کد خبر : 90252
/ 08:51

خداقوت آقای خامسی

شهرآرا دستاوردهای «قاسم تقی زاده خامسی» در کسوت شهردار مشهد را بررسی می کند

خداقوت آقای خامسی

شهرآرا آنلاین - گروه گزارش- آمدنش با مهر بود. قاسم تقی‌‌زاده‌خامسی نخستین دیدارش با رسانه‌ها را خارج از چارچوب‌های معمول برگزار کرد. او برای اولین نشست خبری‌اش، رسانه‌ها را به مدرسه حکیم نظامی (مدرسه دوران تحصیلش) دعوت کرد تا از پشت میز و نیمکت‌های چوبی برنامه‌هایش را ارائه دهد. پس‌از ١۵‌سال مدیریت شهرداران اصولگرا، این نخستین نشست خبری شهرداری با گرایش اصلاح‌طلبی بود که در مشهد برگزار شد. تقی‌زاده‌خامسی پس‌از احمد نوروزی، دومین شهردار اصلاح‌طلب مشهد در تاریخ شوراهای این شهر است.

۴‌ماه قبل از انتخاب او به‌عنوان شهردار و در هوای بلاتکلیف اردیبهشت‌٩۶، بیشتر افراد فکر می‌کردند مشهد همچنان چهره‌ اصولگرای خود را حفظ می‌کند. اما اردیبهشت، ماه غافلگیری بود و لیست امید، تمام‌و‌کمال وارد ساختمان شورا شد و آرایش سیاسی مشهد تغییر کرد.

با این تغییر شورای پنجم، پروسه انتخاب شهردار را شروع و شورای منتخب، ٢٢‌گزینه را برای شهرداری معرفی کرد. در همین راستا و بر‌اساس شرایط تحصیلی، سوابق کاری و اقدامات شاخص، رسانه‌ها این افراد را در فهرست گزینه‌های کم‌رنگ و پررنگ شورای مشهد قرار دادند. 

 

﷯ خامسی- انصاری، ٢گزینه نهایی شهرداری

با این تأکیدات، رقابت برای انتخاب شهردار به ٢‌گزینه محدود ‌شد و شورای شهر هم نام غلامرضا انصاری و قاسم تقی‌زاده‌خامسی را به‌عنوان گزینه‌های نهایی مطرح کرد. بررسی‌ها و احتمالات اولیه بر حضور انصاری (عضو اصلاح‌طلب شورای چهارم تهران) در شهرداری مشهد استوار بود. او با ١٣‌رأی در‌مقابل ١٠‌رأی تقی‌زاده‌خامسی به این مرحله راه یافته بود.

بر‌این‌اساس تقی‌زاده‌خامسی برای رسیدن به شهرداری مشهد، رقابت سختی با غلامرضا انصاری داشت. در نهایتاین دو نفر در جلسه انتخاب شهردار شورای شهر مشهد حاضر شدند. در پایان جلسه انصاری انصراف داد و با انصراف او از گزینه‌های شورای شهر مشهد، هر ١۵‌رأی اعضای شورا به نام تقی‌زاده به سبد رفت.

 

﷯ حاشیه‌های حضور خامسی

از نقد اصلاح‌طلبی تا حمایت از اصولگرایی

تغییر آرایش سیاسی مشهد و ورود شهردار منتخب لیست امید در مشهد چندان بی‌حاشیه نبود. هر یک از رسانه‌ها نقدهایی را مطرح می‌کردند. 

عده‌ای از منتقدان نیز به سن تقی‌زاده‌خامسی اشاره کردند. تعلل سی‌و‌دو روزه وزارت کشور برای صدور حکم تقی‌زاده‌خامسی نیز محرک شایعات و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها و صاحب‌نظران بود؛ موضوعی که حتی با حضور رحمانی‌فضلی در مشهد نیز تغییری نکرد و همچنان بازار شایعات داغ بود. در‌نهایت ٢۶‌شهریوره٩۶ حکم شهردار مشهد به تأیید وزارت کشور رسید.در‌کنار این نقدهای رسانه‌ای، انتخاب تقی‌زاده‌خامسی با مُهر تأیید مسئولان استانی همراه شد. سیدجواد حسینی، که آن زمان معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان‌رضوی بود، در مراسم تحلیف اعضای شورای پنجم عنوان کرد: شهردار منتخب مشهد، قوی‌ترین شهردار کلان‌شهر‌های کشور است.

محمد‌رحیم نوروزیان، فرماندار وقت مشهد، نیز در تأیید این انتخاب گفت: انتخاب شهردار جدید، انتخابی تخصصی بود که نشان داد نظر حرفه‌ای بر نظر سیاسی غالب است.

جواد آرین‌منش از نمایندگان سابق مشهد در مجلس شورای اسلامی، برخلاف اینکه عده‌ای تصور می‌کردند به‌عنوان چهره‌ای اصولگرا، نقد را چاشنی کلامش خواهد کرد، به ایرنا گفته بود: انتخاب شهردار نسبتا دموکراتیک و مبتنی‌بر خرد جمعی انجام شد. تجربه معاونت عمرانی استانداری خراسان، تحصیلات مرتبط، آشنایی با حوزه‌های هنری و فرهنگی نیز دیگر ویژگی‌هایی است که شهردار منتخب از آن برخوردار است.

تقی‌زاده‌خامسی با رویکرد عمل‌گرایی وارد ساختمان شصت‌و‌پنج‌ساله شهرداری مشهد شد. تأکید او بر عملکرد فارغ از نگاه سیاسی بود. اظهارات و تأکیدات خامسی برای رویه غیرسیاسی شهرداران و شورای شهر، به همان اظهارات ابتدایی او خلاصه نمی‌شود.

شهردار مشهد حتی در پاسخ به آینده فعالیت‌های سیاسی‌اش، پای سابقه کاری را به میان کشید. او گفته بود: تجربه بیست‌و‌پنج‌ساله مدیریت من نشان می‌دهد که به‌هیچ‌وجه دنبال فعالیت سیاسی نیستم. با اینکه من جزو مؤسسان روزنامه همشهری هستم و روزنامه‌نگارم و عضو هیئت‌منصفه بودم، شما هیچ‌وقت از من مقاله سیاسی ندیده‌اید. تمام مقالاتم درباره شهر و آب و آبادانی بوده است، چون معتقدم دموکراسی از اینجاها شروع می‌شود.

 

﷯ انتخاب‌های فارغ از نگاه سیاسی

تقی‌زاده‌خامسی در بدو ورود تمام توجه‌اش را بر انتخاب‌های مدیران شایسته و باسابقه کاری درخور توجه قرار داد. به اذعان او مدیریت شهری با نگاه سیاسی و حزبی تفاوت دارد.

٣ماه از آمدنش گذشته بود که در گفت‌وگویی با روزنامه شرق گفت: در این مدت، بیش‌از ٨٠‌نیرو انتخاب کرده‌ام که همه از درون شهرداری بوده‌اند. اگر افرادی را نیز آوردم، به نحوی با شهرداری در‌ارتباط بود. به گرایش سیاسی افراد نیز کاری نداشتم. شاید یکی از اعتراضات به من، این موضوع باشد. گاهی به من می‌گویند چرا در وهله اول به اصلاح‌طلب‌بودن فرد نگاه نمی‌کنید!

 

﷯ شهردار مشهد، در میان گزینه‌های شهرداری تهران

حضور چهارده‌ماهه تقی‌زاده‌خامسی در شهرداری مشهد، چندباری با خبرهای رفتن او از شهرداری گره خورد. ٧‌ماه از صدور حکم محمدعلی نجفی به‌عنوان شهردار تهران گذشته بود که خبر استعفای او رسانه‌ای شد. با این خبر دوباره گمانه‌زنی‌های انتخاب شهردار پایتخت قوت گرفت. هر روز فردی به‌عنوان گزینه «بهشت» معرفی می‌شد. در جمع اسامی‌ای که اردیبهشت امسال منتشر شد، اسم تقی‌زاده‌خامسی نیز به‌عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری تهران مطرح شد. رسانه‌ها سابقه ده‌ساله فعالیت او در شهرداری تهران را به‌عنوان برگ برنده‌ خامسی برای حضور در شهرداری پایتخت مطرح کردند. مهر‌ماه امسال نیز که قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مطرح شد، برای دومین‌بار احتمال رفتن خامسی به پایتخت قوت گرفت. بیشتر رسانه‌ها شنیده‌ها یا اظهاراتی مبنی‌بر حضور تقی‌زاده‌خامسی در وزارت راه و شهرسازی روی خروجی خود قرار دادند.

 

﷯ نمره قبولی شهردار مشهد در حوزه مالی

بااینکه یکی از اعضای چهارمین دوره شورای شهر مشهد مطرح کرده بود که خزانه پر‌و‌پیمانی تحویل مدیریت جدید شهری شده است، تقی‌زاده‌خامسی، در اولین نشست خبری خود اعلام کرد که شهرداری مبلغ ۵‌هزار میلیارد‌تومان، بدهی‌های کوتاه و بلندمدت دارد.

به گفته آذری، معاون وقت اداری و مالی شهردار مشهد، تقی‌زاده‌خامسی، شهرداری را در‌حالی تحویل گرفت که از وجوه مربوط‌به حساب‌های شهرداری، فقط ٢٣‌میلیاردو۵٠٠‌میلیون‌تومان قابل‌برداشت بود. با‌این‌تفاصیل، تقی‌زاده‌خامسی باید تا پایان شهریور‌ماه، یعنی ۵‌روز بعد‌از آغاز به کارش، مبلغی در حدود ٩۴‌میلیارد‌تومان را برای هزینه‌های جاری شهر (حقوق و مزایای کارکنان و دیگر موارد جاری شهر) پرداخت می‌کرد.

موضوع بدهی‌ها و از سوی دیگر، مطالبات شهرداری از موضوعات مهمی بود که در همان ابتدای کار شورا و مدیریت شهری جدید مطرح شد و سامان‌دهی و پرداخت این ‌بدهی‌ها، از دغدغه‌های اصلی شورای شهر مشهد بود.

تقی‌زاده‌خامسی بدهی‌ها را پذیرفت و بیان کرد: مهم این است که کارهای شهرداری درجریان است. اگر کسی بخواهد کار کند، باید از سرمایه‌های کشور استفاده کند و استفاده از این سرمایه‌ها موجب این موضوع می‌شود. معمولا دولت‌ها کمک زیادی به شهرداری‌ها نمی‌کنند، اما به‌هرحال منابع مالی وجود داشته است و این مسیر ادامه دارد.

 

﷯ بدهی ۴ هزار میلیاردی دستگاه‌های دولتی به شهرداری 

پس‌از آن محمدرضا کلایی، معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد، بدهی دستگاه‌های دولتی به شهرداری را ٣‌هزار میلیارد‌تومان اعلام کرد و گفت که تسویه این بدهی، نیازمند استقرار در نظام بودجه‌ای دولت است.

رئیس‌جمهور در سفرش به مشهد و در نشست خبری‌ای که برگزار کرد، در پاسخ به سؤالی درباره بدهی ٣هزار‌میلیارد‌تومانی دولت به شهرداری، بیان کرد: در مراسمی که برای افتتاح پروژه مربوط‌به متروی مشهد داشتیم، آقای شهردار سخن متفاوتی گفت و به‌طور‌کامل از همکاری دولت با شهرداری اظهار رضایت کرد. بهتر است این سؤال را از خود آقای شهردار بپرسید؛ زیرا ایشان از کمک‌های دولت به شهرداری ابراز رضایت می‌کرد. ما نیز این کمک‌ها را ادامه می‌دهیم.چند‌ماه پس‌از سفر رئیس‌جمهور،‌ تقی‌زاده‌خامسی، در نشست خبری اجلاس شهرداران کلان‌شهرها در مشهد، اختلاف‌نظر مالی شهرداری و دولت را درباره عناوینی دانست که مستندات آن از‌سوی شهرداری‌ها به دولت ارائه نشده است و برای نمونه به ساخت‌وسازهای دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد که پایان کار دریافت نکرده‌اند. او همچنین وعده پیگیری دریافت بدهی‌هایی از این دست را داد.

البته شهردار مشهد، همیشه نگاهی مثبت به دولت دارد و در همان نشست اعلام کرده بود که در‌زمینه بدهی دولت ناشی از انتشار اوراق مشارکت مشکلی وجود ندارد و دولت در تسویه این بدهی‌ها همکاری خواهد کرد و سهم ۵٠‌درصدی خود را پرداخت می‌کند.تقی‌زاده‌خامسی برای اثبات حرفش، مستنداتی هم ارائه کرد و گفت: شهرداری مشهد سال گذشته، ۵‌هزارمیلیارد ریال برای انتشار اوراق مشارکت از دولت دریافت کرده است.

 

﷯ شهرداری مشهد لایق نمره قبولی است 

کارنامه شهردار در حوزه مالی ازنظر شورای شهر، کارنامه‌ای پذیرفتنی بود؛ به‌طوری‌که چندی پیش، بتول گندمی، عضو شورای اسلامی شهر، گفته بود: شهرداری مشهد در این مدت توانست۵١٠‌میلیارد‌تومان از دولت دریافت و در بخش‌ پروژه‌های عمرانی به بانک‌ها پرداخت کند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد، بیان کرد: وصول بخش‌هایی از مطالبات شهرداری از دولت در گذشته اصلا وجود نداشته یا نسبت‌به گذشته افزایش بسیار چشمگیری داشته است. همچنین شهرداری مشهد در دوره جدید حدود ۵٠٠میلیاردتومان از تعهدات را به پیمانکاران طلبکار در یک سال‌ گذشته پرداخت کرده است.گندمی با اشاره به عملکرد یک‌ساله شهرداری در حوزه مالی و منابع انسانی، شهرداری را لایق نمره قبولی دانست.همچنین به گفته معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهردار مشهد، طبق آخرین برآوردها، مدیریت شهری برای صدور پایان کار، پروانه ساخت هتل و مهمان‌سرا، مجوز ورود به محدوده و عوارض شهری حدود ۴هزار میلیاردتومان از دستگاه‌های اجرایی مطالبه دارد که از این رقم، برای هزارمیلیارد تومان بدهی، سند مالی صادر شده است.

شهریار آل‌شیخ ادامه داد: به‌منظور تسویه مطالبات مدیریت شهری ازطریق دریافت اسناد تسویه خزانه، درحال رایزنی با نهادهای اجرایی هستیم و تاکنون با ٢دستگاه توافق حاصل شده است.

او همچنین تأکید کرد که رقم بدهی‌های شهرداری به دولت، کمتر از حجم مطالبات از دستگاه‌های اجرایی است، اما طبق برآوردها با سررسید برخی بدهی‌های جدید بانکی در سال آینده، رقم مطالبات و بدهی‌ها یکسان می‌شود.آل‌شیخ اظهار امیدواری کرد که با همکاری دستگاه‌های اجرایی، تا پایان امسال، هزارمیلیاردتومان از مطالبات مدیریت شهری که سند مالی آن‌ها صادر شده است‌‌، تسویه شود.

 

﷯ شهروندان، محور مدیریت شهری

یکی از شاه‌بیت‌های کاری شهردار مشهد، ایجاد فضای شهری مبتنی‌بر آرامش و آسایش آنان بود. او رسیدن به چنین شهری را هم‌راستای تحقق شهری هوشمند دانست و با همین رویه، ایجاد بسترهای هوشمند را در سرفصل کاری شهرداری مشهد قرار داد. تقی‌زاده‌خامسی در اولین نشست خبری خود بر این موضوع تأکید کرده بود که توانمندسازی مردم، به‌کارگیری سامانه‌های نوین در مدیریت و هوشمندسازی شهر، از‌جمله راهکارهای رسیدن به مشهدی پویا و سرزنده است.

خامسی در ادامه بر این موضوع نیز تأکید کرد که اگر می‌خواهیم شهروندان در مدیریت شهری سهیم باشند، باید به‌ ‌سمت و سوی هوشمندسازی شهر حرکت کنیم.

افتتاح سامانه میز کار یکپارچه شهرداری مشهد، یکی از اقدامات شهرداری مشهد برای تحقق شهری هوشمند بود که مرداد امسال در‌دسترس شهروندان قرار گرفت. شهردار در آیین افتتاح این سامانه گفت: هدف از راه‌اندازی میز کار، یکپارچه‌‌سازی فضای هوشمند شهرداری مشهد است.

 

﷯ شهر بدون معتاد با رستگاری در «خُلق‌آباد»

بیست‌و‌یکمین جلسه شورای شهر مشهد در آخرین روزهای فروردین‌ماه امسال برگزار شد. تقی‌زاده‌خامسی در این جلسه به اعتیاد به‌عنوان یکی از آسیب‌های شهری اشاره کرد. او گفت: باید قضیه معتادان را در شهر حل کنیم. به شهرداری اجازه دهید وارد این موضوع شود و شهر بدون معتاد را کلید بزند تا حداقل فرزندان ما اعتیاد را در شهر حس نکنند.

چند هفته بعد از این اظهار‌نظر شهردار، او ‌همراه با مدیرکل بهزیستی خراسان‌رضوی، راهی جاده کلات شد و چند‌ساعتی را صرف بازدید از مرکز ترک اعتیاد ماده‌١۶‌‌خلق‌آباد مشهد کرد.

تقی‌زاده‌خامسی در‌جریان این بازدید، پای صحبت‌ها و درد‌دل‌های بیماران درحال‌ترک این مرکز ترک اعتیاد نشست و آن‌ها از مشکلاتشان گفتند. بیکاری، بخش عمده دردهای آن‌ها بود. پس‌از این بازدید شهرداری مشهد در صفحه اینستاگرام خود به چرخه معیوب اعتیاد اشاره کرد. او گفت که شهرداری مشهد آماده است مراکزی را برای اشتغال و فروش محصولات افرادی که اعتیاد را ترک کرده‌اند، ایجاد کند.

 

﷯ بافت فرسوده حرم همچنان ادامه دارد

سال‌٧۴ بود که طرح بهسازی و نوسازی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر رضوی کلید خورد تا فضای ٣٠٠هکتاری اطراف حرم امام‌رضا(ع) به‌شکلی که در‌ شأن مشهد مقدس است، نونوار شود. البته این طرح در سال‌٧٨ مصوب و کارهای اجرایی آن نیز از آن زمان شروع شد. ٢‌دهه از آغاز این طرح گذشته است، اما اعتبارات قطره‌چکانی که به طرح اختصاص می‌یابد، باعث شده که پس‌از گذشته چند دهه، کار هنوز ادامه داشته باشد. برخی پیشرفت طرح را ۵٠‌درصد تخمین زده‌اند.با‌توجه‌به روند کُند اجرای طرح، تیرماه امسال، جلسه‌ای در وزارت راه و شهرسازی با حضور قائم‌مقام آستان قدس رضوی و شهردار مشهد برگزار شد. در پایان جلسه و با توافق ٣ضلع متولی در اجرای این طرح، بافت اطراف حرم مطهر به‌عنوان پایلوت طرح بازآفرینی شهری سراسر کشور انتخاب شد. این پیشنهاد با استقبال و موافقت شهردار مشهد و بختیاری، قائم‌مقام آستان قدس رضوی، روبه‌رو شد.

با‌این‌حال این طرح هم نتوانست گره کور این پروژه را باز کند. شهردار مشهد چند روز قبل یعنی ١٩‌آبان و در ویژه‌برنامه زنده تلویزیونی چهل‌و‌هشتم گفت: زیبنده جمهوری اسلامی نیست که طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر که متعلق‌به همه شیعیان جهان است، نیمه‌تمام بماند. از دولت می‌خواهیم به ما کمک کند تا این طرح به پایان برسد.

 

﷯ سبزتر شدن چهره مشهد

شهردار مشهد ابتدای سال به مشهدی‌ها یک وعده داد و گفت که مدیریت شهری مشهد تصمیم گرفته است تا پایان سال ٣٠‌بوستان را در مشهد افتتاح کند.

تقی‌زاده خامسی ٢۴‌مهر امسال و در آیینی ١٠‌بوستان را به‌صورت هم‌زمان افتتاح کرد. بخش عمده این بوستان‌ها در مناطق کم‌برخوردارمشهد بودند. او در آن مراسم به وعده خودش دوباره اشاره کرد و گفت: اوایل سال جاری قول دادیم که تا پایان سال ۳۰‌بوستان را به بهره‌برداری برسانیم. در این چند ماه ۲۷بوستان را در مشهد به بهره‌برداری رساندیم و نزدیک به عمل به وعده هستیم. علاوه‌بر‌این تا امروز- ٢۴ مهرماه- ۱۰۰‌هکتار فضای سبز جنگل‌کاری را در اطراف شهر به پایان برده‌ایم.شهردار مشهد در جمع رسانه‌های حاضر در آن مراسم، قول جدیدی داد که شهرداری تا پایان سال، تعداد بوستان‌های افتتاحی را به ۵٠‌بوستان می‌رساند.

افزایش سرانه فضای سبز مشهد، از دیگر ‌وعده‌های او به مشهدی‌ها بود. شهردار مشهد با قطعیت گفته بود که تا پایان سال، سرانه فضای سبز مشهد را به ١۶‌مترمربع برای هر نفر می‌رساند.

 

﷯ فرش قرمز مشهد برای سرمایه‌گذاران

کارنامه اقتصادی تقی‌زاده‌خامسی به‌عنوان شهردار مشهد در یک‌سال و چندماه از حضور او با ثبت چند پروژه مشارکتی همراه شد. تعداد پروژه‌های مشارکتی شهرداری را خامسی ۶‌پروژه عنوان کرد. پروژه طرق، پروژه ١٨٠‌واحدی مسکن ارزان‌قیمت علویه، پروژه ٢‌هزار واحدی مسکن ارزان‌قیمت شاملو، پروژه حافظ و پروژه‌های پارکینگ آزادی و مجد، ۶‌پروژه بزرگ مشارکتی شهرداری مشهد در این حوزه است.این تعداد پروژه مشارکتی در یک‌سال از حضور شهردار مشهد در شرایطی ثبت شده است که به اذعان مدیران شهری، در دوره قبل و ظرف ۴سال فعالیت مرتضوی -شهردار سابق- او تنها موفق به ثبت ٢پروژه مشارکتی برای مشهد شد.

تعیین تکلیف پروژه‌های قدیمی، بخش دیگری از اقدامات شهردار مشهد بود. او مهرماه امسال گفته بود: در حوزه اصلاحات پروژه‌ای، اولین اقدام، تعیین تکلیف پروژه‌های بزرگ شهر و پیدا‌کردن راه‌حل برای رفع مشکلات این پروژه‌هاست. برخی از این پروژه‌ها با گذشت ١٨‌سال، بلاتکلیف باقی مانده بودند. درهمین‌راستا بیش‌از ١٠‌هزار‌میلیارد‌تومان از پروژه‌های سرمایه‌گذاری و مشارکتی شهر، در یک سال اخیر، یک‌به‌یک بررسی و رفع مشکل شد.

نکته‌ای که در‌زمینه کارنامه اقتصادی شورای پنجم باید به آن اشاره کرد، شعار این دوره شوراست. شورای اسلامی پنجم با شعار «تلاش برای بازگشت سرمایه‌گذاران و رونق شهر» به عرصه آمد. در بررسی کارنامه شورای پنجم باید گفت که تا ‌امروز توانسته است موانع پیش روی ٨٠‌درصد پروژه‌های مشارکتی بلاتکلیف را که از دوره‌های گذشته مدیریت شهری برای این دوره به ارث مانده بود، برطرف کند. پروژه‌هایی که طی سال‌های گذشته، سرنوشتشان در هاله‌ای از ابهام قرار داشت، اکنون سر‌و‌سامان گرفته‌اند.

چهل‌ویکمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر با یک مصوبه پروپیمان درباره بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی همراه شد تا جانی تازه به کالبد فرسود بافت اطراف حرم بدهد. در این جلسه اعضای شورای شهر مشهد با لایحه شهرداری برای انتشار ٣‌هزار و ١٠٠‌میلیارد اوراق مشارکت برای اطراف حرم مطهر موافقت کردند. پیشنهاد این لایحه را شهردار مشهد اوایل امسال مطرح کرده بود. تقی‌زاده‌خامسی معتقد بود که اگر پیشنهاد انتشار ٣‌هزار و ١٠٠‌میلیارد تومان اوراق مشارکت تحقق پیدا نکند، ٢۵‌سال چشم‌انتظاری برای تکمیل طرح بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی حداقل برای یک دوره دیگر تکرار خواهد شد. با این پیشنهاد و از همان ماه‌های ابتدای سال‌٩٧ رایزنی با مقامات کشوری آغاز شد.

رئیس‌جمهور اردیبهشت امسال، سفر دو‌روزه‌ای به استان داشت. روحانی با حضور در مشهد، با شهردار مشهد ملاقات کرد که در آن جلسه، تقی‌زاده‌خامسی، انتشار ٣‌هزار و ١٠٠میلیارد اورق مشارکت برای بافت اطراف حرم را پیشنهاد کرد. روحانی نیز پس‌از شنیدن توضیحات شهردار مشهد، همان‌جا دستور داد این پیشنهاد به‌منظور بهبود بافت پیرامونی حرم مطهر در‌قالب نامه‌ای به نهاد ریاست‌جمهوری و سازمان برنامه و بودجه ارسال شود.

پس از این ملاقات، جلسات و پیگیری‌هایی از‌سوی شهرداری مشهد صورت گرفت. پس‌از ۴‌ماه پیگیری درنهایت آبان امسال سازمان برنامه و بودجه با انتشار اوراق مشارکت یا اسناد خزانه موافقت کرد. خبر این اتفاق را شهردار مشهد پشت تریبون چهل‌ویکمین جلسه شورای علنی شهر مشهد مطرح کرد. شورا نیز با انتشار این اوراق موافقت کرد.

 

﷯ قطار شهری روی ریل ساخت

٨‌سال از راه‌اندازی خط یک قطار شهری مشهد گذشته است. در پس‌زمینه خاطرات مشهدی‌ها هنوز خاطرات ٢‌دهه چشم‌انتظاری آنان برای افتتاح این پروژه وجود دارد. شاید همین موضوع، نگاه مشهدی‌ها را در‌زمینه افتتاح بموقع پروژه‌های قطار شهری مشهد تغییر داده است؛ نگاهی توأم با تردید و حتی طنز. شهرداران سابق مشهد وعده افتتاح خط‌٢ قطار شهری را برای ٢٢‌بهمن‌٩٢ داده بودند که عملی نشد. البته صولت مرتضوی، شهردار سابق، در واپسین روزهای دوران مدیریتش، خط‌٢ قطار شهری را به‌صورت نصفه‌نیمه و تا میدان شهدا افتتاح کرد. خط‌٢ راه افتاد، اما انتقادهای زیادی به آن درباره زیرساخت‌ها و مسائل ایمنی وارد شد.

تقی‌زاده‌خامسی، اولویت خود را اتمام پروژه‌های ریلی مشهد ذکر کرد. او در همان نشست خبری نخست خود گفته بود: شهرداری مشهد هم‌اکنون تعداد زیادی پروژه‌ بزرگ در دست اقدام دارد و یک مگاپروژه (پروژه مادر) نیز دارد که مترو است. اولویت من تکمیل خطوط مترو است، زیرا نقش مهمی در زندگی مردم دارد.

٢‌ماه پس از حضور شهردار مشهد و در پی تعامل وی با مسئولان کشوری، محمدباقر نوبخت، سخنگوی وقت دولت از روند اجرای خط‌٢ قطار شهری مشهد بازدید کرد و در ‌جریان اعتبارات مورد‌نیاز این خط قرار گرفت. تیرماه امسال نیز دستگاه حفار خط‌٣ قطار شهری مشهد به حرم مطهر رسید. در این مراسم شهردار گوشه‌چشمی به بهره‌برداری کامل خط‌٢ قطار شهری داشت و گفت: خط‌٢ قطار شهری مشهد تا پایان سال افتتاح شود.

فرسودگی اتوبوس‌های ناوگان اتوبوس‌رانی مشهد نیز از دید تقی‌زاده‌خامسی دور نماند. او دی‌ماه سال گذشته به مشهدی‌ها وعده داد که تمام ناوگان اتوبوس‌رانی مشهد را تا پایان سال‌٩٧ نونوار کند.

ورود اتوبوس‌های جدید، یکی از اقدامات شهرداری مشهد بود. در‌این‌راستا اسفند‌٩۶ تعداد ٢١٠‌دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوس‌رانی مشهد افزوده شد. اردیبهشت امسال نیز ١۵۵‌دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوس‌رانی اضافه شد تا از فرسودگی ناوگان اتوبوس‌رانی مشهد کاسته شود.

 

﷯ پیشنهاد ارز دولتی برای قطار شهری

نابسامانی‌های ارز، گریبان پروژه‌های شهری را نیز گرفته است. درپی این اتفاقات، برخی کلان‌شهرها خبر توقف کارگاه‌های خطوط قطار شهری خود را رسانه‌ای کردند. تبریز، نخستین شهری بود که مدیرعامل سازمان قطار شهری آن از بی‌پولی گفت. موضوع تحریم‌ها نیز بر روند اجرای خطوط قطار شهری کلان‌شهرهایی مانند مشهد اثر گذاشته است. انصراف «اوبر» بانک اتریشی از تأمین مالی احداث خط‌٣ قطار شهری، یکی از این رویدادها بود. خبر انصراف این بانک را کیانوش کیامرز، مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد، نیمه خردادماه رسانه‌ای کرد. گلایه از روند رو به اوج دلار به نشست تخصصی معاونان، مدیران حمل‌ونقل و ترافیک کلان‌شهرهای کشور نیز کشیده شد. مشهد، برگزارکننده و میزبان این مراسم بود. در این نشست، شهردار مشهد پیشنهاد کرد برای اجرای خطوط قطار شهری کلان‌شهرها، دولت، ارز دولتی تخصیص دهد.

 

﷯ ٢٠ میلیون یورو برای به‌سلامت‌رسیدن خط ٢ 

آخرین ایستگاه خط‌٢ قطار شهری مشهد، ایستگاه سلامت است. شهردار مشهد در مراسم اتصال خط یک و ٢ قطار شهری مشهد قولی به مشهدی‌ها داد؛ اینکه خط‌٢ را ظرف یک‌سال به ایستگاه سلامت می‌رساند. کار ساخت در ایستگاه‌های الندشت، کوهسنگی، پیروزی (میدان شهید‌کاوه) با‌سرعت در دست اجراست. ٣روز قبل نیز شهردار مشهد در صفحه اینستاگرامش، خبری جدید برای مشهدی‌ها داشت. او از تأمین ٢٠میلیون یورو ارز خبر داده بود. با این خبر، احتمال رسیدن مسافران خط٢ به میدان شهید‌کاوه در بولوار پیروزی در بهار‌٩٨ قوت گرفت.

 

﷯ ١ به ٢ رسید

ساعت‌٩ صبح هفدهمین روز از اردیبهشت امسال، دکتر روحانی با خط‌٢ قطار شهری به ایستگاه شریعتی (میدان تقی‌آباد) سفر کرد. ایستگاهی که با خط یک قطار شهری مشهد تلاقی دارد. خط‌٢ با سفر رئیس‌جمهور و هیئت‌دولت در ایستگاه شریعتی به خط یک رسید. شهردار مشهد، میزبان هیئت‌دولت در این مراسم بود. افتتاح ایستگاه شریعتی به‌واسطه نزدیکی به بیمارستان‌های قائم و امام‌رضا می‌تواند سبب کاهش مشکلات ترافیکی زائران و بیماران برای دسترسی راحت به خیابان‌های این محدوده (کوهسنگی و احمدآباد) باشد. تقی‌زاده خامسی در واگن‌های جدید خط٢ از روند اجرای خطوط ریلی مشهد به هیئت دولت توضیحاتی ارائه کرد. شهردار مشهد، حمایت‌های دولتی و شورای اسلامی شهر مشهد را عامل اصلی اتصال این خطوط دانست. او همچنین از اعتبار ۵‌هزار میلیارد‌ریالی برای اتصال این خطوط گفت.

 

﷯ توانمندسازی حاشیه شهر مشهد

حاشیه شهر برای مشهد همیشه درگیر معضلات و مشکلاتی بوده است که حل مشکلات آن، نیازمند عزمی ملی است. سکونت بیش‌از یک‌سوم جمعیت مشهد در حاشیه‌ شهر و مشکلاتی نظیر ناامنی، اعتیاد، آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی، نبود بهداشت و ساختمان‌های غیر‌ایمن، یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت شهری است. با‌توجه‌به اهمیت مشکلات مربوط‌به حاشیه شهر مشهد، مدیریت شهری در بودجه سال‌٩٧ رقمی بالغ‌بر هزار میلیارد‌تومان اعتبار به حاشیه شهر اختصاص داد که این رقم نسبت‌به رقم اختصاص‌یافته در بودجه سال٩۶، ٢۵‌درصد افزایش داشته است. مدیریت شهری به‌دنبال تغییر مثبت در مناطق پیرامونی شهر، طی یک سال اخیر بوده است، نه تخریب سکونتگاه‌های واقع‌در این منطقه. حتی عدالت در موضوع توزیع خدمات طی این یک سال در شهر صورت گرفت تا از تعمیق و ایجاد دوگانگی میان شهروندان جلوگیری کند. توانمندسازی قشر ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه، به‌عنوان یکی از راهکارهای تحقق عدالت اجتماعی، مد‌نظر مدیریت جدید شهری بوده است که برگزاری کلاس‌های مختلف آموزشی، از‌جمله اقدامات شهرداری در‌راستای رسیدن به این هدف است. شهریور امسال نیز در‌راستای عدالت در توزیع خدمات و افزایش سرانه بهداشتی مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد، چندین پارک و پایگاه سلامت در این مناطق به بهره‌برداری رسید.

رئیس شورای اسلامی شهر نیز بر این مسئله تأکید کرده و گفته بود: توانمندسازی ساکنان، یکی از مهم‌ترین راه‌های رفع نابسامانی‌ها در حاشیه شهر مشهد است و باید برای ترویج فرهنگ کار در این مناطق تلاش کرد.

 

طرح جامع از کشمش تا رونمایی

طرح جامع مشهد نیز مثل خط یک قطار شهری مشهد در فهرست پروژه‌های قدمت‌دار مشهد بود. حدود ٢دهه زمان‌ برد تا این طرح، آذرماه سال گذشته رونمایی شد. طرح جامع مشهد، دومین طرح این کلان‌شهر است که پس‌از ۵٠‌سال از طرح نخست (طرح خازنی) رونمایی شد. در دوران مدیریت شهردار سابق، ابلاغ طرح جامع مشهد با چالش مواجه شد. مسئولان بارها وعده ابلاغ دادند، اما عملی نشد. تعلل در ابلاغ طرح جامع مشهد از‌سوی شورای عالی شهرسازی به شکرآب بودن رابطه شهرداری وقت (سید‌صولت مرتضوی) با این شورا برمی‌گشت. این کشمش حتی به درگیری لفظی میان شهرداری مشهد و شورای عالی شهرسازی تبدیل شد.

مرتضوی خرداد‌٩۵ در‌برابر انتقاد رسانه‌ها برای ابلاغ‌نشدن طرح جامع مشهد، توپ را حواله شورای عالی شهرسازی کرد. او مدعی بود که این شورا به باشگاه سیاسی تبدیل شده است و در این‌زمینه به‌دلایل نامعلوم، از ابلاغ طرح جامع مشهد امتناع می‌کند. این اظهارات با واکنش پیروز حناچی که دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری بود، همراه شد. او در‌برابر این اظهارات گفته بود: شهرداری مشهد باید پاسخ‌گو باشد، هم به حاکمیت و هم به دستگاه‌های نظارتی؛ چرا‌که هدف حرکت ما این است که در چارچوب قانون حرکت کنیم. این کشمش‌ها ادامه داشت تا اینکه با حضور تقی‌زاده‌خامسی، موضوع طرح جامع در اولویت‌های کاری شهرداری مشهد قرار گرفت. او در پاسخ به مشکلات ابلاغ‌نشدن طرح جامع به روزنامه شرق گفته بود: موضوع این است که ٣‌سال می‌شود طرح جامع شهر مشهد تصویب و ابلاغ شده، اما آن را اجرا نکرده‌‌اند و نگه داشته بودند و می‌گفتند قبول ندارند، اما من که آمدم ابلاغ کردم.

 

﷯ خروج توس از مهجوریت

آذرماه‌٩۶ تقی‌زاده‌خامسی از شهر تاریخی توس و آرامگاه فردوسی بازدید کرد. شهردار مشهد پس از بازدید، از وضعیت توس انتقاد کرد و گفت: آرامگاه فردوسی در شأن صاحب اثر جهانی شاهنامه نیست.

او همان جلسه، قول ویژه‌ای به رسانه‌ها داد؛ اینکه شهرداری مشهد برای توس کار ویژه‌ای انجام دهد. شورای پنجم شهر مشهد نیز کمیسیون ویژه‌ای برای توس تشکیل داد تا برنامه‌های این شهر تاریخی با جدیت دنبال شود. با ورود جدی شهرداری و شورای شهر مشهد، میراث فرهنگی کشور نیز پای کار آمد. شورای تخصصی میراث فرهنگی کشور مرداد امسال به طرح بازپیرایی پیشخوان آرامگاه فردوسی رأی مثبت داد؛ رأیی که می‌تواند پایان خوشی برای «جلوخان» آرامگاه فردوسی باشد. 

همچنین پس از ٢٢ سال از رهبر انقلاب از مجموعه آرامگاه فردوسی و منطقه توس و دستور ایشان برای تشکیل شورای احیای توس، در آخرین روز کاری تقی زاده خامسی، کلنگ بازپیرایی و زیباسازی پیشخوان مجموعه آرامگاه فردوسی به زمین خورد.

 

﷯ بازگشایی میدان سعدی پس از ٨ سال

میدان سعدی که یکی از میادین قدیمی و پرتردد شهر مشهد است، از ٨سال قبل به‌دلیل اجرای پروژه عمرانی خط‌٢ قطار شهری مشهد مسدود بود. با روی‌کار‌آمدن مدیریت جدید شهری و اهتمام ویژه برای بازگشایی این میدان قدیمی شهر، در واپسین روزهای سال‌٩۶ میدان سعدی بازگشایی و سردیس این شاعر نیز در آن رونمایی شد.

 

﷯ درانتظار بازگشایی میدان راه‌آهن

میدان راه‌آهن از میادین قدیمی شهر مشهد است که با روی‌کار‌آمدن مدیریت جدید شهری، فعالیت‌ها برای بازگشایی آن شدت گرفته است و امید آن می‌رود که این میدان نیز به‌زودی احیا شود.

شهریور امسال بود که تقی‌زاده‌خامسی دراین‌باره در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشت: «ساختمان راه‌آهن مشهد یکی از ٢٠شاهکار معماری آسیا در دوره بعداز جنگ جهانی دوم است که در سال١٣٣۴ آغاز شده و پس‌از ١١سال به بهره‌برداری رسیده است؛ معمار آن آقای حیدر غیایی، ساختمان را به‌شکل بال‌های فروهر و با الهام از کاخ کسری طراحی کرده است. این ساختمان به‌همراه ساختمان بانک ملی و شهرداری یادآور آثار دوره بعداز جنگ جهانی دوم است. در جلوی ساختمان راه‌آهن، سازه‌ی زیبای «به سوی او» قرار دارد که توسط استاد دانش‌دوست طراحی شده است. متأسفانه این المان به‌مرور زمان از محور اصلی خارج، با دیوارهای آهنی پوشیده شده و اطراف آن را کوهی از خاک گرفته بود. در بازدید چند ماه قبل تصمیم گرفتیم که دوباره از این سازه که نمادی از برخاستن دست بشر به‌سوی آسمان است، استفاده کنیم. امیدواریم این میدان نیز بعداز میدان سعدی، دومین میدان قدیمی شهر، جهت استفاده همشهریان و زائران عزیزی که با خوشامدگویی این میزبان پنجاه‌وسه‌ساله به زیارت امام هشتم می‌آیند، مهیا شود.»

 

﷯ تعامل برد_برد

قاسم تقی‌زاده‌خامسی در اولین نشست خود با خبرنگاران درباره نهاد آستان قدس رضوی که یکی از مهم‌ترین نهادهای شهر مشهد است، گفت: تلاش می‌کنم در دوران تصدی پست شهرداری مشهد با آستان قدس رضوی تعامل برد-برد داشته باشم.

به گفته شهردار مشهد، ساخت خیابان دو‌سطحی مرحوم آیت‌ا... واعظ طبسی بدون حمایت حجت‌الاسلام رئیسی و آقای بختیاری امکان‌پذیر نبود. او گفت: درباره طرح توسعه اطراف حرم مطهر رضوی نیز متحدالموضع هستیم. تقی‌زاده خامسی موضوعی مبنی‌بر اینکه «اجازه دهید مردم از باغ‌های آستان قدس استفاده کنند» را خطاب به تولیت آستان قدس مطرح کرده بود. با‌توجه‌به سفر حدود ٧‌میلیون‌نفر در ایام نوروز به مشهد، شهرداری مشهد عنوان کرده بود: برنامه وسیعی برای پذیرایی از میهمانان نوروز داریم و با زمین‌های آستان قدس ۳۰‌هزار واحد پارکینگ در اطراف حرم آماده می‌کنیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی