کد خبر : 90278
/ 10:13
انتقاد رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت استان از تجار

جای خالی بازاریابی صادراتی

افزایش نرخ ارز که مانند یک شوک بخش‌های مختلف اقتصادی را در ٧ ماه گذشته تحت تأثیر خود قرار داد، اگرچه جنبه‌های منفی فراوانی داشت، حداقل این مزیت را هم داشت که آمار صادرات را بالا ببرد.

جای خالی بازاریابی صادراتی

شهرآرا آنلاین - الهام ظریفیان - افزایش نرخ ارز که مانند یک شوک بخش‌های مختلف اقتصادی را در ٧ ماه گذشته تحت تأثیر خود قرار داد، اگرچه جنبه‌های منفی فراوانی داشت، حداقل این مزیت را هم داشت که آمار صادرات را بالا ببرد. با‌این‌حال صادرات مستلزم هزینه است و اگر بخواهیم بازار صادرات خوبی داشته باشیم باید به صادرات براساس مزیت‌‌های صادراتی فکر کنیم که رقبا در آن کمتر قدرت مانور داشته باشند. همچنین باید مطالعات دقیق بازار در کشورهای هدف صادرات صورت بگیرد و تولید کالا در استان با توجه به نیازهای این کشورها اتفاق بیفتد. اما آیا در عمل چنین برنامه‌ریزی‌ای برای صادرات استان صورت گرفته‌ است؟

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی که روز گذشته در یک جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه فردوسی با عنوان «صادرات اسیر تحریم» حضور یافت، معتقد است که «صادرکنندگان استان بیشتر صادرکنندگان سنتی هستند که صادرات آن‌ها به دلیل بازاریابی آن‌ها در کشورهای هدف نیست بلکه بیشتر تجار کشورهای همسایه‌اند که به مشهد آمده‌اند و کالاهای مورد نیاز خود را می‌خرند».

محمدعلی امیرفخریان گفت: بسیاری از تولیدکنندگان از ورود به عرصه صادرات می‌ترسند، در حالی که صادرات به افراد ماجراجو نیاز دارد. 

وی با تأکید بر اینکه دولت در این زمینه می‌‌تواند فقط فراهم کننده بستر باشد گفت: در شرایط افزایش نرخ ارز بخش خصوصی باید وارد صادرات شود و از حضور در بازار کشورهای همسایه استقبال کند.

امیرفخریان آماری نیز از صادرات استان در ٧ ماه گذشته ارائه داد و گفت: میزان صادرات استان در ٧ ماهه امسال یک میلیون و ۶٢۴ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ٣١٣ میلیون دلار بوده است. این میزان ٣۴ درصد به لحاظ وزنی و ٢٩ درصد به لحاظ ارزشی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

به گفته وی سهم استان از صادرات کشور به میزان ٨/۴ درصد است که البته باید توجه کرد این سهم کاملا غیرنفتی است، چراکه استان در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی‌ رقم بسیار ناچیزی دارد.

وی همچنین به آمار واردات استان اشاره کرد و گفت: میزان واردات استان دراین بازه ١۵۵ هزار تن به ارزش ٢٠١ میلیون دلار بوده که این میزان از لحاظ وزنی یک درصد کاهش و از نظر ارزشی ٢ درصد افزایش را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. براین اساس تراز تجاری استان به میزان ١میلیارد و ١١٢ میلیون تومان مثبت است. این به آن معنی است که مازاد دلاری داریم به شرط اینکه این دلار بازگردد. یکی از مشکلات ما همین است که صادرکنندگان استانی این موضوع را رعایت نمی‌کنند و تحت این عنوان که صادرات خود را با ریال انجام می‌دهند دلار را برنمی‌گردانند.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت افزود: متوسط ارزش کالای صادراتی در کشور ۴٠۴ دلار به ازای هر تن است، درحالی که این رقم برای استان ٨٠٨ دلار است. یعنی ما در مقایسه با کشور کالای باارزش‌تر و دارای مزیت صادراتی بیشتری مانند زعفران را صادر می‌کنیم. 

همچنین شرکای وارداتی استان کشورهای ترکیه، پاکستان، امارات، روسیه و آلمان هستند. از سال گذشته به دنبال افزایش سطح مراودات تجاری استان با روسیه هستیم، چراکه این کشور در زمان تحریم‌‌ها می‌تواند بسیاری از اقلام مورد نیاز ما را تأمین کند. در همین راستا سال گذشته هیئت‌های تجاری‌ای از استان به نمایشگاهی در روسیه اعزام شدند که این امر به افزایش سطح مراودات با این کشور انجامید.

 

﷯ کشورهای هدف صادراتی

به گفته امیرفخریان کشورهای افغانستان، ترکمنستان، عراق، امارات، هنگ‌کنگ، تاجیکستان، ازبکستان، ویتنام، اسپانیا بیشترین کشورهای هدف صادراتی استان هستند. وی دراین‌باره توضیح داد: کشورهای جنوب شرقی آسیا اخیرا و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به کشورهای هدف صادراتی استان اضافه شده‌اند و سهم خوبی در میزان صادرات استان پیدا کرده‌اند که آینده خوبی را برای توسعه صادرات به این کشورها پیش‌بینی می‌کنیم. این کشورها از کشورهایی هستند که کمتر تحت تأثیر تحریم‌های امریکا قرار می‌گیرند.

وی پایین بودن و بالا بودن قیمت ارز را در هر ٢ صورت نامناسب توصیف کرد و گفت: پایین بودن نرخ ارز ما را به یک کشور واردکننده تبدیل می‌کند، چنانکه به تولیدکننده کشور خارجی سوبسید می‌دهیم که کالای خود را در کشور ما بفروشد. همچنین اگر نرخ ارز بالا باشد عملا سرمایه‌های خود را با قیمت پایین به کشورهای دیگر می‌دهیم، چنانکه حتی صادرات خاک مملکت نیز توجیه پیدا می‌کند. اکنون قیمت ارز بین ٨ تا ٩ هزار تومان منطقی است. این نرخی است که عملا قاچاق داخل به خارج و برعکس را توجیه‌پذیر نمی‌کند و نقطه تعادلی است.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی