کد خبر : 90323
/ 07:52

از مردم مشهد به شهردار منتخب

شهروندان از مطالبات و دغدغه‌های خود با سکان‌دار جدید شهر امید و زندگی می‌گویند

از مردم مشهد به شهردار منتخب

شهرآرا آنلاین - با خداحافظی قاسم تقی‌‌زاده‌خامسی از مسئولیت سکان‌داری شهر بهشت، محمدرضا کلایی سکان‌دار شهر امید و زندگی شد تا شورای شهر، در دومین سال از سال‌های کاری پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد، به‌دلیل الزامات قانونی، به دومین شهردار این شورا رأی اعتماد بدهد. جدا از تمام خدمات شایسته دوران تصدی شهردار پیشین مشهد، آنچه پیش روی مشهد است، تداوم پویایی، سازندگی و پیشرفت این شهر به‌عنوان کلان‌شهر الگوی کشور است. در این مسیر برای اطلاع از نظرها، توقع‌ها و چشم‌اندازهای مردم به‌عنوان همراهان همیشگی مدیریت شهری و مشارکت‌کنندگان تمام‌عیار در مسیر اداره شهر، به میان آن‌ها رفتیم تا از دیدگاه‌هایشان در این‌باره بشنویم.

 

افزایش مراکز فرهنگی و هنری 

اولین شهروندی که با ما هم‌کلام می‌شود خانم مسنی است که درحال عبور از یکی از خیابان‌های بولوار هاشمیه است. ‌ او در ابتدا از شهردار سابق مشهد برای مناسب‌سازی خیابان‌ها به‌منظور عبورومرور راحت‌تر معلولان و افراد ویلچری‌ تشکر می‌کند و می‌گوید: المان‌های شهری، زمان شهرداری مهندس پژمان خوب بود و می‌تواند بهتر هم بشود؛ البته منزل ما در یکی از محلات برخوردار است و شاید اطلاع دقیقی از المان‌های مناطق کم‌برخوردار نداشته باشم اما معتقدم چون شهر ما به‌دلیل مضجع منور امام‌رضا(ع) گردشگری محسوب می‌شود، باید توجه ویژه‌ای به آن بشود.وی با بیان اینکه فرزندان من همه هنرمند هستند، بیان می‌کند: دوست دارم فضای هنری مناسبی در شهر حکم‌فرما شود، ضمن اینکه مراکز فرهنگی، تفریحی و ورزشی نیز برای شهر افزایش یابد. کمبود این مراکز در شهر، خیلی آشکار است.

 

گسترش حمل‌ونقل عمومی

در ادامه گردشمان در شهر سری هم به بولوار مفتح، حوالی بازار فردوسی می‌زنیم. یکی از شهروندان می‌گوید: مهم‌ترین خواسته‌ام‌ از شهردار جدید این است که بین بالا و پایین شهر در خدمات‌رسانی تفاوتی قائل نشود؛ چون تبعیض مشکلی است که همه مردم را رنج می‌دهد.وی که در یکی از ادارات دولتی کار می‌کند، می‌افزاید: گسترش وسایل حمل‌ونقل عمومی نیاز بسیار مهمی برای شهر است و شهردار باید به آن توجه کند. او می‌گوید: اگر سیستم حمل‌ونقلی، مناسب و کارآمد باشد، هم بر نظم شهر و هم بر ترافیک آن تاثیر مثبت خواهد گذاشت؛ البته باید برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، فرهنگ‌سازی مناسبی صورت گیرد.

 

ترافیک و پل‌های غیرمکانیزه

مخاطب بعدی ما خانمی جوان است. با او درحالی‌که از یک کتاب‌فروشی بیرون می‌آید، گفت‌وگو می‌کنیم. می‌گوید: ترافیک شهر خیلی زیاد است اما برخی دستگاه‌های دولتی هم به‌دنبال کنده‌کاری خیابان‌ها هستند و این مسئله بارها ترافیک شهر را افزایش داده است.او ادامه می‌دهد: بخش زیادی از پل‌های عابرپیاده موجود در شهر، مکانیزه نیست و این باعث می‌شود بیشتر عابران عطای استفاده از پل را به لقای آن ببخشند. برخی پل‌ها هم در جایی نصب شده است که اصلا کاربرد ندارد. مصداق آن را هم می‌توانید به‌کرات در خیابان فکوری مشاهده کنید.

مشکل ترافیک و بی‌نظمی‌های ترافیکی را خانم احمدی هم بیان می‌کند. با وی در یکی از مسیرهای شلوغ بولوارسجاد هم‌صحبت می‌شویم. او بیان می‌کند: هر چند که مشکلات ریز و درشت بسیاری در شهر وجود دارد، انتظار من این است که شهردار جدید مشهد تکلیف کنده‌کاری‌ها و خرابی‌هایی را که دستگاه‌های خدماتی ایجاد می‌کنند، یک‌بار برای همیشه روشن کند. 

 

توجه بیشتر به مفاخر شهر

او بیان می‌کند: شهردار می‌تواند به مسائل فرهنگی شهر بیشتر توجه کند و به‌عنوان مثال بیشتر از گذشته بر روی تابلوهای تبلیغاتی شهر به معرفی مفاخر شهر بپردازد. متأسفانه این چهره‌ها را در شهر کمتر می‌بینیم و این درحالی است که مشهد چهره‌های فرهنگی و خادمان بسیاری دارد.وی ادامه می‌دهد: به همین روش می‌توانیم ذائقه فرهنگی مردم را تغییر بدهیم. درشرایطی‌که مردم کمتر فرصت خواندن کتاب و روزنامه را دارند، شهرداری می‌تواند ازطریق تابلوهای شهری، نقش بارزی در فرهنگ‌سازی داشته باشد.

 

سهمی بیشتر برای خانم‌های خانه‌دار

مقصد بعدی ما یکی دیگر از مناطق کم‌برخوردار شهر یعنی بولوار شهید آوینی است. خانم رضائیان که یک بانوی خانه‌دار است و به‌همراه دخترش برای خرید آمده است، از شهردار جدید می‌خواهد سهم برنامه‌های فرهنگی و آموزشی برای خانم‌های خانه‌دار بیشتر شود تا خانم‌های خانه‌دار بتوانند به دل‌مشغولی‌ها و دغدغه‌‌های دیگری غیر از خانه‌داری بپردازند و این امر در تربیت فرزندانشان نیز اثرگذار باشد.او می‌افزاید: در این راستا کلاس‌هایی مثل روابط مادر و کودک و جامعه‌شناسی می‌تواند سهم بسزایی در ارتقای روابط خانواده داشته باشد و شهرداری نیز به‌عنوان مهم‌ترین نهاد عمومی شهر، می‌تواند پیش‌گام برگزاری این کلاس‌ها باشد.

او تصریح می‌کند: شهردار جدید مشهد باید برای فرهنگ و فرهنگ‌سازی سهم ویژه‌ای در برنامه‌هایش درنظر بگیرد؛ ریشه تمام مشکلات، مسائل فرهنگی است.یکی دیگر از شهروندان بابت نظافت شهر از نهاد شهرداری تشکر می‌کند و می‌گوید: با وجود جمعیت و وسعت فراوان شهر، هر روز صبح با شهری تمیز روبه‌رو می‌شویم و امیدوارم این تمیزی تداوم داشته باشد و برای همه مناطق شهر نیز یکسان باشد.او اظهار می‌کند: آلودگی هوا و ترافیک شهری، معضلاتی است که اگر شهردار بتواند با تمهیداتی آن را برطرف کند یا کاهش بدهد، دعای خیر همه مردم مشهد را به‌دنبال خواهد داشت؛ البته در این میان، ترافیک نیز گستردگی فراوانی دارد و شهرداران گذشته نیز هرکدام سهمی در کاهش میزان آن داشته‌اند اما هنوز هم جا برای کار در این حوزه بسیار است.

 

تلاش برای رفع آب‌گرفتگی‌ها و خرابی معابر

این شهروند معتقد است خرابی و آب‌گرفتگی معابر باید یکی از اولویت‌ها باشد و شهردار مشهد می‌تواند در یک برنامه بلند‌مدت به این مشکلات رسیدگی کند اما به‌هرحال در کارنامه کاری‌اش نباید از حل مشکل ترافیک و کاهش آلودگی هوا غافل شود. در بین صحبتمان، شهروند دیگری وارد بحث می‌شود و می‌گوید: شما را به خدا به شهردار بگویید فکری هم برای پیاده‌روهای پایین‌شهر بکند. ما در مناطق پایین‌شهر علاوه‌بر مشکل نظافت و آب‌گرفتگی معابر با نگاه بد مردم هم روبه‌رو هستیم و گمان برخی شهروندان این است که ساکنان مناطق پایین‌شهر، شهروند درجه دوم هستند!

او که از برخی پیش داوری‌ها دلخور است، ادامه می‌دهد: اگر یک روز در بالای شهر آب‌گرفتگی ایجاد شود، خبرش را همه می‌فهمند و شبکه‌های مجازی پر می‌شود از تصاویر آب‌گرفتگی اما مردم مناطق محروم و کم‌برخوردار معمولا صدایشان به جایی نمی‌رسد و مشکلاتشان هم تکراری به نظر می‌رسد؛ آقای شهردار باید با این دیدگاه، مبارزه کند.

 

سرمایه‌ها به مناطق محروم هم برسد

او ادامه می‌دهد: بیشتر سرمایه‌ها در اطراف حرم هزینه می‌شود تا توجیه اقتصادی داشته باشد و برج‌های تجاری فراوانی هم ساخته شده است، این درحالی است که سرمایه‌گذاری چندانی در مناطق حاشیه شهر نشده و بسیاری از این مناطق، تفاوت چندانی با گذشته نکرده است. وی می‌افزاید: از شهردار جدید مشهد می‌خواهم حجمی از سرمایه‌گذاری‌ها را هم به مناطق محروم اختصاص دهد.

در ادامه هم‌صحبتی با شهروندان و شنیدن نظرهای آن‌ها درمورد مدیر جدید مشهد، به میدان هفده‌شهریور می‌رسیم؛ جایی که یکی از طرفداران محیط‌زیست خواسته‌اش را از شهردار مشهد این‌طور بیان می‌کند: درکنار همه کارهای کلانی که برای مشهد انجام خواهد شد، از شهردار مشهد می‌خواهم که برنامه مدونی برای آبیاری فضاهای سبز شهری پیش‌بینی کند تا علاوه‌بر آبیاری، از اسراف آب نیز جلوگیری شود.

 

توجه بیشتر به ورزش بانوان

با زهرا عابدی، دانشجوی دانشگاه فردوسی، نیز حوالی این دانشگاه گفت‌وگو می‌کنیم. می‌گوید: فضای عمومی برای خانم‌ها کم است و افزایش این فضاها بی‌شک مطالبه مهم بخش زیادی از جامعه زنان مشهد است. ما هم دوست داریم مثل آقایان، مکان‌های ویژه‌ای برای دوچرخه‌سواری و ورزش‌های اختصاصی بانوان داشته باشیم، درحالی‌که در مشهد فقط دو پارک ویژه برای خانم‌ها ایجاد شده است. ورزش بانوان در مشهد بسیار فقیر است.سعید نیزکه در حوزه مهندسی نرم‌افزار فارغ‌التحصیل شده است، از اشغال بخش‌هایی از پیاده‌رو توسط برخی صنف‌ها همانند رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها شکایت دارد و خواستار لغو این مصوبه با همراهی شهرداری و شورای شهر است. او همچنین می‌گوید: چرا برای ایجاد المان‌های دائم در مشهد، کار ویژه‌ای انجام نمی‌شود؟

 

بازگشت آرامش به مشهد

وقتی از او می‌خواهم مشکل اساسی مشهد را بیان کند، پاسخ جالبی می‌دهد و می‌افزاید: چیزی که من می‌بینم، این است که آرامش شهر مشهد کمی به‌هم ریخته است. اگر بتوانیم فضای گرمی داشته باشیم که مردم با هم راحت‌تر باشند و اصطکاک‌ها کمتر بشود، خیلی بهتر است.او در ادامه می‌افزاید: جوان‌هایی مثل من جایی برای کار کردن می‌خواهند. ما احتیاج به فرصت داریم و از طرفی به‌دنبال حقوق بالا هم نیستیم. توقع ما این است که شهرداری به‌منظور ایجاد فرصت اشتغال برای جوان‌ها، از فضاهای کسب‌وکار اجتماعی حمایت کند.

 

افزایش جشن‌های مناسبتی

در محدوده میدان حافظ با مخاطب جوانی هم‌کلام می‌شویم. او مشکل کمبود پارکینگ‌ها را یادآوری می‌کند و می‌گوید: شهردار اگر بتواند با ارائه مشوق‌هایی، ساخت‌و‌ساز مراکز اقامتی و مسکونی را به نقاط غیرمرکزی منتقل کند، معضل ترافیک در هسته مرکزی شهر تاحدود زیادی رفع خواهد شد.خانم جوان دیگری هم بیان می‌کند پیاده‌روها و گذرگاه‌های شهر، مناسب افراد معلول و خانواده‌هایی که با کالسکه در معابر تردد می‌کنند، نیست و برخی پل‌ها هم خراب است.

وی مطالبه‌اش از شهردار جدید این است که جشن‌های مناسبتی با سازوکاری مناسب‌تر و به‌صورت گسترده در همه‌جای مشهد برگزار شود. او می‌گوید: امیدوارم المان‌های نوروزی مثل هرسال ادامه یابد و با خلاقیت‌هایی جدید، روحی تازه در شهر بدمد.وی تصریح می‌کند: سینما و تئاتر در مشهد، کمرنگ است و رونق این مکان‌ها، می‌تواند به نشاط بیشتر جوانان کمک کند. حمایت از پدیده فراموش نشود.جواد رضا‌پور، از کسبه خیابان راهنمایی، یکی دیگر از شهروندانی است که با وی گفت‌گو می کنیم. ‌‌وی می‌گوید: توقع ما این است که شهردار بیشتر به فکر مردم باشد و به نظافت و تمیزی شهر توجه کند. در برخی خیابان‌های شهر همانند خیابان کاشانی، بوی فاضلاب دائم به مشام می‌رسد و مردم را اذیت می‌کند.او یکی دیگر از مشکلات شهر را مربوط‌به‌ تیم پدیده مشهد می‌داند و می‌افزاید: من به تیم سیاه‌جامگان علاقه داشتم اما متاسفانه هیچ‌کس از آن حمایت نکرد و نابود شد. اکنون تنها تیم مشهد، تیم پدیده است که از آن هم حمایتی نمی‌شود؛ البته آقای تقی‌زاده برخلاف دوره‌های گذشته از این تیم حمایت کرد و از شهردار جدید مشهد نیز تداوم و افزایش این حمایت را خواستاریم تا این تیم مربوط به یک نهاد خصوصی نباشد و مردم آن را از خودشان بدانند.

 

مشکلات نابینایان در پیاده‌روها

در همین خیابان یکی دیگر از کسبه می گوید: ‌‌خطوط مربوط به نابینایان در برخی معابر به ستون برق منتهی می‌شود و برخی پیاده‌روها نیز بدون محاسبات هندسی، ساخته شده و لازم است اصلاحاتی در آن‌ها صورت گیرد.

با یکی دیگر از شهروندان که درحال خرید از فروشگاه است، گپ‌وگفتمان را ادامه می‌دهیم. این مرد جوان بیان می‌کند: فکر می‌کنم در مدیریت یک سال گذشته مشکل درخورتوجهی وجود نداشت اما توقع ما از دوره جدید، کار و تلاش بیشتر است.

 

پایین‌شهر را دریابید

به منطقه سیدی هم سری می‌زنیم. خانم میانسالی به خبرنگار ما اینطور می‌گوید: مناطق کم‌برخوردار و محروم شهر مشکلات زیادی دارند و اگر قرار است شهردار جدید به جایی این رسیدگی کند، بیش از هرجا باید به مناطق خدمت‌رسانی کند.وی ادامه می‌دهد: هرچه از مرکز شهر دورتر می‌شویم، شیب خدمات‌رسانی شهرداری کمتر می‌شود، پس به آقای شهردار می‌گویم پایین‌شهر را دریابید؛ هرچند که لازم نیست این نکته را مردم بگویند و کافی است خود ایشان یک‌بار به این نقاط سری بزنند.

 

نظرسنجی از شهروندان

﷯در همین زمینه گروه فضای مجازی موسسه شهرآرا نیز اقدام به برگزاری نظرسنجی درمورد اولویت‌های کاری شهردار مشهد کرده است که در این میان از میان ٩شاخص، شهروندان مشهد از حاشیه شهر، قطارشهری و حمل‌ونقل عمومی و نیز توجه بیشتر به فرهنگ شهروندی به‌عنوان سه اولویت مهم کاری شهردار آینده مشهد نام بردند.از دیگر اولویت‌های مطرح شده توسط شهروندان می توان به بافت فرسوده اطراف حرم، حمایت از رونق فرهنگی شهر، مشکلات ترافیکی شهر، توسعه فضای سبز، حمایت از تیم های ورزشی و شهر هوشمند اشاره کرد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی