایت کامل خواهد کرد و از دستگاه‌های اجرایی و دلسوزان و بزرگان شهر نیز تقاضا داریم به مدیریت شهری کمک کنند و اطمینان داشته باشند تا فعالیت‌های مدیریت شهری شتاب بیشتری به خود بگیرد.

وی تأکید کرد: بدون شک قطار فعالیت مدیریت شهری حتی برای چند ساعت هم متوقف نخواهد شد.

حیدری افزود: آقای کلایی در حوزه اجرا به‌عنوان شهردار، مسئول و صاحب‌اختیار است و باید پاسخ‌گو باشد. شورای شهر نیز همان‌طور‌که در دوره گذشته مرزها را رعایت کرد، در آینده هم وارد فرایند اجرایی نمی‌شود و همچنان بر نقش نظارتی خود متمرکز خواهد بود.

 

رسانه‌ای شدن جلسات به‌صلاح نبود

رئیس شورای شهر همچنین در جمع خبرنگاران، به برخی از معیارهای انتخاب سرپرست شهرداری مشهد اشاره کرد و گفت: اعضای شورا در فرایند انتخاب آقای کلایی روی معیارهایی مانند بومی‌بودن، شناخت مشهد، داشتن تحصیلات مرتبط و تجربه کاری تمرکز داشتند. وی افزود: در رأی‌گیری استمزاجی امروز، ١١‌عضو شورا به محمدرضا کلایی و ۴‌نفر هم به آقای رضا خواجه‌نائینی رأی مثبت دادند که بر‌این‌اساس، کلایی به‌عنوان سرپرست مدیریت شهری انتخاب شد.

حیدری در پاسخ به سؤال دیگری درباره علت برگزار‌نشدن جلسات بررسی برنامه نامزدها به‌صورت علنی بیان کرد: در‌خلال جلسات فرایند انتخاب شهردار، گاهی نام افراد مطرح می‌شد که احساس کردیم رسانه‌ای‌شدن آن‌ به‌صلاح نیست؛ بنابراین تصمیم گرفته شد که با برگزاری جلسات به‌صورت غیرعلنی، از ایجاد فضای ملتهب در جامعه و سوء‌برداشت‌ها جلوگیری شود. 

رئیس شورا در پاسخ به سؤال دیگری درباره علت غیبت یکی از نامزدها گفت: از آقای محقر دعوت شده بود تا برنامه‌هایشان را در جلسه شورا ارائه کنند، اما ایشان ضمن انصراف، پیشنهاد کردند که با تعیین سرپرست برای شهرداری مشهد، فرایند انتخاب شهردار به مدت ٣‌ماه به تعویق بیفتد. این توصیه بررسی شد اما مورد موافقت اعضا قرار نگرفت. وی در واکنش به انتقاد برخی شخصیت‌های اصلاح‌طلب از فرایند انتخاب شهردار بیان کرد: شورا برای انتخاب شهردار، فرایندی را تعریف کرده بود که باید مطابق قانون اجرا می‌شد و برگشت از آن مقدور نبود. 

حیدری گفت: شورای شهر تهران هم مانند مشهد طی یک هفته، فرایند انتخاب شهردار جدید را به پایان رساند؛ زیرا در ابتدای فعالیت شورای پنجم برای انتخاب شهردار ٣ماه فرصت داشتیم، اما اکنون شرایط ایجاب می‌کند که شهر بلاتکلیف نماند. 

حیدری گفت: به نفع شهر نیست که بیش از این بخواهیم مدیریت شهری را معطل بگذاریم. باید سریع‌تر تصمیم می‌گرفتیم تا کارهای خدماتی و عمرانی متوقف نشود. وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره ارزیابی عملکرد یک‌ساله شهردار سابق گفت: آقای تقی‌زاده‌خامسی در شرایطی شهر را تحویل گرفت که شهرداری مشهد در تأمین منابع مالی شرایط بسیار سختی را تجربه می‌کرد، به‌طوری‌که در تأمین حقوق پرسنل دغدغه‌های جدی وجود داشت.

.................................................

 

سرپرست شهرداری مشهد: 

خدمت‌رسانی به مردم حتی ساعتی متوقف نشود

محمدرضا کلایی که دیروز با ارائه برنامه‌ای اجرایی با عنوان «تار معنویت، پود زندگی» نظر اعضای شورای شهر را جلب کرد و در دوران پساتقی‌زاده‌خامسی به عنوان سرپرست شهرداری مشهد انتخاب شد، در سخنانی کوتاه، در جمع خبرنگاران گفت که از همکاران خود در مدیریت شهری می‌خواهد اجازه ندهند خدمت‌رسانی به مردم حتی ساعتی متوقف شود.

کلایی در ابتدای سخنانش، ضمن تشکر از اعضای شورای شهر بابت حسن اعتمادی که به او داشته‌‌اند، ابراز امیدواری کرد ‌در ادای این مسئولیت موفق باشد. وی بابت ‌حضور نداشتن تقی‌زاده در شهر مشهد ابراز تأسف کرد و افزود: بخش زیادی از توفیق حاصل‌شده در مدیریت شهری طی یک سال اخیر مرهون تلاش، مدیریت و عقلانیت وی است.

سرپرست شهرداری مشهد اظهار کرد: تقی‌زاده خامسی سرمایه ارزشمندی بود که امیدواریم در عرصه‌های دیگر فرصتی فراهم شود تا استفاده از سرمایه‌ای که به واسطه سال‌ها تجربه کسب کرده و بی‌منت در اختیار مردم قرار داده بود استمرار داشته باشد. وی با بیان اینکه امیدوار است مدیریت شهری بتواند موفق‌تر از دیروز باشد‌ افزود: از همکاران خود‌ در شهرداری مشهد می‌خواهم اجازه ندهند که ساعتی خدمتگزاری به مردم متوقف شود و درخواست می‌کنم اجرای منویات شورای پنجم به شیوه گذشته تداوم یابد.

کلایی گفت: از همکارانم در مدیریت شهری تقاضا می‌کنم همتی مضاعف‌ در پیش گیرند تا این تغییر باعث ایجاد نقص در روند خدمت‌رسانی به مردم مشهد نشود. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی