کد خبر : 90354
/ 09:08

دستگیری شکارچی بدسابقه در «شرشر»

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست خراسان‌رضوی: متهم به زندان وکیل‌آباد منتقل شد

دستگیری شکارچی بدسابقه در «شرشر»

سهیل دیبا| صیاد بدسابقه جنوبی که برای شکار پرندگان شکاری خراسان‌رضوی، شگرد جدیدی را طراحی و اجرا کرده بود در حوالی روستای شرشر مشهد، دستگیر و راهی زندان شد.

به گزارش شهرآرا، در گزارش‌هایی که از سوی شهروندان به یگان حفاظت محیط‌زیست خراسان‌رضوی رسیده بود، مشخص شد که صیادی با حضور در دشت‌های مشهد به زنده‌گیری پرندگان وحشی و شکاری اقدام می‌کند.

پیرو این گزارش‌ها دستور لازم از سوی ابوالفضل شعبانی فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست خراسان‌رضوی صادر و گروهی از مأموران بررسی و سنجش صحت و سقم این اخبار را آغاز کردند.

مأموران به آدرس‌های داده شده حوالی جاده کنه‌بیست و روستای شرشر رفتند که آثار بازگیری از قبیل کوخط (کومه) و تور پرنده‌گیری که به طور هوایی نصب شده بود درمحل کشف شد.

مأموران در اقدامی نامحسوس منطقه را زیر نظر گرفتند تا بتوانند ردی از این شکارچی متخلف به دست بیاورند، اما چند روز ردزنی و مراقبت، مشخص کرد که مأموران با صیادی حرفه‌ای مواجه هستند که به راحتی دم به تله نخواهد داد.

پس از چند روز بالاخره سر و کله این صیاد حرفه‌ای پیدا شد و در قاب دوربین‌های مأموران که در منطقه استتار کرده بودند، ظاهر شد. ۶نفر از مأموران یگان حفاظت ‌محیط‌زیست به همراه یکی از بسیجیان پایگاه حوزه مقاومت بسیج ١٠‌حضرت مسلم(س) ضمن شناسایی این شکارچی، با تنگ کردن کمین، توانستند او را هنگام بررسی تله‌هایش، دستگیر کنند.

 

شناسایی شکارچی جنوبی

با دستگیری متهم، پرونده‌ای برای او تشکیل و مشخص شد که این فرد یکی از شکارچیان به نام و حرفه‌ای است که اهل خوزستان است و برای شکار پرندگان شکاری خطه خراسان راهی مشهد شده است.

بررسی مأموران در محل منجر به شناسایی شگرد این شکارچی غیرمجاز شد. این فرد برای صید پرندگان شکاری با استفاده از کوخط هم‌زمان ٢رشته تور هوایی نیز نصب کرده بود که این شگردی جدید در صید پرندگان شکاری است.

مأموران در بازرسی از وسیله‌نقلیه متهم و وسایل همراهش موفق به کشف یک بهله پرنده شکاری با‌ارزش از گونه دلیجه، یک بهله پرنده شکاری از نوع ترمتای(گونه‌ای شاهین) به همراه ٧قطعه چکاوک وحشی و یک قطعه قمری شدند.

ادوات شکار و صید متهم از قبیل ٢‌رشته تور پرنده‌گیری‌‌، یک عدد دوربین چشمی مستهلک، یک دستگاه موتورسیکلت مستهلک کثیر‌، یک عدد شپچه (دام) و یک رشته تور زمینی مخصوص شکار و صید پرندگان شکاری، توقیف شد.متخلف نیز پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد و همان روز به زندان وکیل‌آباد مشهد انتقال یافت.

 

کشف یک قاچاق سازمان یافته

﷯فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست خراسان‌رضوی درباره رسیدگی به این پرونده گفت: متهم از متخلفان به نام و حرفه‌ای صید پرندگان شکاری بوده و در سطح استان نیز با صیادان دیگری برای صید پرنده در ارتباط بوده. مستقیما پرندگان شکاری را قاچاق می‌کرده و به کشور‌های حاشیه خلیج فارس انتقال می‌داده است.ابوالفضل شعبانی ضرر و زیان وارده بابت ٢بهله پرنده شکاری را ٢۴٠‌میلیون ریال بیان کرد و افزود: حساب خزانه دولت واریز کند. متخلف موظف است مبلغ یاد شده را به 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی