کد خبر : 90551
/ 07:52

اخطار واگنی

سرپرست استانداری: راه‌آهن مشکل تأمین واگن صادراتی را سریع‌تر حل کند

اخطار واگنی

شهرآرا آنلاین - نزدیکی مشهد به کشورهای آسیای ‌میانه باعث شده است در سال‌های اخیر میزان صادرات استان به کشورهای CIS افزایش چشمگیری یابد. با‌این‌حال از سال ٧۵ که اتصال ریلی ایران به این کشورها برقرار شد، حرکت واگن‌های ایران در قلمرو CIS به دلیل تفاوت در نوع ریل قطارهای این کشورها با ایران غیر ممکن بود،این مسئله باعث شد تا برای صادرات به واگن‌های کشورهای آسیای میانه وابسته شویم. این مسئله باعث شده تا در پاییز و زمستان که تعداد واگن‌های ارسالی از آسیای میانه به خراسان کمتر می‌شود، صادرات ریلی استان دچار مشکل شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری، سرپرست استانداری خراسان رضوی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان در‌این‌باره گفت: راه‌آهن به عنوان متولی تأمین واگن‌های صادراتی باید با هماهنگی بخش مرتبط طی یک برنامه کوتاه و نیز بلندمدت مشکل صادر کننده‌ها را برای صادرات مستمر و تثبیت شده حل کند.

قربان میرزایی با مخالفت برای ورود شرکت‌های مختلف به موضوع تأمین واگن صادراتی افزود: برای جلوگیری از پراکنده‌کاری و هرج‌و‌مرج این امر توسط یک متولی مشخص که راه آهن جمهوری اسلامی است همچون گذشته باید دنبال شود. وی بیان کرد: در این راستا باید راه‌آهن در هماهنگی با اتحادیه صادرکنندگان و بخش‌های مرتبط، برآورد مشخصی از نیاز استان داشته باشد و بر اساس آن برای ماه‌های آتی با استفاده از ظرفیت موجود واگن‌های دولتی و بخش خصوصی کشورهای آسیای میانه اقدام و نیاز استان را تأمین کند. وی افزود: در این راستا اولویت با تأمین واگن‌های مورد نیاز از محل ظرفیت واگن‌های دولتی کشورهای آسیای میانه است و در مرحله بعد در صورت نیاز از امکان واگن‌های بخش خصوصی این کشورها با محاسبه هزینه اضافی آن نسبت به بخش دولتی و تفاهم با اتحادیه صادر کنندگان اقدام می‌شود.

وی اظهار کرد: همچنین شرایط استاندارد سیر واگن‌ها به آسیای میانه مشخص و اعلام شود تا بخشی از این نیاز از داخل تأمین شود و واگن هایی ساخته شود که امکان سیر در خطوط ریلی آسیای میانه را داشته باشد. میرزایی تاکید کرد: باید برنامه‌ریزی اساسی برای این حوزه انجام شود که صادر‌کنندگان ما هر‌ساله در این ایام با این مشکل دست و پنجه نرم نکنند و بخشی از توان و انرژی دستگاه‌های مختلف صرف این موضوع شود. وی با اشاره به افزایش صادرات طی ٨ ماهه امسال که رقم تقریبی آن معادل یک میلیارد ۶٠٠ میلیون دلار است، گفت: این میزان که هنوز قطعی نیست از نظر وزنی ٣١ درصد و از نظر ارزشی ۴١ درصد افزایش دارد. مدیر‌عامل راه‌آهن خراسان رضوی هم در این جلسه با اشاره به رشد ١٠۶ درصدی واگن‌های صادراتی طی ٨ ماهه امسال گفت: طی این مدت حدود ۶٧٠٠ واگن رقمی معادل ٣٧٣ هزار تن کالای صادراتی از استان بارگیری و از مسیر آسیای میانه صادر کرده‌اند. محمد‌هادی ضیایی‌‌‌مهر افزود‌: در این میان علی‌‌رغم افزوده شدن سیمان به سبد صادرات ریلی استان هیچ مشکلی هم در این حوزه نداشته‌ایم و ٢٩٠ هزار تن سیمان هم طی این مدت از طریق واگن‌های (لبه بلند) صادر شده است . وی گفت: مشکل اصلی در تأمین واگن های مسقف است که بخش صادرات استان متقاضی واگن های دولتی آسیای میانه است که فقط ٣ کشور تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در اختیار دارند و بقیه واگن‌ها در کشورهای این منطقه خصوصی است. وی تصریح کرد: در این راستا برای تأمین واگن‌های مورد نیاز از این ٣ کشور طی پیگیری‌هایی اقدام کرده‌ایم و در ٨ ماه گذشته ٩۴٧ واگن دولتی خالی از این کشورها به استان وارد شده‌اند و کالاهای صادراتی را حمل کرده‌اند. ضیایی‌مهر ادامه داد: در این میان تعداد واگن‌های امدادی هم در این مدت رشد خوبی داشته است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی