کد خبر : 90517
/ 11:20

همسایه‌کُشی شب آشتی‌کنان

پسری جوان با ضربه چاقو حیات مردی چهل‌وپنج‌ساله را گرفت

همسایه‌کُشی شب آشتی‌کنان

شهرآرا آنلاین - میانجیگری پسری جوان در حالی موجب خاتمه یک نزاع خونین شد که آتش کینه پسر همسایه ضربان زندگی برادرش را قطع کرد و به همین سادگی، قتلی دیگر در مشهد رقم خورد.

به گزارش شهرآرا، سر و صدای مرد همسایه با پسر جوان بالا گرفته بود و خشم این مرد سال‌خورده هر لحظه در حال غلیان بود. طبق معمول، بازار تماشای درگیری داغِ‌ داغ بود و اهل محل نظاره‌گر آن بودند. هر لحظه به تعداد تماشاچیان افزوده می‌شد و نگاه سمج برخی از اهالی به دنبال پیروز میدان بود که فرشته نجات از خانه مقابل بیرون آمد و پیش از خونین شدن دعوا، به آن پایان داد.

پسر همسایه برای اینکه بساط این نمایش مضحک را جمع کند، از همسایه سال‌خورده‌شان که رگ‌های خشمش متورم شده بود، خواست به خانه‌اش برود و دوستش را که طرف دیگر این دعوا بود به خانه‌شان برد. پیر مردکه انتظار این رفتار را از هم‌محلی‌اش نداشت به طرف خانه مقابل حرکت کرد و ادامه درگیری خود را به خانه همسایه کشاند. ‌در این میان، حرکت سرعتی چماقی که با چاشنی خشم همراه بود، دست طرف مقابل را کبود کرد. مرد همسایه که حریف این ٢ پسر جوان نبود راه دیگری را برای خالی کردن خشمش انتخاب کرد و شیشه‌های خانه همسایه‌شان را که به دشمنش پناه داده بود پایین آورد.

ساعت ١٨:٠٠ پنجشنبه یکم آذر را نشان می‌داد که بالاخره این نمایش قدرت‌نمایی پس از ٢ ساعت پایان یافت.

پسر همسایه که کاری نکرده بود و خانه‌شان مورد تعرض قرار گرفته بود، با بزرگواری از خطای همسایه‌اش گذشت، اما وقتی برادر چهل‌وپنج‌ساله‌اش به خانه برگشت و ‌با شیشه‌های شکسته روبه‌رو شد، از کوره در رفت و خشمگین راهی کوچه شد تا علت این اقدام خشنش را از همسایه جویا شود که این بار، با وساطت همسایه‌ها، خوشبختانه درگیری دیگری رخ نداد. به‌‌ظاهر همه‌چیز فیصله یافته ‌و این دعوا در نطفه خفه شده بود.

 

انتقام‌گیری با چاقوی تیز

ساعت ١٩ جمعه صدای ضربه‌های شدید به در خانه‌ای که شیشه‌هایش در درگیری روز گذشته شکسته بود، برادر صاحب‌خانه را پای در کشاند. پسر همسایه سال‌خورده که پدرش شب گذشته این دعوا را به راه انداخته بود، از پشت در فریاد زد که برای آشتی آمده است.

مرد جوان که خام حرف‌های پسر همسایه شده بود در را باز کرد، اما بدون رد و بدل هیچ دیالوگی، یک‌باره تیغه براق و بران چاقو به میدان آمد و حیات این مرد چهل‌وپنج‌ساله را در حیاط خانه‌اش قطع کرد.

متهم که به هواخواهی پدرش، پیرو درگیری روز گذشته و وساطت بی‌موقع همسایه‌شان آمده بود، دست به کاری ‌جبران‌ناپذیر زد و خانواده همسایه‌شان را داغ‌دار کرد. پسر میانجیگر با دیدن صحنه نقش بر زمین شدن برادرش بلافاصله خود را ‌روی پیکر برادرش انداخت و با صدایی بلند، از همسایه‌ها کمک خواست. زمان طلایی برای نجات جان مرد زخمی به‌سرعت می‌گذشت و او با مرگ دست و پنجه نرم می‌کرد اما متأسفانه تعلل در اعلام خبر به اورژانس مرگ این مرد چهل‌وپنج‌ساله را رقم زد.

 

در مسیر پیگیری‌های قضایی

پس از انتقال جسد مرد به بیمارستان، خبر این قتل به عوامل قضایی و انتظامی اعلام شد و طولی نکشید که پای قاضی کاظم میرزایی به یک پرونده قتل دیگر باز شد. بررسی‌های اولیه جسد طبق گزارش پزشکان اورژانس حاکی از آن بود که متوفی از ناحیه سینه مورد اصابت شیء نوک‌تیز و برنده قرار گرفته که کاری بودن زخم و عمقی بودن آن موجب جان باختن وی پیش از رسیدن به بیمارستان شده است.

برادر مقتول نیز که دچار تالمات روحی شدید شده بود از بازپرس ویژه قتل عمد دادسرای مشهد خواست تا متهم را پیدا کند و هرچه سریع‌تر به سزای عملش برساند. او که می‌خواست در سکانس دستگیری قاتل برادرش نقشی کلیدی داشته باشد ماجرای این حادثه را برای قاضی میرزایی شرح داد و گفت: «من و مادرم در خانه برادرم زندگی می‌کنیم. مرد همسایه با دوستم درگیر شده بود که من رفتم و نزاع آن‌ها را تمام کردم‌‌ اما او دست‌بردار نبود و می‌خواست هر‌طور شده من و دوستم را گوش‌مالی دهد. وقتی با مقاومت ما مواجه شد، شیشه‌های خانه برادرم را با چماق‌ شکست. وقتی برادرم به خانه آمد و این صحنه را دید خیلی عصبانی شد و به ‌خانه همسایه که مردی سال‌خورده است رفت و با او سر و صدا کرد. روز بعد، پسرش برای دفاع از پدرش به ‌خانه ما آمد. او فریاد می‌زد که برای آشتی آمده است اما به محض اینکه برادرم در حیاط را باز کرد، با پایش مانع بسته شدن در شد و بدون یک کلمه حرف، یک چاقو حواله سینه‌اش کرد.»

 

فرار با طرح نقشه مکارانه

تحقیقات جنایی این پرونده از سوی کارآگاهان پلیس آگاهی آغاز شد و مأموران طبق دستور قضایی به خانه پدر متهم فراری مراجعه کردند. پدر قاتل که تا چند ساعت پیش چماق در دست گرفته و شیشه خانه همسایه را پایین آورده بود، در بستر بیماری خوابیده و همسر پا‌به‌ماه متهم نیز مشغول استراحت بود. متهمان که به‌خوبی نقش خود را برای فریب مجریان قانون بازی کرده بودند، به مقصود خود رسیدند و با خروج مأموران از خانه‌شان، فرار را بر قرار ترجیح دادند و قبل از مراجعه دوباره کارآگاهان پلیس آگاهی، از چنگ قانون گریختند.

پیگیری‌ این پرونده در حالی در مسیر رسیدگی افتاد که بازپرس ویژه قتل عمد دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ٢ مشهد با اشاره به پیش پا افتاده بودن برخی از پرونده‌های جنایی‌ای که این روزها با آن سر و کار دارد گفت: لازم است ‌مردم آستانه صبر و تحمل خود را اندکی بالا ببرند و البته قبل از انجام هر اقدامی، به عواقب آن فکر کنند. متأسفانه امروز شاهد درگیری‌ها و نزاع‌هایی مرگ‌بار‌ در جامعه هستیم که با چاشنی موضوعاتی پیش پا افتاده خلق می‌شوند و ‌کنترل نکردن خشم نتیجه‌ای جبران‌ناپذیر برای طرفین این دعواها رقم می‌زند.

قاضی کاظم میرزایی ادامه داد: قتل به دلیل نگاه کردن ٢ پسر جوان به یکدیگر، برادرکُشی سرِ خوردن خیار و قتل بر سر جای پارک موضوعاتی است که طی ٢ سال گذشته موجب کشته شدن تعدادی از شهروندان مشهدی شده است. بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، همه این درگیری‌ها از سر ناآگاهی شهروندان از جرم ارتکابی و خشمگین شدن‌ رخ داده است و اگر این خشم‌ها فروخورده می‌شد، احتمالا همه این مقتولان اکنون در قید حیات بودند.

وی تأکید کرد: همان‌طور که می‌دانید، ارتکاب قتل ٢ خانواده را داغ‌دار می‌کند، ابتدا کسی که کشته می‌شود و در نهایت متهمی که قصاص می‌شود، و متأسفانه بیشتر این افراد سرپرست خانواده هستند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی