کد خبر : 90402
/ 08:36
به میزبانی فرهنگ‌سرای شهر زیبا و ایمن برگزار شد

جشن «صد دانه یاقوت» با حضور مصطفی رحماندوست

جشن «صد دانه یاقوت» به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی و با حضور میهمان ویژه، مصطفی رحماندوست، شاعر کودک و نوجوان، نویسنده و مترجم در فرهنگ‌سرای شهر زیبا و ایمن برگزار شد.

جشن «صد دانه یاقوت» با حضور مصطفی رحماندوست

شهرآرا آنلاین - چوپان- به گزارش شهرآرامحله، در این مراسم که شامل بخش‌های مختلفی از جمله معرفی کتاب، شعرخوانی، تجلیل از فعالان عرصه کتاب، امضای کتاب و عکس یادگاری با حضور مصطفی رحماندوست بود، مدیر فرهنگ‌سرای شهر زیبا و ایمن گفت: حضور مهمان ویژه آقای مصطفی رحماندوست در برنامه «صددانه یاقوت» باعث شد تا در فرهنگ‌سرا محیطی را برای معرفی کتاب‌های ایشان فراهم کنیم و از این طریق بچه‌ها بتوانند از نزدیک با این شاعر دیدار کنند و دنیای کتاب، شعر و داستان نیز برای آن‌ها ملموس‌تر شود. ضمن اینکه چنین کاری در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی بسیار مؤثر خواهد بود.

طیبه غلامی هدف از برگزاری این مراسم را ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی دانست و اظهار کرد: آقای رحماندوست برای نسل‌های زیادی خاطره‌ساز بودند و اوج این خاطره‌سازی نیز معروف‌ترین شعر ایشان به نام صد دانه یاقوت است، ما نیز سعی کردیم با دعوت ایشان در این مراسم به‌عنوان شاعر، نویسنده و مترجم توانا و نام‌آشنای کشورمان ارتباط نزدیکی بین کودکان با یکی از بزرگ‌ترین خالق اشعار کودک ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: ترویج کتاب‌خوانی و جلب توجه دانش‌آموزان به این حوزه مهم‌ترین هدف ما از اجرای این برنامه بود بنابراین بخش‌های مختلفی را به این منظور در برنامه در نظر گرفتیم. برای مثال در ابتدای این مراسم از دانش‌آموزان خواستیم تا خلاصه‌ای از آخرین کتابی را که خوانده‌اند تعریف کنند یا یکی از اشعاری را که به خاطر دارند برای دوستانشان بخوانند. با این‌کار علاوه‌بر ایجاد حس مثبت در آن دانش‌آموز، دیگر کودکان نیز به خواندن کتاب علاقه‌مند می‌شوند زیرا می‌بینند این‌کار توأم با تشویق و حس خوب خواهد بود.

غلامی افزود: شرح زندگی‌نامه آقای رحماندوست توسط مجری برنامه قبل از آمدن ایشان باعث شد بچه‌ها از این شاعر بزرگ بیشتر بدانند. اتفاق خوب دیگری که در مراسم افتاد این بود که آقای رحماندوست 2شعر را که به گفته خودشان به‌تازگی سروده بودند برای اولین‌بار در مراسم «صددانه یاقوت» برای بچه‌ها خواندند و از آن‌ها خواستند تا نظراتشان را درباره شعر بگویند. پرسیدن نظرات کودکان و نبود فاصله بین شاعر و مخاطب برای بچه‌ها تجربه جالب و ماندگار تأثیرات مثبتی به همراه داشت.

125957.jpg

تولید محتوا برای کودکان نیازمند بررسی و پژوهش است

در حاشیه این مراسم مصطفی رحماندوست در پاسخ به این سؤال که « جای چه نوع محتوایی در حوزه کودک خالی است؟» تصریح کرد: متأسفانه تاکنون در این حوزه بررسی‌های لازم انجام نشده است و به نظرم این موضوع جای کار دارد و باید پژوهش‌هایی در این زمینه انجام شود. البته پایان‌نامه‌هایی به‌طور جسته و گریخته توسط دانشجویان این رشته نوشته شده اما تجمیع نشده است.

وی درباره ایجاد مکان‌هایی مانند باغ کتاب تهران برای کتاب‌خوانی در دیگر شهرها گفت: هر فعالیتی که کتاب را در دید بچه‌ها قرار دهد عالی است، در حال حاضر دلایل کتاب نخواندن در کشور ما عوامل مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آن نبود کتاب در دیدرس بچه‌هاست و برای خریدن یا امانت‌گرفتن یک کتاب باید مسافت زیادی را طی کنند. بنابراین ایجاد مکان‌های بزرگ برای فروش کتاب یا مکان‎هایی که در کنار فروش و امانت کتاب، فعالیت‌های جانبی نیز دارند می‌تواند به این موضوع کمک ‌کند. برای مثال وجود یک شهربازی در کنار یک کتاب‌فروشی یا کتابخانه باعث می‌شود والدین به‌خاطر اینکه بچه‌ها را به شهربازی ببرند، به کتابخانه هم بروند.

رحماندوست افزود: این اتفاق در قالب باغ کتاب در تهران و بندرعباس کار مثبتی بوده است. در قم نیز مشابه آن را در ابعاد کوچک‌تری دیده‌ام و امیدوارم این اتفاق هر چه زودتر در مشهد رخ دهد زیرا فعالیت‌های جانبی به رشد کتاب‌خوانی و ایجاد خاطرات شیرین با کتاب کمک می‌کند. البته اتفاق مثبتی که در این دوره نسبت به قدیم افتاده این است که در حال حاضر شاعران و نویسندگان زیادی در حوزه کودک و نوجوان برای بچه‌ها می‌سرایند و می‌نویسند درحالی‌که در زمان ما کتاب مناسب برای همه رده‌های سنی به‌راحتی در دسترس نبود و مجبور بودیم کتاب را کرایه کنیم آن هم نه کتابی که مخصوص سن ما باشد بلکه هر کتابی که پیدا می‌شد، ولی خوشبختانه در حال حاضر اوضاع بهتر از گذشته شده است.

 

وضعیت چاپ و نشر خیلی بد است

این شاعر کودک و نوجوان در ادامه درباره وضعیت چاپ و نشر بیان کرد: وضعیت چاپ و نشر خیلی بد است گرچه این بازار هم از وضعیت کلی اقتصاد تبعیت می‌کند. وقتی اوضاع اقتصاد خراب است، اوضاع کتاب هم خراب می‌شود، کتاب‌های من در گذشته 50هزار تیراژ داشت و اکنون با تیراژ 1200عدد چاپ می‌شود و این موضوع درد‌آور است.

در پایان از برترین‌های حوزه کتاب در این فرهنگ‌سرا شامل فعال‌ترین، کوچک‌ترین، پیش‌کسوت‌ترین و واقف‌ترین اعضای کتابخانه و همچنین یک سمن فعال در این حوزه تجلیل شد. همچنین در مراسم امضای کتاب که در بخش جانبی این مراسم انجام شد، شرکت‌کنندگان ضمن طرح سؤالات خود از آقای رحماندوست، کتاب‌هایی را که به همراه داشتند برای امضا نزد ایشان بردند. 

125969.jpg

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی