کد خبر : 90582
/ 04:52

هر محله؛نیازمند یک پاتوق اجتماعی، فرهنگی و آموزشی

گفت‌و‌گو با مدیر مؤسسه‌ای که دغدغه سلامت روان افراد جامعه را دارد

هر محله؛نیازمند یک پاتوق اجتماعی، فرهنگی و آموزشی

شهرآرا آنلاین - زمانی- در زندگی شهرنشینی که افراد درگیر مسائل روزمره خود شده‌اند و این مشغله‌ها باعث شده است از یکدیگر دور شوند، نیاز به ایجاد فضایی است که دوباره مانند گذشته این افراد را به هم نزدیک کرد. درحال حاضر همسایگان از حال یکدیگر بی‌خبرند و دیگر مانند قدیم با یکدیگر ارتباط ندارند. گرچه این کم‌رنگ‌بودن روابط در یک خانواده نیز گاهی به چشم می‌خورد. باوجوداین ارتباط میان مردم نکته حائز اهمیتی است و به آن باید توجه شود. همان‌طور که اسلام نیز برای همسایگان حقوقی قائل شده است و درباره همسایه و حرمت او تأکید زیادی کرده است. در این راستا یکی از دغدغه‌های امروز شهرداری نیز توجه به محله‌ها و روابط همسایگی است. در کنار آن افرادی هم وجود دارند که تمام وقت خود را بر این موضوع گذاشته‌اند و همواره در تلاش‌اند به روابط افراد رنگ تازه‌ای ببخشند. یکی از این افراد، منیره نجفی، مدیر مؤسسه روان‌شناختی و پایگاه سلامت اجتماعی جویندگان سعادت در محله لشکر، است که با دغدغه سلامت روان بانوان محله، پاتوقی برای آن‌ها ایجاد کرده است و البته استقبال از آن به قدری زیاد است که نه‌تنها بانوان محله بلکه بانوانی از راه‌های دور نیز به اینجا می‌آیند تا لحظاتی به دور از دغدغه‌ها و مشکلات زندگی در کنار یکدیگر بگذرانند. ضمن اینکه آموزش‌های مربوط به سلامت روان را نیز می‌گذرانند. با او همراه می‌شویم تا از این پاتوق برایمان بیشتر بگوید.

 

اهمیت سلامت روان

سلامت روان آن اندازه اهمیت دارد که چند سالی است تمام تمرکز خود را بر این موضوع قرار داده‌ام. در کنار خود تیم همیار سلامت روان را ایجاد کرده‌ام که از افراد داوطلب و فعال محلی تشکیل شده است. گرچه تعداد آن‌ها به 15نفر می‌رسد که رایگان در راستای رسیدن به هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ارتقای سلامت روان با من هم مسیر شده‌اند، اما همچنان از عضویت افراد دیگر که دغدغه کمک به هم‌نوعان خود را دارند و حاضرند داوطلبانانه ما را یاری کنند، استقبال می‌کنیم. به کمک این افراد در محله نیازسنجی می‌کنیم و بر اساس اولویت‌ها و نیاز مردم محله، مشکلات را بررسی و در راستای رفع آن تلاش می‌کنیم. طی این نیازسنجی‌ها متوجه شدیم که یکی از نیازهای اهالی محل، نیاز آموزش، اوقات فراغت و یادگیری مهارت‌هاست. بنابراین تصمیم گرفتیم این مرکز را به پاتوقی برای بانوان و دختران جوان تبدیل کنیم تا در کنار آموزش و توانمندکردن آن‌ها، در راستای سلامت روان آن‌ها نیز گام برداریم. در این راه تاکنون موفق نیز بوده‌ایم زیرا با استقبال خوبی روبه‌رو هستیم. افرادی به اینجا آمده‌اند که به لحاظ روحی دچار ناراحتی بوده‌اند اما با شرکت در کلاس‌های این مرکز که کاملا به‌طور رایگان انجام می‌شود، روحیه خوبی به دست آورده‌اند طوری که همسران این افراد نیز آن‌ها را به آمدن در این مکان تشویق می‌کنند. حضور در اینجا برای هر بانویی مفید است من هم وقتی این بازخوردها را می‌بینم در تصمیم و راهی که انتخاب کرده‌ام جدی‌تر می‌شوم.

 

پاتوقی برای بانوان

در باور بیشتر مردم یک بانوی خانه‌دار در خانه کار زیادی ندارد و خسته نمی‌شود. درحالی که این حرف یک باور اشتباه است و بانوی خانه‌دار فشارهای روحی و دغدغه‌های زیادی از جمله زندگی فرزندان، غذا درست کردن، خرید منزل، مدرسه و رسیدگی به درس‌های فرزندان، ایجاد آرامش و گرما در خانه و... را تحمل می‌کند. او روزانه با این مسائل درگیر است و باوجوداین تمام تلاش خود را می‌کند تا وقتی اعضای خانه از بیرون به منزل می‌آیند محیط امن و توأم با آرامش را احساس کنند و همه چیز برایشان مهیا باشد. ضمن اینکه باید مراقب باشد که تنش‌ها و خستگی‌هایش به اعضای خانه منتقل نشود. از آنجایی که همه چیز در خانه روبه‌راه است، کسی درنظر نمی‌گیرد که ممکن است مادر خسته باشد. به همین دلیل یک بانو نیاز به حال خوب دارد تا بتواند آن حال خوب را به همسر و فرزندانش منتقل کند. درواقع در یک خانواده، هسته اصلی در ایجاد گرما و آرامش را یک بانو دارد. بنابراین تصمیم گرفتم چنین پاتوقی را برای این افراد ایجاد کنم زیرا اگر یک مادر حس خوبی داشته باشد، می‌تواند حال خوب، امید و سرزندگی را به خانواده‌اش منتقل و به سلامت روان آ‌ن‌ها کمک کند. ضمن اینکه اگر یک زن در کاری مانند دوختن کیف و لباس توانمند باشد، می‌تواند به لحاظ اقتصادی هم کمک خانواده باشد.

 

آموزش و آرامش

هدف از ایجاد این پاتوق، پرکردن اوقات فراغت و توامندسازی بانوان به‌ویژه بانوان سرپرست خانوار است که بتوانند در این شرایط اقتصادی، کمک‌خرج خانواده باشند ضمن اینکه در گفت‌وگویی که با بانوان دیگر دارند، تنش‌ها و دغدغه‌هایشان هم کاهش پیدا کند. در این مرکز کلاس‌های روان‌شناسی، مهارت‌های زندگی، طب سنتی، روخوانی و روان‌خوانی قرآن، زندگی به سبک اسلامی، یوگای خنده و همچنین کلاس‌های هنری شامل خیاطی، عروسک‌بافی، آشپزی، بافتنی و... به‌طور رایگان ارائه می‌شود. در کلاس یوگای خنده از پیر و جوان گرفته تا کودکان در آن شرکت و با انجام تمرینات مربوط حس خوبی دریافت می‌کنند. زیرا ما معتقدیم که خنده بر هر درد بی‌درمان دواست. در واقع از طریق یوگا انرژی وارد بدن شده و با این‌کار هیجان‌های منفی تخلیه می‌شود و دردهای عصبی نیز به تدریج بهبود می‌یابد. تأثیرات مثبت این کلاس باعث شده است که همیشه تعداد افراد زیادی در آن حضور داشته باشند. در کلاس‌های هنری مثل خیاطی هم بیشتر بانوان توانمند شده‌اند و علاوه‌براینکه نیاز پوشاک خود را برطرف می‌کنند و برای خود لباس می‌دوزند، برای بیرون هم لباس دوخته و می‌فروشند. در طب سنتی نیز افراد با مزاج‌شناسی، سبک غذایی سالم را برای خود انتخاب می‌کنند و در کلاس‌های روان‌شناسی هم با یادگیری مهارت‌های زندگی، کنترل خشم، کنترل استرس، تربیت فرزند، مهارت‌های همسرداری، کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد و همچنین آموزش مهارت‌های پیش از ازدواج برای مجردان و آموزش خانواده برای متأهلان زندگی بهتری خواهند داشت. در کنار این آموزش‌ها تأمین جهیزیه به کمک تیم همیار برای زوج‌های جوان با هدف پیشگیری از آسیب طلاق و کمک به آن‌ها انجام می‌شود. چند گلریزان نیز برای این منظور در مراسم مذهبی برگزار شده است. علاوه‌براین صندوق کمک به مرکز نیز برای امور خیریه درنظر گرفته شده است که افراد هر میزان مبلغی که بخواهند برای اهداف خیرخواهانه کمک می‌کنند.

126223.jpg

برای رضای خدا

تمامی مربیان در این مرکز به طور رایگان آموزش می‌دهند و از آنجایی که شرکت‌کنندگان کلاس‌ها نیز رایگان از این آموزش‌ها استفاده می‌کنند زمانی که به توانمندی برسند آن‌ها هم به طور رایگان به دیگران آموزش خواهند داد. هزینه‌های اینجا زیاد است و درآمدی نیز وجود ندارد و تنها انگیزه و عشق به کار باعث شده است که همه ما در کنار هم کار کنیم. پیشگیری بهتر از درمان است و به همین دلیل برای ایجاد حال خوب در خانواده‌ها تمام تلاش خود را خواهم کرد و از مسئولان و خیران نیز می‌خواهم از این مکان بازدید کنند و در صورت امکان ما را همراهی کنند. این پاتوق یک پاتوق عام‌المنفعه و فرهنگی‌اجتماعی است و به این دلیل ایجاد شده است که آسیب‌های اجتماعی در جامعه کمتر شود. گرچه استقبال زیاد است اما برای این‌کار فضا کوچک است و اگر مسئولان به ما فضای بزرگ‌تری بدهند بهتر می‌توانیم خدمت‌رسانی کنیم. تاکنون نیز سازمان بهزیستی و آقای هنربخش، معاون امور توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی خراسان رضوی، در تحقق این امر ما را حمایت کرده‌اند.

از اینکه چنین فضایی را ایجاد کرده‌ام و از تخصصی که دارم برای رفاه حال مردم استفاده می‌کنم، حس خوبی دارم. ضمن اینکه توانسته‌ام گروهی را همراه خود داشته باشم که آن‌ها هم دغدغه‌شان همانند دغدغه من، کمک به مردم است. در اعیاد و مناسبت‌ها جشن می‌گیریم تا روحیه خوبی برای بانوان ایجاد کنیم. علاوه‌براین در مناسبت‌های سلامت روان هم همایش‌های مرتبط برگزار می‌‎کنیم. آخرین برنامه نیز در هفته بهداشت سلامت روان با عنوان « جشنواره ترویج سبک زندگی سالم» برگزار شد که در آن جشنواره غذایی، کارگاه آموزشی، نمایشگاه دستاوردهای هنری بانوان و تجلیل از گروه سلامت روان انجام شد.

 

سلامت روان برای همه

در کنار تمام آموزش‌ها گاهی لازم است برای افراد برنامه‌های تفریحی مانند سفر و اردو برگزار کرد زیرا این تفریحات باعث می‌شود فرد از فشار کارهای خانه و دغدغه‌های منزل فارغ شود و در نتیجه سلامت روان داشته باشد. در این راستا اردویی برای بانوان درنظر گرفتیم که به دلیل کمبود بودجه نتوانستیم به خوبی آن را اجرا کنیم. دلم می‌خواهد با برگزاری اردویی متشکل از برنامه‌های فرهنگی، آموزشی و تفریحی، حال خوشی برای آن‌ها ایجاد کنم اما برگزاری چنین اردویی نیاز به بودجه دارد.

درحال حاضر این پاتوق برای بانوان و دختران درنظر گرفته شده است ولی اگر آقایان نیز از این طرح استقبال کنند، چنین فضایی را در اختیار آن‌ها قرار خواهیم داد. به‌ویژه اینکه بعضی آموزش‌ها مانند موضوعات روان‌شناسی بهتر است به‌طور مشترک برای خانم و آقا برگزار شود و کلاس‌های کنترل خشم و مدیریت استرس برای آقایان نیز مفید خواهد بود. در واقع اگر آموزش‌ها برای هر 2گروه درنظر گرفته شود، موفق‌تر خواهیم بود زیرا خانواده متشکل از زن و مرد و فرزندان است و هدف اصلی ما هم ارتقای سلامت روان خانواده و جامعه است. برای کودکان نیز در بخش‌های زبان، شعر، نقاشی و... نیاز به مربی داریم بنابراین از حضور افرادی که تمایل دارند به طور رایگان چنین خدماتی را ارائه دهند، استقبال می‌کنیم تا بتوانیم چنین فضایی را برای کودکان هم ایجاد کنیم.

  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی