کد خبر : 90503
/ 10:56

بودجه زیارت را ردیف کنید

گزارشی درباره فراز و فرودهای تصویب بودجه ‌ای که صرف خدمت رسانی به زائران و مجاوران امام هشتم خواهد شد

بودجه زیارت را ردیف کنید

شهرآرا آنلاین -  با یک حساب و کتاب ساده هم می‌شود فهمید که خرج یک خانواده در شرایط عادی با وقتی که میزبان تعدادی مهمان باشند، تفاوت چشمگیر دارد. حالا این موضوع را به استانی مثل خراسان رضوی و کلان‌شهر مشهد تعمیم دهید و کف تعداد مهمانان داخلی و خارجی را ضرب در مناسبت‌های ملی‌مذهبی سال کنید؛ از ایام نوروز گرفته تا ماه‌های محرم و صفر، نیمه شعبان، شب‌های قدر و... .

همچنین روزهایی از سال را نیز که به صورت تصادفی، به شکل زنجیره‌ای از تعطیلات در می‌آیند به زمان‌های اوج حضور زائران اضافه کنید. هر‌چند آمار دقیقی از جمعیت چند‌ده میلیونی مسافران مشهد در دست نیست اما در یک اصل بدیهی اتفاق نظر وجود دارد، اینکه پذیرایی از این جمعیت با تمام ارزشمندی ذاتی خود روی زیرساخت‌های استان و مشهد فشار می‌آورد و جبران آن برای استمرار خدمت‌رسانی، نیازمند نگاه ویژه ملی است. این در حالی است که به اذعان علیرضا رشیدیان، استاندار سابق خراسان رضوی، بودجه دولت‌ها برای شرایط عادی و سرانه جمعیت کنونی استان نیز کافی نیست، چه برسد به اینکه برای پذیرایی از خیل مشتاقان امام هشتم (ع) پاسخ‌گو باشد.

با تمام مضیقه‌های بودجه‌ای سال مالی ٩٧-٩٨ که پیش‌بینی آن از همین حالا هم ممکن است، آیا می‌توان به توزیع عادلانه منابع مبتنی بر جایگاه مشهد امید بست؟

 126114.jpg

﷯ قصه بودجه زیارت

شروع ماجرا به ٨/٨/٨٨ برمی‌گردد؛ وقتی که جلسه هیئت دولت وقت به مناسبت میلاد امام هشتم (ع) در مشهد برگزار و قرار شد در مدت ۵ سال متوالی، سالانه ٢٠٠ میلیارد تومان و در مجموع ١٠٠٠ میلیارد تومان به خراسان رضوی اختصاص یابد. تصمیم خوبی بود، البته اگر اجرایی می‌شد. در سال اول اجرای آن، مبلغی که دست استان را گرفت چیزی حدود ٨٠ میلیارد تومان بود. سال دوم اجرا با تصویب برنامه پنجم توسعه هم‌زمان شد. طبق ماده ١٢ این قانون، شهرهای قم و شیراز هم مشمول دریافت بودجه زیارت شدند. سال ٩١ اتفاق تازه‌‌تری رخ داد. یکی از نمایندگان در صحن علنی مجلس پیشنهادی مطرح کرد که به مذاق تمام استان‌ها خوش آمد. پیشنهاد از این قرار بود که تمام استان‌های میزبان امامزادگان، از بودجه زیارت سهم داشته باشند.

این موضوع با اعتراض مسئولان وقت استان همراه شد اما نامه‌نگاری‌ها به هیچ‌جا نرسید و طبق مصوبه مجلس، اندک بودجه زیارت، میان استان‌ها تقسیم شد. در لایحه بودجه سال ٩٣، یک بند دیگر هم اضافه شد تا بودجه زیارت از روح و هدف خود بیشترین فاصله را بگیرد. طبق این بند، مساجد نیز از بودجه زیارت بهره‌مند می‌شدند. مشکل به همین‌جا ختم نمی‌شد. طبق قانون اجازه صرف بودجه زیارت در مباحث فرهنگی وجود نداشت و فقط در مسائل عمرانی مرتبط با حوزه زیارت باید هزینه می‌شد.

هر‌چند برخی مشکلات بودجه زیارت مانند سهم‌خواهی دیگر استان‌ها تا حدودی برطرف شده، با‌این‌حال مشکل بزرگ‌تری پیش پای ردیف‌های اعتباری قرار دارد و آن ابلاغ نشدن اعتبارات مصوب است.

 

﷯ فرصت محدود رایزنی

جدول به‌خوبی گویای فراز‌و‌فرودهای بودجه زیارت طی امسال و سال‌های گذشته است. اگر دولت مانند سال‌های قبل خوش‌قول باشد باید تا حدود نیمه آذر، لایحه بودجه را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. البته آن موقع برای چانه‌زنی‌های بودجه‌ای دیر است. نماینده مردم مشهد و کلات در کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی این را می‌گوید. حسین حسین‌زاده بحرینی در گفت‌وگو با خانه ملت اذعان می‌کند که وقتی دولت لایحه بودجه را به مجلس می‌آورد اصلاح آن «بسیار مشکل» است، زیرا موضوع تضاد منافع استان‌ها مطرح می‌شود. به عبارت دیگر نمایندگان دیگر استان‌ها با رایزنی و لابی‌گری اجازه چنین کاری را نمی‌دهند. به هر حال ظرفیت بودجه مشخص و محدود است و زیاد کردن آن به یک ردیف بودجه، به معنای کم کردن از جای دیگر است.

با این تفاصیل، یکی‌دو هفته منتهی به تقدیم لایحه بودجه را می‌توان روزهای طلایی نمایندگان استان برای پیگیری‌ حقوق بودجه‌ای خراسان رضوی و مشهد به ویژه در حوزه زیارت دانست.

 

﷯ به امید روزهای آینده

آخرین دیدار ما با رئیس مجمع نمایندگان استان به جلسه اخیر شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی برمی‌‌گردد. حمید بنایی در این جلسه بر صحبت‌های رشدیان، استاندار سابق خراسان رضوی، مبنی بر اینکه کمبود بودجه مانع توسعه استان است، صحه گذاشت و گفت: دولت‌ها توجه کمتری به استان داشته‌اند. همگی تقلا کردیم -از نمایندگان مجلس گرفته تا استانداران این دوره و قبل- اما سهم اعتباری استان نرسید. شاید چون نتوانستیم از ظرفیت آمد‌و‌شدهای متعدد مسئولان به مشهد استفاده کنیم.‌ با او و دیگر نمایندگان استان، بارها تماس می‌گیریم تا ببینیم خبری از پیگیری‌های بودجه‌ای هست یا اینکه وضعیت سال مالی آتی‌مان، دریغ از پارسال خواهد بود. سرانجام موفق به گفت‌وگو با حمید گرمابی، عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی می‌شویم. او می‌گوید: پیگیری انفرادی بودجه زیارت استان، بُرد محدودی دارد. باید به صورت متحد و از طریق مجمع نمایندگان استان، دنبال بودجه زیارت باشیم تا بشود جوابی گرفت. اگر برنامه‌ریزی از طرف ریاست مجمع باشد بهتر جواب می‌دهد.

او معتقد است پیگیری‌ها بی‌اثر نیست اما از برنامه‌های احتمالی مجمع نمایندگان استان بی‌خبر است.

﷯سعید باستانی، نماینده خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون امید، دیگر نماینده‌ای است که به دغدغه بودجه‌ای‌مان پاسخ می‌دهد و می‌گوید: مجمع در این زمینه هنوز جلسه‌ای برگزار نکرده است. تماس شما باعث شد که ما این را به دوستان منتقل کنیم. دیروز هم صحبتی با آقای قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مشهد، داشتیم. ان‌‌شاء‌ا... برنامه‌ریزی شود تا جلسه‌ای با موضوع کل مسائل استان و موردی که شما گفتید برگزار شود تا ببینیم مضیقه مالی‌ای را که سال آینده هم با آن درگیر خواهیم بود، چطور می‌شود مدیریت کرد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی