کد خبر : 90389
/ 08:07
جزئیاتی از پرونده تصادف زنجیره‌ای بزرگراه، علت حادثه اعلام شد

آخرین اشتباه

رئیس پلیس راهور علت اولیه تصادف زنجیره‌ای را در خروجی بزرگراه آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی که به کشته شدن ٢شهروند و مصدوم شدن ١٣نفر دیگر منجر شد اعلام کرد.

آخرین اشتباه

شهرآرا آنلاین - محمدجواد ابوعطا| به گزارش شهرآرا، ظهر دوشنبه حادثه ناگواری در مشهد رخ داد و ٧دستگاه خودرو سبک و سنگین با یکدیگر برخورد خونینی داشتند و در پی آن یک زوج میان‌سال که سوار خودرو دوو بودند به دیار حق شتافتند و کودک ٢ساله‌شان که در پی برخورد اولیه از خودرو به بیرون پرتاب شده بود، به همراه ١٢سرنشین دیگر این خودروها مصدوم و به بیمارستان اعزام شدند.

در این حادثه که در بزرگراه آزادی رخ داد، ۶دستگاه خودرو دیگر شامل اتوبوس، وانت‌پیکان، آزرا، پیکان و یک سواری روآ نیز دچار خسارت‌هایی شدند، اما سهم خسارت سواری دوو با ٢کشته بسیار سنگین‌تر از دیگر خسارت‌ها بود.

 

تصاویری متأثر‌کننده و یک آمار متأثر کننده‌تر

ساعتی پس از برخورد این خودروها با یکدیگر یعنی حدود ساعت ١۵:٣٠، تصاویری از این حادثه منتشر شد که نشان می‌داد، تقریبا چیزی از سواری دوو که در کانون حادثه بوده، نمانده است و به علت گرفتار شدن ٣مسافر بی‌جان و نیمه‌جان این خودرو، آتش‌نشانان با استفاده از تجهیزات تخصصی بقایای این خودرو را نیز بریدند و ٢جسد و یک مصدوم صندلی عقب که احتمالا مادربزرگ کودک بوده است را بیرون کشیدند.حدود ١٨ساعت پس از وقوع این حادثه مرگ‌بار در بزرگراه، نماینده سازمان بهداشت جهانی در در دانشگاه نیروی انتظامی آمار تأسف‌برانگیزی از سوانح رانندگی ایران ارائه داد و گفت: در سال ٢٠٠۴‌میلادی در میان ١٠‌علت اصلی مرگ و میر در دنیا، تلفات جاده‌ای در رتبه ٩‌قرار داشت که این تلفات در حال حاضر در ایران جزو ۵علت اصلی مرگ و میر به شمار می‌رود.

 

از کودک ٢ماهه تا خانم ٨٢ساله

بررسی وضعیت درمان ١٣مصدوم این حادثه نیز نشان داد که ٩مصدوم پس از درمان روز گذشته از بیمارستان طالقانی مشهد ترخیص شدند و ۴مصدوم دیگر همچنان تحت‌درمان هستند.

رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اعلام این مطلب درباره تعداد جان‌باختگان این حادثه بیان کرد: تعداد متوفیان تنها همان زوج ‌میان‌سالی بودند که در صحنه تصادف جان خود را از دست دادند.

شهرام طاهرزاده درباره دیگر مصدومان این تصادف زنجیره‌ای بیان کرد: در این حادثه ١٣مصدوم شامل ٣کودک ٢ماهه، ٢ساله و ۴ساله و تعدادی بزرگ‌سال که یک خانم هشتادودوساله نیز در میانشان بود، به بیمارستان طالقانی منتقل شدند.

 

اعلام علت اولیه تصادف

رئیس پلیس راهور خراسان‌رضوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما درباره جزئیات این حادثه بیان کرد: با اعلام حادثه بلافاصله گروهی از کارشناسان پلیس راهور برای بررسی صحنه به محل اعزام شدند.

سرهنگ محمدباقر سلیمی با اشاره به برخورد سریالی ٧دستگاه خودرو با یکدیگر در حاشیه بزرگراه آزادی بیان کرد: بررسی‌های اولیه نشان داد که یک اتوبوس خالی از مسافر از پشت سر با یک دستگاه سواری دوو برخورد کرده‌اند که در ادامه نیز ۵ خودرو دیگر در پی این سانحه رانندگی دچار خسارت می‌شوند.

وی افزود: در بررسی‌های اولیه مشخص شد که سواری دوو در کانون حادثه قرار داشته است به نحوی که ٢سرنشین آن نیز در دم جان باخته‌اند. رئیس پلیس راهور خراسان‌رضوی با اشاره به بررسی‌های تخصصی کارشناسان راهور در صحنه بیان کرد: آنچه در این تصادف مشهود بود و به عنوان علت اولیه می‌توان آن را مدنظر قرار داد، مقصر حادثه سواری دوو بوده است.

 

یک لحظه غفلت

سلیمی ادامه داد: براساس شواهد موجود در صحنه، سواری دوو به دلایل نامعلومی در حاشیه بزرگراه متوقف می‌شود و هنگام خروج از پارک متأسفانه به یک دستگاه اتوبوس برخورد می‌کند. به علت پرت شدن دوو به جلو از پشت به یک سواری آزرا برخورد کرده و آزرا نیز به عقب یک سواری دیگر می‌کوبد.

وی با اشاره به انحراف به چپ خودرو سواری در پی این تصادف بیان کرد: متأسفانه در ادامه نیز ٢خودرو دیگر با خودروهای متوقف شده برخورد می‌کنند.

﷯رئیس پلیس راهور خراسان‌رضوی در پاسخ به اینکه آیا اتوبوس سرعت غیرمجاز داشته است خاطرنشان کرد: طبق نظر کارشناسان پلیس راهور شواهدی که نشان بدهد اتوبوس دارای سرعت بالایی بوده به دست نیامده است و از سویی باید توجه داشت که برخورد اتوبوس با سواری در حالت عادی نیز می‌تواند خسارت سنگین‌تری را از برخورد ٢سواری برجای بگذارد.سلیمی افزود: البته این اعلام اولیه حادثه است و بررسی‌های بیشتر در‌این‌باره برای روشن شدن تمام جوانب و همچنین مشخص شدن سهم تقصیر دیگر خودروها ادامه دارد. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی