کد خبر : 90369
/ 07:26

٤٧٠ هزار نفر در انتظار کارت ملی هوشمند

٣٣ درصد از مشهدی ها هنوز کارت ملی جدید خود را دریافت نکرده اند

٤٧٠ هزار نفر در انتظار کارت ملی هوشمند

شهرآرا آنلاین -  روند صدور کارت‌های ملی هوشمند لاک‌پشت‌وار در حال انجام است. هر‌روز هم یک جای کار در روند صدور آن می‌لنگد. یک روز می‌آیند و می‌گویند تارنمای ثبت‌نام خراب است و روزی پای تحریم‌ها را به این ماجرا باز می‌کنند و بحث وارداتی بودن کارت‌ها به میان می‌آید. انگار داستان بی‌سر‌و‌ته این کارت‌های پرماجرا نمی‌خواهد به آخر برسد. ما هم که آمده بودیم ثواب کنیم و در گزارش اردیبهشت‌ماهمان با عنوان «حجم زیاد مراجعه عامل اختلال در سامانه هوشمندسازی کارت ملی» به داد مردم برسیم، امروز می‌بینیم با اینکه ۶ ماه از زمان چاپ این گزارش می‌گذرد، در این حوزه آب از آب تکان نخورده است! هنوز هم روند صدور کارت‌های ملی هوشمند به‌کندی در حال انجام است و تلفن‌های شهرآرا هنوز هم زنگ می‌خورد و گلایه‌های مردمی همچنان باقی است. اما از حق نباید گذشت. در کنار تمام مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، اهمال بسیاری از هم‌استانی‌هایمان برای تحویل گرفتن کارت‌های آماده‌شده، این فرایند را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است.

 

 

٣٣ درصد مشهدی‌ها کارت ملی نگرفته‌اند

برای پیگیری دوباره داستان کارت‌های پرماجرا به سراغ معاون فناوری اطلاعات اداره کل ثبت احوال خراسان‌ رضوی می‌رویم. طبق اعلام محمدرضا محسنی، گویا از جمعیت ٢ میلیون و ۵٠٩ هزار نفری واجد شرایط کارت ملی هوشمند در مشهد، یک میلیون و ٨١٠ هزار نفر تقاضای خود برای دریافت کارت ملی هوشمند را ثبت کرده‌‌اند و از این تعداد، یک میلیون و ۴٢٠ هزار نفر، معادل ۵/٧٨ درصد، کارت‌های خود را دریافت کرده‌اند. ۴٧٠ هزار نفر دیگر هم لنگ دریافت این کارت هستند.

بر این اساس، هم‌اکنون از مجموع واجدان شرایط دریافت کارت ملی هوشمند در مشهد، ۵٧ درصد کارت ملی هوشمند خود را دریافت کرده‌اند و ٣٩١ هزار نفر در فاصله درخواست تا تحویل هستند. از طرفی، ٧٧ هزار کارت نیز در دفاتر پیشخوان آماده تحویل است.

محسنی ‌تأکید می‌کند هم‌اکنون به دلیل برخی از مشکلات به‌وجود‌آمده برای تهیه کارت خام، مدت‌‌زمان ثبت درخواست کارت هوشمند ملی تا صدور، به طور معمول، ٣ تا ۴ ماه طول می‌کشد و در صورتی که بیش از این زمان به طول بینجامد، شهروندان باید به دفاتر خدمات پستی مراجعه کنند.

﷯بنا بر اعلام معاون فناوری اطلاعات اداره‌کل ثبت احوال استان، امکان ثبت روزانه ١٢ هزار درخواست برای کارت ملی هوشمند در استان وجود دارد. این در حالی است که فقط ١۵٠٠درخواست به ثبت می‌رسد. 

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی