کد خبر : 90298
/ 11:28
گفت‌وگو با کتاب‌خوان نمونه کتابخانه آیت‌ا... قزوینی در محله محمدآباد؛

هرکتابی ارزش یک‌بار خواندن دارد

کتاب‌خوانی و تفریح با کتاب از آن برنامه‌هایی است که کمتر این روزها در بین مردم رواج دارد

هرکتابی ارزش یک‌بار خواندن دارد

 

شهرآرا آنلاین - لیلا جان قربان | کتاب‌خوانی و تفریح با کتاب از آن برنامه‌هایی است که کمتر این روزها در بین مردم رواج دارد و بسیاری گشت‌وگذار در فضای مجازی را بر مطالعه کتاب ترجیح می‌دهند. در این میان افرادی که دنبال مطالب مستند هستند و از شلختگی ذهن بیزارند ترجیح می‌دهند فقط کتاب بخوانند.

دقیقا مانند لیلا جهان‌بخش، مادر جوانی که سال‌ها پیش وقتی نوجوان بوده یار غارش کتاب بوده و بیشترین وقت خود را برای کتاب گذاشته است و او را به‌عنوان بهترین و تنهاترین دوست صمیمی خود برگزیده تا جایی که بخش عظیمی از زندگی او و فرزندانش با کتاب معنا پیدا می‌کند و به گفته خودش، هزاران جلد کتاب خوانده است.

او که از 15سالگی دوستی‌اش با کتاب شروع شده است هنوز هم در 38سالگی به این رفاقت ادامه داده و با داشتن 3فرزند مطالعه را نه‌تنها کنار نگذاشته که این فرهنگ را در خانه خود نیز رواج داده است. به بهانه هفته کتاب و کتاب خوانی در پاتوقش، کتابخانه آیت‌ا... قزوینی محله محمدآباد، همراه او می‌شویم و حرف‌های شنیدنی‌اش را از کتاب و کتاب‌خوانی می‌خوانیم.

 

  دوستی با کتاب پشیمانی ندارد

از دوران راهنمایی مطالعه را شروع کردم. مادرم خیلی دوست داشت که درس بخوانم و همیشه مرا به درس‌خواندن تشویق می‌کرد. حتی این رابطه و دوستی با کتاب هم کار او بود. با اینکه سواد زیادی ندارد همیشه می‌گفت بهترین دوست آدم کتاب است. می‌گفت وقتت را طوری بگذران که فردا پشیمان نشوی چراکه با هرکس دوستی کنی ممکن است بعد پشیمان شوی ولی دوستی با کتاب پشیمانی ندارد. همین باعث شد که دوست صمیمی من کتاب شود و اکنون هیچ دوست دیگری جز کتاب ندارم.

 

کتاب را ترک نکردم

از 15سالگی با کمک معلم ادبیاتم در کتابخانه ثبت‌نام و شروع به مطالعه کردم. به کتاب خیلی علاقه داشتم و در کنار آن کارهای فرهنگی هم انجام می‌دادم که بعد به‌دلیل شرایط زندگی‌ام آن‌ها را کنار گذاشتم ولی کتاب را ترک نکردم تا دیپلم در رشته ادبیات ادامه دادم. از سال86 که ازدواج کردم درکل ریتم کتاب‌خواندنم تغییر کرد. ازدواج باعث شد بیشتر وقتم را برای زندگی‌ام بگذارم و در کنار آن سعی کردم مطالعاتم را هدفمندتر در راستای تعالی زندگی‌ام انجام دهم. اکنون 3فرزند به نام‌های سیدطاهر 10ساله، سیداشکان 9ساله و سیده فرانک 3ساله دارم که سعی کردم آن‌ها را نیز با کتاب آشنا کنم و فرهنگ مطالعه و دوستی با کتاب را بین آن‌ها جا بیندازم. حتی برای پسرم، سیدطاهر، با کارت خودم کتاب می‌گرفتم که 

به خاطر علاقه به کتاب با اینکه زیر 10سال داشت او را عضو کتابخانه کردند و اکنون با کارت خودش کتاب می‌گیرد و هفته‌ای دوبار کتابخانه می‌آید. دخترم هم با اینکه 3سال بیشتر ندارد می‌داند که کتاب را باید ورق بزند و نگاه کند نه اینکه پاره کند.

 

در خانه استفاده می‌کنم

حوزه‌هایی که مطالعه می‌کنم بیشتر در حوزه‌های روان‌شناسی کودکان، خانواده، تاریخ، رمان، طب سنتی و مواردی مانند بافندگی و آشپزی است که سعی می‌کنم با مطالب کتاب اطلاعات جدید به‌دست بیاورم در مسائل زندگی و در تعاملات خانوادگی‌ام از آن‌ها استفاده کنم. حتی از مطالعاتی که در حوزه طب سنتی دارم در خانه استفاده می‌کنم و بیشتر وقت‌ها با جوشانده‌ها مشکلات بچه‌ها را حل می‌کنم و در خورد وخوراکمان از نکات استفاده می‌کنم. خیلی کم پیش می‌آید که از داروهای شیمیایی استفاده کنم.

 

هرکتابی ارزش یک‌بار نگاه‌کردن را دارد

یادم است که اولین کتابی که خواندم کتاب بینوایان بود.البته فکر می‌کنم هر سال که می‌گذرد سلیقه آدم در انتخاب کتاب تغییر می‌کند و به طریقی رشد می‌یابد. سعی می‌کنم کتاب‌هایی را انتخاب کنم که ارزش خواندن داشته باشند و قبل از مطالعه یک نگاه کلی به کتاب‌ها می‌اندازم. به‌نظرم هرکتابی ارزش یک‌بار نگاه‌کردن را دارد.

 

فضای مجازی در حد مشخص و کوتاه

زندگی‌های اکنون خیلی ماشینی شده است و مردم بیشتر در فضاهای مجازی می‌چرخند تا اینکه بخواهند سراغ کتاب و کتابخانه بروند ولی من با فضای مجازی کم ارتباط دارم و در حد مشخص و کوتاه سراغ آن می‌روم. مثلا برای برنامه‌های مدرسه گاهی سری به کانال مدرسه بچه‌ها می‌زنم و بیشتر ترجیح می‌دهم برای چیزی که ارزش دارد وقت بگذارم.

 

همسرم مهره اصلی

در کنار کتاب و کتاب‌خوانی اهل ورزش و شرکت در کلاس‌های مختلف هم هستم ولی در حدی این‌کار را انجام می‌دهم که به زندگی‌ام لطمه وارد نشود. مهره اصلی زندگی‌ام که باعث شد به اهدافم برسم همسرم است که همیشه همراهی‌ام می‌کنم. من سعی می‌کنم در پاسخ به این همراهی زندگی‌ام را تعالی ببخشم. برای سلامتی روح همسر و بچه‌هایم زیاد ارزش قائل هستم.

 

جلسات نقد و بررسی در خانه

در بین بچه‌هایم طاهر کتاب از دستش نمی‌افتد و چه در فصل مدرسه و چه در تابستان مطالعه را کنار نمی‌گذارد. پسر دیگرم هم اهل کتاب است ولی نه به اندازه طاهر. از وقتی کوچک بود با هم کتابخانه می‌آمدیم حتی وقتی دوتا بچه هم داشتم همراه مادرم کتابخانه می‌آمدم و کتاب امانت می‌گرفتم. اکنون هم که دخترم همیشه در کتابخانه همراهم هست. کلا بچه‌ها همیشه می‌دیدند که کتاب دست من است و مطالعه می‌کنم. اکنون هم ما در خانه زمان‌های مشخصی برای مطالعه داریم و حتی جلسات نقد و بررسی کتاب در خانه برگزار می‌کنیم و بچه‌ها درباره کتاب‌هایی که خوانده‌اند باید توضیح بدهند و بگویند که چه یاد گرفته‌اند. حتی پسرم اشکان برای اینکه فارسی‌اش بهتر شود کتاب‌ها را بلند می‌خواند. در خانه ما به وقتش بازی هست و به وقتش مطالعه و این‌طور نیست که بچه‌ها برای بازی بخواهند به کوچه بروند. حتی آن‌ها را در کارهای خانه هم مشارکت می‌دهم و با هم کارها را انجام می‌دهیم تا انرژی مصرف کنند. البته پسرهایم اکنون حدود 2سال است که همراه پدر و پدربزرگشان باستانی کار می‌کنند و قبل از آن هم در رشته ژیمناستیک بودند که مدال‌های نقره و طلا هم کسب کرده بودند.

 

با فرهنگ ایرانی بزرگ شوند

همسرم و خانواده همسرم هم اهل کتاب و مطالعه هستند. پدربزرگ طاهر برایش شاهنامه می‌خواند و او را به شاهنامه علاقه‌مند کرده است. پسر بزرگم به کتاب‌های ادبی علاقه دارد و در این زمینه به پدربزرگش رفته است. بچه‌ها تا کوچک بودند خودم برایشان دیوان اشعار شاعران بزرگ مانند حافظ و سعدی را می‌خواندم و سعی می‌کردم و می‌کنم که با فرهنگ ایرانی بزرگ شوند.

 

هزاران جلد کتاب

در طی این 20سال خودم هزاران جلد کتاب خوانده‌ام شاید چیزی حدود 8هزار جلد کتاب. از هفته‌ای 5جلد کتاب کمتر نخوانده‌ام و پسرم هم طاهر اکنون هفته‌ای 4جلد کتاب می‌خواند. با مطالعه سعی کرده‌ام زندگی آرامی را برای همسر و فرزندانم ایجاد کنم. از کتاب آموخته‌ام که چگونه مشکلاتم را حل کنم و اهل هزینه برای مشاوره یا گفتن مشکلاتم به دیگران نیستم.

 

رشد با مطالعه

با مطالعه خودم را رشد داده‌ام و نمی‌خواهم یک مادر بی‌سواد باشم. با این‌کار سطح خودم و بچه‌هایم را بالا آورده‌ام و نمی‌خواهم مدیون آن‌ها باشم. می‌خواهم آدمیت و انسانیت را به آن‌ها بیاموزم و در این زمینه از کتاب کمک می‌گیرم.

 

کتاب روشنی ذهن

با کتاب‌خواندن مغز و ذهن آدم روشن می‌شود و سطح شعور آدم افزایش می‌یابد. صبوری را من از کتاب زیاد آموخته‌ام و حتی بچه‌هایم هم این نکته را یاد گرفته‌اند که در زندگی صبور باشند و در تعاملاتی که با دوستانشان دارند با حرف‌زدن مشکلات را حل کنند تا اینکه بخواهند بحث و دعوا کنند.

 

کتاب‌خوان نمونه

در کتابخانه آیت‌ا... قزوینی هم دوبار به عنوان کتاب‌خوان نمونه انتخاب شدم و حدود 700جلد کتاب نیز در این کتابخانه خوانده‌ام. که یک‌بار در سال80 و یک‌بار هم سال95 بود. جادارد که از خانم‌ها دارایی، تنها و عبدا...زاده که خیلی کمک بچه‌ها هستند و از نظر فرهنگی رسیدگی می‌کنند تشکر کنم و همچنین از خانم‌ها مریم رستمی‌مقدم و آمنه محمدزاده که در پیشرفت من نقش مؤثری داشتند تشکر کنم.

 

می‌خواهم در آینده پزشک شوم

سیدطاهر که پسر کتاب‌خوان مادر است و بیشتر از سیداشکان اهل مطالعه است، نیز می‌گوید: من از کلاس سوم خودم کتاب خواندم ولی قبل از آن مادرم برایم کتاب می‌خواند تا حالا حدود 100جلد کتاب خوانده‌ام و بیشتر به زندگی‌نامه و اشعار شاعران بزرگ ایران علاقه دارم و یک کتاب شاهنامه داریم که همراه پدربزرگ و پدرم آن را می‌خوانیم. چون می‌خواهم در آینده پزشک شوم بیشتر وقتم را برای مطالعه می‌گذارم. 

  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی