کد خبر : 90401
/ 08:33
در جلسه شورای اجتماعی محله حجاب انجام شد

بررسی معضلات مجتمع‌های مسکونی رستگاری

در ششمین جلسه شورای اجتماعی محله حجاب معضلات مجتمع‌های مسکونی رستگاری بررسی شد.

بررسی معضلات مجتمع‌های مسکونی رستگاری

شهرآرا آنلاین - چوپان- در ششمین جلسه شورای اجتماعی محله حجاب که با حضور اعضای این شورا و همچنین یکی از ساکنان قدیمی مجتمع مسکونی رستگاری و اعضای گروه توسعه اجتماعی محله به‌عنوان میهمانان جلسه در مسجد امام حسین(ع) برگزار شد، معضلات مجتمع‌های مسکونی رستگاری بررسی شد.

به گزارش شهرآرامحله، کارشناس فرهنگی ناحیه3 شهرداری منطقه در این جلسه بیان کرد: در چند سال گذشته همواره دغدغه درباره مشکلات متعدد مجتمع‌های مسکونی رستگاری وجود داشته است. این مجتمع‌ها که از سال1377 تأسیس شدند شامل 18بلوک47، 45 و 55متری هستند و در اصطلاح به مجتمع‌های 50متری معروف‌اند.

یونس تیموریان ادامه داد: در ابتدا به‌دلیل مبلغ کم اجاره‌بها در این مجتمع شاهد خانه‌های مجردی فراوان بودیم و به‌تبع این موضوع مشکلات اجتماعی و فرهنگی فراوانی برای دیگر ساکنان به وجود آورده بود که طی سال‌های اخیر با توجه به افزایش قیمت اجاره‌بها در این مجتمع‌ مانند دیگر مناطق، این مشکل تا حدودی کم‌رنگ شد اما دیگر مشکلات همچنان به قوت خود باقی است.

وی افزود: با توجه به اینکه بخش زیادی از اقداماتی که لازم است در این حوزه انجام شود به مباحث فرهنگی و اجتماعی مربوط می‌شود نمی‌توان انتظار داشت که مشکلات این مجتمع به‌سرعت حل شود.

حمیدرضا نظری، یکی از ساکنان سابق مجتمع رستگاری، در ادامه این جلسه اظهار کرد: از آنجایی که از سال1382 در این مجتمع‌ها ساکن بودم، در جریان تمامی مشکلات آن هستم. گرچه تلاش و پیگیری زیادی برای رفع مشکلات مجتمع کردم اما در نهایت موفق به رفع مشکلات نشده و از این مجتمع نقل مکان کردم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین نیازهای این مجتمع در قدم اول کشیدن حفاظ در اطراف مجتمع است و این‌کار می‌تواند به رفت‌وآمدها به مجتمع سامان ببخشد. وقتی که مجتمع دارای در ورودی و حفاظ و همچنین نگهبان باشد، رفت‌وآمد کنترل‌شده و منظم خواهد بود و از وقوع اتفاقات زیادی جلوگیری خواهد شد.

نظری خاطرنشان کرد: نمای ساختمان‌ها یکی دیگر از مسائلی است که ظاهر این مجتمع‌ها را نازیبا کرده است و با توجه به اهمیت این موضوع نقاشی‌های دیواری می‌تواند به سامان‌دهی ظاهر این مجتمع‌ها کمک کند. از طرفی با توجه به افزایش نسبی قیمت اجاره‌بها اخیرا تعداد خانه‌های مجردی در این مجتمع‌ها کم شده اما همچنان شاهد آمار بالای سرقت هستیم. دزدها از پشت‌بام وارد مجتمع می‌شوند و اقدام به دزدی شیرآلات و دیگر وسایل گران‌بها در خانه‌هایی که کسی در آن زندگی نمی‌کند، می‌نمایند و باید فکر اساسی برای آن کرد.

در ادامه طاهره کاظم‌پور، نماینده مدارس شورای اجتماعی محله حجاب و مدیر مدرسه شهدای فرهنگیان، که در مجاورت مجتمع‌های مسکونی رستگاری واقع شده است، بیان کرد: متأسفانه آسیب‌هایی که این مجتمع‌ها در محله ایجاد کرده‌اند روی مدرسه نیز تأثیر گذاشته است و آسیب‌های اجتماعی موجود، دانش‌آموزان را تهدید می‌کند.

 

تعیین حیطه وظایف

همچنین مدیر پروژه رستگاری در طرح توسعه اجتماعی محله که به‌عنوان میهمان و با هدف بررسی عمیق‌تر مشکلات مجتمع‌های مسکونی رستگاری و محله حجاب در جلسه حضور یافته بود، بیان کرد: هدف ما در طرح توسعه اجتماعی محله که در راستای اهداف طرح محله ما در حال اجراست، کار تحقیقاتی میدانی مبتنی بر نظرسنجی از مردم محله حجاب و به‌منظور شناسایی پارامترهای لازم برای بازآفرینی شهری در محله است.

بهرام عامل‌هلالی در ادامه بیان کرد: در ابتدا تصمیم بر آن بود که به‌منظور رفع مشکلات این محله از جمله مشکلات مجتمع مسکونی اقداماتی در قالب نظرسنجی از طریق تعامل با مردم محله، به کمک پرسش‌نامه، حضور در اماکن پرجمعیت یا نصب بنر انجام شود اما با توجه به شرایط کنونی، مالکیت این مجتمع‌ها خصوصی است و در ابتدا باید مشخص شود که تا چه میزان شهرداری می‌تواند برای سامان‌دهی این محله ورود پیدا کند و تا چه حدی قانون این اجازه را می‌دهد.

وی افزود: اتفاق مثبتی که با حضور در این جلسه ممکن شد، این است که تا حدودی در جریان بخشی از مشکلات قرار گرفتیم اما باید با شورای اجتماعی محلات مرکز و همچنین شهرداری وارد مذاکره شویم تا ببینیم با توجه به خصوصی‌بودن این مجتمع‌ها تا چه اندازه امکان کار تحقیقاتی برای حل معضلات وجود دارد.

 

نصب المان در ورودی محله

از دیگر مباحثی که در ششمین جلسه شورای اجتماعی محله حجاب مطرح شد، نصب یک المان در یکی از ورودی‌های این محله بود. دراین‌باره حسین سراقی‌نوغانی، نماینده فرهیختگان شورای اجتماعی محله حجاب، گفت: با توجه به اینکه نام این محله برگرفته از یکی از ارزش‌های دین مبین اسلام به نام حجاب است پیشنهاد می‌شود المانی مرتبط با نام محله در یکی از ورودی‌های محله نصب شود.

در انتهای این جلسه مصوب شد تا امکان تحقق اعتبارات به منظور نصب المان یا تابلو خوش‌آمدگویی بررسی شود و در جلسه بعد امکان نصب یا نصب‌کردن آن اعلام شود. همچنین مقرر شد برای برگزاری کلاس‌های مهارت‌آموزی در مرکز بهداشت محله حجاب، اقدامات لازم انجام شود. علاوه‌براین به‌منظور رفع مشکلات مجتمع‌های مسکونی رستگاری، تحقیق و تفحص درباره پیگیری و رفع مشکلات مجتمع در دستورکار قرار گرفت. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی