کد خبر : 90403
/ 08:39
به همت فرهنگ‌سرای خانواده برگزار می‌شود

پروژه کتاب و کتاب‌خوانی دانایی

کارشناس فرهنگی فرهنگ‌سرای خانواده از اجرای «پروژه کتاب و کتاب‌خوانی دانایی» به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی خبر داد.

پروژه کتاب و کتاب‌خوانی دانایی

شهرآرا آنلاین - به گزارش شهرآرامحله، کارشناس فرهنگی فرهنگ‌سرای خانواده با اعلام این خبر گفت: در نظر داریم پروژه‌ای جامع را هم‌زمان با هفته کتاب و کتاب‌خوانی آغاز کنیم و برنامه‌های متفاوت و متعددی را نیز در قالب این پروژه در نظر گرفته‌ایم که فقط به هفته کتاب محدود نمی‌شود و تا پایان سال ادامه دارد.

عباس نظافت افزود: در این زمینه برای 1000کودک ظرفیت لازم مشخص شده است. ‌اکنون در مرحله ثبت‌نام هستیم و در این مرحله ابتدا از دختران و پسران 9 تا 14سال به منظور شرکت در این پروژه ثبت‌نام خواهد شد. اسامی این افراد پس از ثبت‌نام در طرح قرار می‌گیرد و آن‌ها می‌توانند در برنامه‌های مختلف شرکت کنند.

وی درباره برنامه‌های «پروژه کتاب و کتاب‌خوانی دانایی» بیان کرد: اولین ایستگاه از این برنامه «درخت دانایی» نام دارد، به‌منظور اجرای این طرح، درخت خشکی در فرهنگ‌سرا درنظرگرفته شده است که برگ‌های این درخت خشک خلاصه کتاب است. یعنی افرادی که در این طرح شرکت می‌کنند باید کتابی را بخوانند و آن را خلاصه‌نویسی کنند. سپس ما آن خلاصه را به‌عنوان برگی از درخت قرار خواهیم داد. در این ایستگاه افراد براساس کیفیت و کمیت خلاصه‌نویسی‌ها امتیاز گرفته و تجلیل می‌شوند. علاوه‌براین دیگر افراد با دیدن این خلاصه‌ها ممکن است به مطالعه آن کتاب علاقه‌مند شوند و از این طریق فرهنگ کتاب‌خوانی نیز گسترش خواهد یافت.

نظافت افزود: ایستگاه «تئاتر و نمایش عروسکی» بخش دیگر این طرح است. در این قسمت 20تئاتر مفهومی و محتوایی در نظر گرفته شده است و بچه‌ها فقط تماشاچی هستند و این بخش به‌عنوان یک زنگ تفریح برای آن‌هاست. در این بخش بازیگران تئاتر و عروسک‌گردانان داستان‌هایی مبتنی بر کتاب و مرتبط با موضوعاتی از جمله فرهنگ شهروندی را برای کودکان به نمایش درمی‌آورند.

وی ادامه داد: عضویت رایگان در کتابخانه فرهنگ‌سرای خانواده با بیش از 2000جلد کتاب تخصصی در حوزه کودک و خانواده یکی دیگر از برنامه‌های ما در این طرح است که به‌منظور تشویق بچه‌ها به عضویت در کتابخانه و کتاب‌خوان‌ترشدن آن‌ها انجام می‌شود.

کارشناس فرهنگی فرهنگ‌سرای خانواده خاطرنشان کرد: «پویش کتاب» یکی دیگر از ایستگاه‌های این طرح بزرگ است. در این ایستگاه بچه‌ها دور هم جمع می‌شوند و کتابی را مطالعه می‌کنند. سپس نویسنده کتاب در جمع آن‌ها حضور می‌یابد و بچه‌ها نظرات و برداشت‌های خود از کتاب را مطرح می‌کنند و نویسنده به سؤالات آن‌ها پاسخ می‌دهد. درباره این طرح در نظر داریم ابتدا با نویسندگان منطقه و سپس نویسندگان شهرمان کار را انجام دهیم.

وی افزود: بخش دیگر این پروژه نیز بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه فرهنگ‌سراست که به این منظور ما اتوبوس را رایگان در اختیار مدارس قرار می‌دهیم و دانش‌آموزان پس از بازدید از کتابخانه می‌توانند عضو این کتابخانه شوند و در انتهای بازدید نیز برای آن‌ها یک فیلم مناسب با رده سنی‌شان در سالن آمفی‌تئاتر نمایش داده خواهد شد. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی