• خانه
  • گفتگو
  • گردشگران شیفته بناهای تاریخی مشهد می‌شوند
کد خبر : 90442
/ 08:35

گردشگران شیفته بناهای تاریخی مشهد می‌شوند

حسین ادیبیان، با اطلاعاتش از مشهد قدیم می‌تواند گردشگران را مشتاق تورهای مشهدگردی کند

گردشگران شیفته بناهای تاریخی مشهد می‌شوند

شهرآرا آنلاین - هما سعادتمند| موسپیدکرده صنعت گردشگری مشهد، زاده کویر است و همین خوی گرم، خُلق او را در مهمان‌پذیری و میزبانی خوش کرده است. البته دامنه معاشرت‌های حسین ادیبیان تنها در میزبانی از گردشگران خلاصه نمی‌شود؛ او قدکشیده کوچه‌پس‌کوچه‌های مشهد قدیم است و این آمدوشدها سبب دوستی‌اش با بسیاری از نامداران مشهدی شده است. با اینکه عرفان و فلسفه خوانده، علاقه فراوانش به ادبیات، پای او را از نوجوانی به بسیاری محافل و انجمن‌های ادبی شهر باز کرد و سبب شد بعدها خاطراتش با نام‌هایی نظیر اصغر میرخدیوی، سرگرد نگارنده، استاد قهرمان، استاد فرخ و حتی داش‌آقا گره بخورد. در این میانه دوستی‌اش با آقای آواز ایران حساب دیگری دارد؛ او با محمدرضا شجریان پشت نیمکت‌های کلاس درس هم‌نشین بوده است و همه این‌ها داشته‌هایی شد تا بعدها او را در حوزه کاری‌اش ماندگارتر کند. حسین ادیبیان امروز کتاب زنده مشهد قدیم و خاطرات روزهای رونق آن است که دامنه اطلاعاتی‌اش می‌تواند گردشگران را به تورهای مشهدگردی مشتاق کند. کارنامه درخشان مرد گردشگری مشهد، مسئولان را بر آن داشت نکوداشتی به رسم سپاس در هشتادمین سال عمر او برگزار کنند تا مگر خسته‌نباشید کوچکی باشد برای او که تجربه‌های گران‌سنگی درباره پول‌سازترین صنعت جهان برایمان به یادگار خواهد گذاشت.

 

تاکنون به کدام نقاط جهان سفر کرده‌اید؟ این کشورها در حوزه گردشگری به چه دستاوردهایی رسیده‌اند که می‌توانند الگوی گردشگری ما باشند؟

من چهار‌پنجم دنیا را زیر قدم گرفته‌ام؛ از اروپا و آفریقا بگیرید تا آمریکا، خاوردور، خاورمیانه و کشورهای اطراف ایران که بعد‌از فروپاشی شوروی سابق آزاد شدند. همه و همه را گشته‌ام. اروپایی‌ها چون پیشرفته‌تر هستند و گردشگری را به‌عنوان یک صنعت پیش از ما شروع کرده‌اند، اشراف کاملی به این حوزه و بایدها و نبایدهای آن دارند. آنان تورهای متعددی برگزار و بروشورهای مختلفی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری‌شان منتشر می‌کنند. راهنماهای کارکشته‌ای دارند و از هر فرصتی برای جذب گردشگر استفاده می‌کنند. البته ما هم دستمان خالی نیست؛ هم جاذبه داریم و هم راهنمایی که بتواند این جاذبه‌ها را به دیگر مرزها و مردمانش معرفی کند. تنها باید به‌تدریج کار کنیم تا خودمان را به استانداردهای جهانی برسانیم.

 

عده‌ای معتقدند که ما نتوانسته‌ایم زیر‌ساخت‌ها و امکانات لازم برای حضور گردشگر را فراهم کنیم و این سبب بی‌رونقی صنعت گردشگری در کشور شده است. نظر شما چیست؟

البته زیر‌ساخت‌ها و امکانات آن‌طور‌که باید و شاید کامل نیست، ولی این‌طور هم نیست که اگر گردشگری بیاید نتوانیم رفاه و اسباب تفریح او را فراهم کنیم. به نظر من شرایط جهانی حاکم بر ایران و تبلیغات منفی علیه آن است که سنگ پیش پای گردشگری ما می‌اندازد. علاوه‌بر‌این کمی هم مسائل اطلاعاتی و امنیتی اشکال ایجاد کرده است. در ایران روی گردشگر خیلی حساس هستند؛ این‌ مسائل باید تلطیف شود تا گردشگر بتواند بیاید و از جاذبه‌های این کشور و به‌ویژه مشهد دیدن کند.

 

در حال حاضر با‌توجه‌به بحران ارزی پیش‌آمده، وضعیت آژانس‌ها چگونه است؟

این روزها به‌دلیل تحریم و افزایش نرخ ارز، آژانس‌ها از زمان پیدایش در ایران تاکنون بدترین شرایط را پشت سر می‌گذارند و خیلی تحت فشار هستند. امیدوارم مسئولان چاره‌ای بیندیشند و نرخ خاص و مشخصی برای بلیت‌های خارجی در‌نظر بگیرند تا افراد بتوانند به سفرهای خارجی‌ بروند. در‌این‌میان خانواده‌هایی هستند که از دیدار فرزندان و عزیزانشان محروم شده‌اند. خیلی خلاصه باید گفت که با شرایط فعلی ارز و بلیت‌های گران، کار آژانس‌ها هم متوقف شده است.

 

یعنی دیگر کسی نمی‌تواند وارد این عرصه شود و کار کند؟

نه‌تنها کسی نباید وارد شود و وارد هم نمی‌شود، که آژانس‌های فعلی هم در‌حال واگذاری هستند. عده‌ای که تعدادشان کم نیست، کسب‌و‌کارشان فلج شده است و به‌ناچار در شرف واگذاری آژانس‌هایشان هستند؛ مگر اینکه مسئولان فکری جدی به حال تجدید حیات این صنف کنند، والا مسئله پر‌مخاطره‌ای در پیش است. چون سود آژانس‌ها تغییر نکرده، آنان مجاز‌ند ١٠ تا ١۵‌درصد سود بردارند تا بتوانند هزینه روزمره‌شان را تأمین کنند. در‌واقع تعداد گردشگرانی که قصد رفتن به خارج از کشور دارند، به صفر رسیده است؛ یعنی آن بخش از آژانس‌ها که در امور گردشگری و اعزام گردشگر به خارج فعال بودند، در حال حاضر تعطیل هستند، مگر اینکه گاهی تعداد اندکی از خارج کشور وارد مرزهای ایران شوند و تورهای ورودی قدرت فعالیت پیدا کنند.

 

خودتان سفر انفرادی را ترجیح می‌دهید یا مسافرت‌ با تورهای گردشگری را؟

سفر با تور خیلی بهتر است؛ زیرا دیگر دغدغه گرفتن هتل را ندارید. نیاز هم نیست نگران غذا، جای استراحت و حتی از‌قلم‌انداختن جاذبه‌های گردشگری باشید. در سفر با تور، مسافر مطمئن است که عده‌ای برای اینکه به او خوش بگذرد، برنامه‌ریزی کاملی انجام داده‌اند. تورهای داخلی نیز همین‌طور هستند و من توصیه می‌کنم افرادی که برای بار نخست قصد سفر به مکانی را دارند، حتما سفرشان را با تور تجربه کنند و وقتی آشنایی کامل پیدا کردند، دست به سفرهای انفرادی بزنند.

 

شما با افراد مشهوری در زندگی‌تان حشر و نشر داشته‌اید. از این میان چه کسی بیشترین تأثیر را در موفقیت کاری شما داشت؟

نخستین تأسیسات گردشگری مشهد به نام «سازمان جلب سیاحان» در همین خیابان پاسداران تشکیل شد. مدیر این مؤسسه مهندس جلایی نامی بود تحصیل‌کرده آلمان. جهان‌دیده هم بود. تجربه و راهنمایی‌های او در آن دوران، خیلی کمک کرد تا بینش ما در‌باره جهانگردی عوض شود و با معیارهای روز جهانگردی تطبیق پیدا کند. خاطرم هست وقتی برگزاری تورهای نیشابور را شروع کردیم، او در آن دوران از ظرفیت غذا برای جذب گردش حرف زد و باعث شد ما غذای سنتی ایران را برای گردشگران اروپایی آماده کنیم. رعایت همین ظرافت‌ها موجب شد این تورها که در آن زمان قیمتشان برای هر نفر ٣۵تومان بود، با اقبال گردشگران اروپایی روبه‌رو شود. مهندس جلایی برای برگزاری تورهای مشهد‌گردی هم خیلی تلاش کرد؛ مسیر گردشگری تعیین کرد و حتی ماشین و دیگر امکانات در‌اختیار تورها قرار داد تا بتوانیم آسایش گردشگر را تضمین کنیم.

 

قشنگ‌ترین جایی که تا‌به‌حال از آن دیدن کرده‌اید، کجاست؟

این موضوع سلیقه‌‌ای است؛ عده‌ای سفر به کشورهای مدرنی مانند سنگاپور، مالزی یا اروپا را می‌پسندند، اما من در سفر به سمرقند و بخارا روح و جان تازه‌ای گرفتم. در بازار سمرقند، خودم را در بازار نیم‌قرن پیش نیشابور یافتم. به همان شکل و سیاق بود و همان مشاغل سنتی را داشت.

 

درباره مدیر اولین آژانس مسافرتی مشهد

٨٠سال از نخستین باری که چشم به این دنیا گشودم، می‌گذرد. نام و فامیلم را در سجل حسین ادیبیان نوشته‌اند و به همین اسم و رسم هم شهره شده‌ام. در تربت حیدریه و در یک خانواده یزدی‌تبار قد کشیدم و مکتب رفتم تا اینکه دست‌ِ تقدیر، ما را راهی کوچه‌پس‌کوچه‌های سناباد قدیم کرد. ابتدایی تا متوسطه را پشت نیمکت مدرسه‌های مشهد نشستم و درس آموختم. بعدها یعنی حوالی سال١٣۵١ با پسوند دانشجو که کنار نامم نشسته بود، وارد دانشکده الهیات و معارف اسلامی شدم و مدرک نهایی تحصیلی‌ام را چهارسال بعد در همین رشته گرفتم.

٢٠سال را کامل کرده بودم که در تجارتخانه حاج احمد طاقه‌چیان به حسابداری مشغول شدم و دو سالی را با همین رویه پشت سر گذاشتم تا اینکه در سال١٣۴١، اتفاقی زندگی‌ام را در مسیری قرار داد که تا به امروز در آن قدم زده‌ام. رفیق شفیقی داشتم به نام آقای صدرزاده که مسئولیتی در هواپیمایی ایران در مشهد داشت. یک روز از در آمد و گفت که چمدانش را به قصد تهران بسته و پستی در آنجا گرفته است. بعد هم پیشنهاد کرد حالا که دارد می‌رود، بد نیست من بروم و در سمت او مشغول به کار شوم. «بله» آن روز من به صدرزاده، مرا وارد دنیای سفر و گردشگری کرد.

از این سال تا سال١٣۴۶، مسئول آژانس هواپیمایی ملی ایران در مشهد بودم. در سال١٣۴٨ همکاری‌ام را با آژانس جهانگردی مهاجری که نخستین مؤسسه جهانگردی در ایران است، آغاز و اولین آژانس گردشگری مشهد را راه‌اندازی کردم. این همکاری قریب به ١٣سال به درازا کشید. تقدیر که مرا به سال١٣۶١ کشاند، تصمیم گرفتم کاری را به‌صورت مستقل آغاز کنم. برای همین آژانس ادیبیان را راه‌اندازی کردم و تا به امروز در آن مشغول هستم.

١٣١٧

تولد

١٣۴١

آغاز کار در حوزه سفر و گردشگری و پذیرش مسئولیت آژانس هواپیمایی ملی ایران در مشهد

١٣۴٨

آغاز همکاری با آژانس مهاجری به‌عنوان نخستین مؤسسه گردشگری در ایران

١٣۶١

افتتاح آژانس ادیبیان و شروع فعالیت مستقل در حوزه سفر و گردشگری

١٣۴۵

شکل‌گیری نخستین تورهای گردشگری در مشهد

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی