کد خبر : 90370
/ 07:27

بهره برداری از پروژه بازپیرایی میدان راه آهن تا دهه فجر

شهردار منتخب مشهد نخستین بازدید میدانی خود را به یکی از میادین مهم شهر اختصاص داد

بهره برداری از پروژه بازپیرایی میدان راه آهن تا دهه فجر

شهرآرا آنلاین -  میدان راه‌آهن چند سالی می‌شود که از چشم مشهدی‌ها افتاده است و بسیاری از شهروندان دیگر حال و هوای این میدان در روزگار قدیم را به یاد ندارند. میدانی که در یکی از ‌ورودی‌های شهر واقع شده سال‌ها قبل به دلیل احداث ایستگاه خط ٢ قطارشهری زخمی شد، زخمی که هنوز التیام نیافته است. مدیریت شهری در شورای چهارم قولی برای بازگشایی میدان راه‌آهن نداد و بدون هیچ تلاشی برای تحقق این مطالبه عمومی، کارش را به پایان رساند اما شورای پنجم پای کار است تا این میدان قدیمی شهر را دوباره به روزهای خاطره‌سازش بازگرداند. مدیران شهری از چند ماه قبل پروژه بازپیرایی میدان راه‌آهن را آغاز کرده‌اند و اکنون کار به جاهای خوبی رسیده است. تقی‌زاده خامسی، شهردار سابق، در آخرین ماه‌های فعالیتش، برای اتمام این پروژه پیگیری‌های فراوانی انجام داد و ادامه کار را به منتخب جدید منتخبان مردم سپرد. با توجه به اهمیت زیاد پروژه، محمدرضا کلایی، سرپرست شهرداری و شهردار منتخب، اولین بازدید میدانی خود از پروژه‌های شهری را به پروژه بازپیرایی میدان راه‌آهن اختصاص داد و صبح دیروز به همراه رئیس شورای شهر و برخی از اعضا، راهی راه‌آهن شد تا از نزدیک فعالیت‌های اجرایی این پروژه را پیگیری کند. شهردار منتخب مشهد در حاشیه این بازدید، با بیان اینکه موضوع سیما و منظر شهری از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است، این‌طور گفت که راه‌آهن مشهد بدون شک ارزشمندترین بنای معاصر شهر محسوب می‌شود و به همین منظور، باید حق مطلب را درباره این بنا ادا کنیم. کلایی با اشاره به زمان اتمام عملیات بازپیرایی میدان راه‌آهن و بهره‌برداری از آن‌ گفت: طبق آنچه در زمان‌بندی پروژه از پیش‌ اعلام شده است، میدان‌راه‌آهن مشهد هم‌زمان با دهه مبارک فجر به بهره‌برداری خواهد رسید.وی پیشرفت کار در این پروژه را خوب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به دقت نظرها درباره معماری ‌این پروژه، قطعا بنایی ماندگار برای شهر مشهد خواهد بود. بهره‌گیری از طراحان پیشین میدان و مشارکت آن‌ها در این طرح مایه خرسندی است. کلایی وعده داد به منظور تسریع در پیشرفت کار، منابع مالی لازم به سازمان عمران شهرداری تخصیص پیدا خواهد کرد.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر هم که در جریان این بازدید حضور داشت به شهرآرا گفت: در طرح بازپیرایی پیشخوان ایستگاه راه‌آهن، علاوه بر پارکینگ عمومی به مساحت ۴۵٠٠ متر مربع و با ظرفیت ٩٢ جای پارک، فضایی برای تردد تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها، ایستگاه قطارشهری و بخش اصلی میدان به عنوان یک پلازای شهری پیش‌بینی شده است.

 

میدانی مناسب برای همه

به گفته محمدهادی مهدی‌نیا، بازپیرایی این میدان قدیمی شهر با رویکرد زیبایی‌شناسی انجام شده است و تکمیل آن استقبال شهروندان را به دنبال خواهد داشت. وی با اشاره به پیش‌بینی تمامی زیرساخت‌های لازم از جمله شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی در طراحی‌ها تصریح کرد: مناسب‌سازی تردد برای افراد سالمند و معلولان مورد تأکید بوده و به‌روزرسانی پل عابرپیاده نیز برای رفاه حال زائران و مجاوران در دستور کار قرار گرفته است.رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر با اشاره به المان نصب‌شده در وسط میدان راه‌آهن گفت: این المان یکی از خاطره‌انگیز‌ترین نمادهای شهر مشهد است. به همین دلیل، به صورت کامل بازپیرایی و از نظر معماری و سازه‌ای نیز تقویت شده است. برای این کار، از طراح اولیه المان دعوت شد و مشاوره‌های او برای قسمت پایه این سازه مورد استفاده قرار گرفت. مهدی‌نیا در تشریح کاربری قسمت پایه المان میدان راه‌آهن گفت: در این بخش مقرر شده است یک نگارخانه یا مجموعه‌ای با محوریت فعالیت‌های هنری و خدمات رفاهی فعالیت داشته باشد. وی با بیان اینکه وجود گمرک در محدوده راه‌آهن محدودیت‌های ترافیکی مختلفی ایجاد کرده است‌ ابرازامیدواری کرد با تدبیر مدیریت ارشد استان و همکاری گمرک، راه‌آهن و مدیریت شهری مشهد، زمینه انتقال گمرک فراهم شود زیرا تحقق این مهم کاهش بار ترافیکی و آلودگی هوا و تسریع در تردد خودروهای سواری را به دنبال خواهد داشت. شهردار منطقه ٣ مشهد هم که نهاد متبوعش اجرای پروژه بازگشایی میدان راه‌آهن را برعهده دارد از اتمام فعالیت‌های عمرانی تا پایان دی‌ماه خبر داد و گفت: اقدامات اجرایی از حدود ٧ صبح شروع می‌شود و تا اواخر شب ادامه دارد تا سریع‌تر آماده بهره‌برداری شود. مجتبی زمانیان در گفت‌وگو با شهرآرا ادامه داد: در ضلع شرقی میدان، ایستگاه تاکسی و در ضلع غربی آن، پارکینگ خودروهای سواری به همراه توقفگاه اتوبوس‌های شرکت واحد و کاروانی پیش‌بینی شده است. بر این اساس، تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها در محل مربوط‌ استقرار پیدا می‌کنند و پارکینگ شرکت الیت هم به بهره‌برداری رسیده است. شهردار منطقه ٣ مشهد با بیان اینکه برای احداث ایستگاه‌ها هم مناقصه‌های لازم برگزار شده و نقشه‌ها در حال تهیه است‌ اظهار کرد: بخش مرکزی پروژه شامل محیط پیرامونی المان اصلی میدان راه‌آهن است که در طرح مصوب، به صورت فضای شهری پیش‌بینی شده و مطابق نظر مشاور طراح، درحال بازسازی است.وی با بیان اینکه قسمت جنوبی میدان راه‌آهن شامل اصلاح هندسی بخشی از بولوار کامیاب و اصلاح کانال جمع‌‌آوری آب‌های سطحی عرصه میدان است ادامه داد: در بخش ابنیه اقدامات اجرایی انجام شده است. اکنون بازسازی و مقاوم‌سازی اسکلت نماد اصلی در دستور کار قرار دارد.

وی تأکید کرد که طبق برآوردها، پروژه بازگشایی میدان راه‌آهن مشهد در مجموع ٩میلیارد تومان هزینه خواهد داشت. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی