کد خبر : 90453
/ 09:14
در مناطق 9 و 11 انجام می‌شود

اجرای طرح «شهریاران» برای بهبود فرهنگ شهروندی

طی سال‌های اخیر شاهد رشد و گسترش چشمگیر شهر مشهد هستیم اما متأسفانه در این بین آنچه که پا به پای توسعه شهری پیش نرفته، فرهنگ شهروندی است

اجرای طرح «شهریاران» برای بهبود فرهنگ شهروندی

 
شهرآرا آنلاین - طی سال‌های اخیر شاهد رشد و گسترش چشمگیر شهر مشهد هستیم. طوری که شهر نه تنها از لحاظ جغرافیایی توسعه پیدا کرده است بلکه شاهد ساخت و سازهای وسیع، انبوه‌سازی‌ها و احداث برج‌های تجاری و مسکونی زیبایی هستیم اما متأسفانه در این بین آنچه که پا به پای توسعه شهری پیش نرفته، فرهنگ شهروندی است و همین موجب شده که امروز در کلان‌شهر مشهد شاهد مشکلات و معضلات متعددی در حوزه ترافیک و آلودگی هوا، تولید زباله، هویت شهری و ... باشیم.طی سال‌های اخیر شاهد رشد و گسترش چشمگیر شهر مشهد هستیم. طوری که شهر نه تنها از لحاظ جغرافیایی توسعه پیدا کرده است بلکه شاهد ساخت و سازهای وسیع، انبوه‌سازی‌ها و احداث برج‌های تجاری و مسکونی زیبایی هستیم اما متأسفانه در این بین آنچه که پا به پای توسعه شهری پیش نرفته، فرهنگ شهروندی است و همین موجب شده که امروز در کلان‌شهر مشهد شاهد مشکلات و معضلات متعددی در حوزه ترافیک و آلودگی هوا، تولید زباله، هویت شهری و ... باشیم.روزانه در این شهر بیش از یک میلیون خودرو تردد دارند که همین امر مهم‌ترین علت آلودگی هوا محسوب می‌شود زیرا ۶۰ تا ۷۰ درصد آن‌ها تک سرنشین هستند. این در حالی‌است که 70 درصد بودجه عمرانی شهرداری مشهد صرف حمل و نقل عمومی می‌شود و در بین 15 کلان شهر کشور، بالاترین یارانه برای حمل و نقل عمومی و پایین‌ترین نرخ کرایه اتوبوس و قطار شهری مربوط به مشهد است اما فقط ۴۰ درصد شهروندان مشهدی از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند و افرادی که برای حمل و نقل از دوچرخه استفاده می‌کنند کمتر از 3درصد هستند.

 

 از لحاظ سوانح رانندگی، روزانه ۳۵۰ تصادف در مشهد ثبت می‌شود که در زمان بارش برف به ۶۵۰ مورد می‌رسد و از میان متوفیان سوانح رانندگی، بیش از ۵۰ درصد را عابران پیاده و ۳۵ درصد را موتورسواران تشکیل می‌دهند. همچنین حدود 40 درصد افرادی که در تصادف‌ها کشته می‌شوند؛ سرپرست خانواده هستند و با فوت آن‌ها کودکان شهرمان یتیم می‌شوند.

 

مشهد؛ پیشتاز در نزاع‌های خیابانی

بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی، خراسان رضوی به مرکزیت مشهد، بیشترین آمار نزاع‌های خیابانی در سطح کشور را پس از تهران داراست و از ۱۰ اتهام نخست رایج در پرونده‌های قضایی، 4 مورد مظاهری از خشونت است. 

در حوزه تعلق شهروندی هم تحقیقات نشان داده که احساس تعلق عملی افراد نسبت به شهر مشهد پایین است و حتی در برخی از شاخص‌ها، نسبت به میانگین کشوری، میزان مشارکت مردم در فعالیت‌های مدنی محلی و شهری کمتر است. علاوه بر این، لهجه مشهدی به عنوان یکی از عناصر اصلی هویت ساز در حال فراموشی است و نیمی از شهروندان مشهدی ترجیح می‌دهند در جمع، مشهدی صحبت نکنند چرا که شاید آن را فاقد کلاس اجتماعی می‌دانند.

تولید زباله در مشهد 2برابر استاندارد جهانی است و این شهر، رتبه دوم شهرهای ایران را در تولید زباله دارد، به گونه‌ای که روزانه دو هزار تن زباله در مشهد تولید می‌شود که تنها ۳۰۰ تن آن از مبدأ تفکیک می‌شود و اگر به خودمان نیاییم در آینده شهری پر از زباله خواهیم داشت.

متأسفانه در حوزه مصرف آب هم میزان آب مصرفی در مشهد، دو برابر میانگین جهانی است. این در حالی است که منابع آب سطحی در خراسان رضوی ۴۵ درصد کاهش داشته است و میزان بارش‌های امسال نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد و نسبت به میانگین دوره ۳۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

داشتن شهر خوب، آرزو و حق تک تک شهروندان است اما این مهم جز با مشارکت خود شهروندان محقق نخواهد شد. در این راستا دبیرخانه فرهنگ شهروندی با اجرای طرح «شهریاران» فرصتی فراهم آورده است تا گروه‌های اجتماعی اثرگذار، طرح‌های پیشنهادی خود را در چارچوب سند راهبردی آموزش فرهنگ شهروندی، ارائه دهند و آن‌ها را با مشارکت و پشتیبانی دبیرخانه فرهنگ شهروندی به اجرا درآورند.

126026.jpg

«شهریاران» برای بهبود فرهنگ شهروندی

جمعی از اعضای شورای اجتماعی محلات مناطق ۹ و ۱۱ در فرهنگ‌سرای ترافیک گرد هم آمدند تا ضمن آشنایی با طرح «شهریاران»، گامی در راستای بهبود فرهنگ شهروندی بردارند.

در این جلسه، رئیس دبیرخانه شورای اجتماعی محلات مشهد، از انتخاب 7 محله کوثر، هنرستان، حافظ، دانشجو، آزادشهر، سیدرضی، فرهنگ در مناطق ۹ و ۱۱ برای اجرای این طرح خبر داد و گفت: اکنون طرح «شهریاران» در این محلات به صورت هدف و یک لکه جمعیتی اجرا می‌شود تا چنانچه نتایج رضایت‌بخش بود در سایر مناطق هم اجرا شود.

سید مجتبی منتظری، با بیان اینکه هر محله باید یک رابطه فرهنگی به دبیرخانه فرهنگ شهروندی معرفی کند، افزود: در طرح «شهریاران» اعضای شورای اجتماعی محلات انتخاب شده، پیش‌نیازهای فرهنگی هر محله را تعیین می‌کنند و بر اساس آن طرح‌های فرهنگی ارائه می‌دهند.وی اظهار کرد: شهرداری از این طرح‌ها به لحاظ مالی و معنوی حمایت می‌کند و امیدواریم که از این طریق بتوانیم اقدامات فرهنگی تأثیرگذاری انجام دهیم.

منتظری تصریح کرد: دبیرخانه فرهنگ شهروندی سال‌هاست که در مشهد فعالیت دارد اما در دوره جدید رویکردمان این است که با مشارکت مردم طرح‌های فرهنگی را دریافت و طی سال جاری آن‌ها را اجرایی کنیم.

 

فوت ماهیانه 30 نفر در حین عبور از خیابان

معاون فرهنگی، هنری سازمان اجتماعی، فرهنگی شهرداری مشهد هم در ادامه این نشست با اشاره به اینکه مشهد دومین کلان‌شهر کشور و طی دو دهه گذشته توسعه کمّی در خور توجهی پیدا کرده است، گفت: مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی کشور شناخته شده و باید در حوزه فرهنگی برتر از سایر شهرها باشد اما متأسفانه در این زمینه اقدام چندانی صورت نگرفته و لازم است که نگاه جدی‌تری به این موضوع داشته باشیم. 

محمدمحسن مصحفی افزود: کمیته فرهنگ شهروندی تاکنون چندان موفق نبود اما وظیفه ما این است که روند کار را بهبود بخشیم تا شاهد بهبود اوضاع فرهنگی شهرمان باشیم. وی با بیان اینکه شهر مشهد در کنار قابلیت‌ها و ویژگی‌های مثبت، آسیب‌هایی هم دارد، تصریح کرد: ما از نظر آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی وضعیت نامطلوبی داریم و جزو 3شهر اول کشور هستیم که بیشترین آسیب‌ها را دارند.مصحفی، با اشاره به حوادث رانندگی مشهد، اظهار کرد: متأسفانه در مشهد، طی ماه بیش از ۳۰ نفر حین عبور از خیابان کشته می‌شوند که این آماری بالا و ناراحت‌کننده است. از طرفی به ازای هر فردی که کشته می‌شود خانواده او دچار مشکلات متعددی می‌شوند.وی افزود: ظاهراً این موضوع راه‌حل ساده‌ای دارد و فقط کافی‌ است رانندگان با سرعت مجاز برانند و عابران از مکان‌های خط‌کشی شده عبور کنند اما در عمل می‌بینیم که به دلیل رعایت نکردن همین قواعد ساده شهروندی، چنین معضلی در شهر ایجاد شده است.

126027.jpg

هزینه بالای جمع‌آوری زباله 

وی درباره هزینه بالای جمع‌آوری زباله در مشهد گفت: از آنجایی که همه شهروندان ساعت 21 زباله‌هایشان را بیرون نمی‌گذارند، ماشین‌های جمع‌آوری زباله باید 2بار سرویس‌دهی انجام دهند و همین سرویس دوم، رقم چند ده میلیاردی را طی سال به شهرداری تحمیل می‌کند.

مصحفی تصریح کرد: اگر با کمک اعضای شورای اجتماعی محلات، این فرهنگ‌سازی صورت گیرد که شهروندان سر ساعت 21 زباله‌هایشان را بیرون بگذارند و ماشین‌های جمع‌آوری زباله فقط یک‌بار سرویس دهند، کلی در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود که می‌توان آن را در امور دیگری به نفع همه شهروندان هزینه کرد.

معاون فرهنگی، هنری سازمان اجتماعی، فرهنگی شهرداری مشهد اظهارکرد: از اعضای شورای اجتماعی محلات مناطق مشخص شده، می‌خواهیم که از راه درست نگرانی‌ها و مشکلات فرهنگی شهر را به مردم منتقل کنند تا شهروندان به این مسائل حساس شوند و جلوی بسیاری از فجایع گرفته شود همچنین با ارائه طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه و کاربردی، شهری آرام‌تر و زندگی آسوده‌تری را برای مردم محله و شهرشان به ارمغان آورند.

 

برنامه‌ریزی با مردم نه برای مردم

در ادامه، مسئول دبیرخانه فرهنگ شهروندی با بیان اینکه اعضای شورای اجتماعی محلات متولی توسعه، ترویج و ارتقای فرهنگ محله خودشان هستند، اظهار کرد: هدف ما برنامه‌ریزی با مردم است نه برای مردم.

مجتبی ملایی افزود: از اعضای شورای اجتماعی محلات می‌خواهم که متناسب با نیازها و سرفصل‌های اعلام شده، طرح های فرهنگی خودشان را اعلام کنند و سعی داشته باشند که طرح‌ها مشارکت محور باشد.

وی در نظر گرفتن منابع محدود شهرداری و داشتن خلاقیت و نوآوری را از دیگر عواملی دانست که موجب کیفیت بهتر طرح‌ها می‌شود و گفت: طرح‌های خوب مورد حمایت‌های مالی و اداری قرار می‌گیرند. 

  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی