کد خبر : 90679
/ 08:24

خیلی اَم خوش آمدُم...

گپ‌و‌گفتی با جواد خواجوی که به تازگی اینستاگرامش به جمع میلیونی‌ها پیوسته است

خیلی اَم خوش آمدُم...

شهرآرا آنلاین - اولین ویدئویی که من از او دیدم «جِلال» بود! مرد چاقی که جِلال صدایش می‌کنند و عصبانی می‌شود و فریاد می‌کشد «مرگ جِلال، درد جِلال، ... به مُو نگِن جلال، به مُو بِگِن آیدین!» بعد که رفتم دنبالش فهمیدم سازنده این کلیپ‌ها جوانی مشهدی است که همه به «جلال» و «جالب شد» می‌شناختندش اما همین‌طور که روز‌به‌روز دنبال‌کنندگانش بیشتر شد، تکه‌کلام‌هایش هم بیشتر شدند، مثل «مامان بیا منو بشور»، «گیش گیری گیدین ماشالا»، «اعصاب میمونه که دیگه» و غیره.

جلال... ببخشید جواد خواجوی به تازگی به برنامه «حالا خورشید» هم دعوت شد و دوبله بداهه‌اش روی حرکات رضا رشیدپور به سرعت در فضای مجازی پخش شد. همانجا گفت که دوبله‌های صفحه‌اش هم همه بداهه هستند، یعنی یک بار ویدئو را می‌بیند، بار دوم هم دیالوگ را می‌گوید و ضبط می‌کند و می‌گذارد توی صفحه اینستاگرامش. جواد خواجوی ابتدا فقط ١٠٠٠نفر دنبال‌کننده داشته که همه دوستانش بوده‌ و پیجش هم شخصی بوده است، بعد دوستانش که از ویدئوها خوششان آمده است پیشنهاد کرده‌اند لااقل پیجش را عمومی کند. حالا جواد به جایی رسیده که تا به حال ٢۴٨ پست در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده است و بیش از ١ میلیون دنبال‌کننده دارد، ولی ویدئوهایش بیش از این تعداد (بین ٢ تا ٣ میلیون) بازدید داشته‌اند. پربازدیدترین ویدئو صفحه‌اش هم مربوط به یکی از دوبله‌هایش روی کنسرت یک خواننده آن‌ور آبی است که به ٣میلیون بازدید رسیده است. از تعداد بازدید استوری‌هایش اطلاعی نداریم ولی هایلایت ویدئوهای ارسالی پیجش در حال ترکیدن است، از بس که مردم با تقلید اصطلاحات مشهدی جواد در موقعیت‌های خاص، ویدئو ضبط می‌کنند و برایش می‌فرستند. در ادامه گفت‌وگو شهرآرا با این اینفلوئنسر محبوب را بخوانید.

 

این اصطلاحات اصیل مشهدی را از کجا می‌آوری؟

- این‌ها چیزهایی هستند که من از کودکی دیده و شنیده‌ام. فامیل‌های ما همه مشهدی هستند و این دیالوگ‌ها توی صحبت‌هایشان بوده است و این‌طور نیست که الان بروم از جایی بخوانم یا دنبالشان بگردم.

 

اصطلاحات خیلی قدیمی هستند، مگر چند سالت است؟

- من متولد ٧١هستم، ولی این اصطلاحات هنوز هم در پایین شهر مشهد استفاده می‌شوند.

 

کلیپ‌های به این خوبی که این‌طور دیالوگ‌های مشهدی رویشان می‌نشینند را از کجا می‌آوری؟

- اتفاقا بیشتر وقت من را همین پیدا کردن ویدئوها می‌گیرد، وگرنه ضبط کردن کارهایم بداهه و بدون زحمت است. بیست‌وچهار ساعته در حال پیدا کردن ویدئو از یوتیوب یا سایت‌های دیگر هستم. یا ویدئو را پیدا می‌کنم و دیالوگش به ذهنم می‌رسد و یا دیالوگی توی ذهنم است و برایش دنبال ویدئوی مناسب می‌گردم. یک مقداری از آن‌ها را هم مردم برایم می‌فرستند.

 

مثلا این دایناسورها را از کجا پیدا کردی؟ ما که تا به حال اصلا ندیده بودیمشان.

- دایناسورها مربوط به یک سریال قدیمی، حدود ٣٠سال پیش بوده که آن موقع شرایط دوبله و پخش در صدا و سیمای ایران را نداشته است. اتفاقا سریال خیلی خوبی هم هست. آن‌ها را از یوتیوب بر می‌دارم.

 

در تلویزیون گفتی چون جهت‌گیری سیاسی نداری سراغ ساخت کلیپ‌های سیاسی نمی‌روی. جهت‌گیری فوتبالی هم نداری؟ یک کلیپ برای سید جلال حسینی بعد از گلش به الجزیره ساختی، این یعنی پرسپولیسی هستی؟

- نه، جهت‌گیری فوتبالی هم ندارم ولی در بچگی پرسپولیس را بیشتر دوست داشتم و حالا طرف‌دار تیمی هستم که خوب بازی کند. کلا فوتبالی نیستم، فقط در موقعیت‌های خاصی مثل جام جهانی کلیپ فوتبالی هم می‌سازم.

 

این روزها خیلی‌ها مثل جواد خواجوی در اینستاگرام معروف شده‌اند، این شهرت را حق خودت می‌دانی؟

- محبوبیت و شهرت را حق خودم نمی‌دانم. دیده شدن کارها و تفکری که پشت آن‌ها داشته‌ام را حق خودم می‌دانم. هدف من معروف شدن نبود، دوست داشتم کارهای خوب تولید کنم.

 

پس از کارهایی که تولید می‌کنی قلبا راضی هستی.

- بله صد‌در‌صد و به عنوان یک اثر هنری بهشان نگاه می‌کنم.

 

کدام کارت را از همه بیشتر دوست داری؟

- همه کارهایم را دوست دارم و اگر دوست نداشتم اصلا روی پیجم نمی‌گذاشتم.

 

ولی من به عنوان یک مخاطب احساس می‌کنم داری به سمت تکرار می‌روی.

- این تکرار را مردم دوست دارند. دوست دارند دایناسورها را باز هم ببینند، دوست دارند آن بچه در دست‌شویی گیر کند و باید بگویم مردم خیلی باهوش‌اند. در کار آخرم صدای این بچه را کمی کلفت‌تر کرده بودم که یعنی بزرگ شده است و مردم این را فهمیدند. این توجه مردم به نکات ریز ویدئوها برای من خیلی ارزشمند است. تلویزیون سال‌ها سریالی که تکه‌کلام داشته باشد و توی دهان مردم بیفتد نداشتد و من از اینکه تکه‌کلام‌هایم ورد زبان مردم شده است خیلی خوشحالم. البته کارهای جدیدی هم در این بین داشته‌ام، مثل کاری که برای برنامه نود تولید کردم.

 

پس قرار است تا آخر با همین فرمان کلیپ بسازی و ادامه دهی؟

- ببینید تخصص اصلی من نویسندگی، بازیگری و کارگردانی است. اینستاگرام اوقات‌ فراغت من است. درست است که دارم از این طریق کسب درآمد هم می‌کنم، ولی کار اصلی من نیست و در کنارش تئاتر و تلویزیون و سینما هم کار می‌کنم. اینستاگرام فقط وسیله‌ای شد تا آن هنرمندانی که دوست داشتم با آن‌ها کار کنم، من را بهتر ببینند و بشناسند.

 

بقیه هم می‌توانند از پله اینستاگرام بالا بروند و از آن برای بهتر دیده شدن استفاده کنند؟

- من نمی‌دانم! به خودشان بستگی دارد. من ٢٠سال تلاش کردم، یعنی از ٧ -۶ سالگی دارم تئاتر کار می‌کنم. حالا اگر در اینستاگرام دیده شدم دلیل نمی‌شود آدم اینستاگرامی باشم. من از تئاتر و نویسندگی شروع کردم و اینستاگرام برایم یک حیاط خلوت است.

 

یک اشاره‌ای به درآمد داشتنت از اینستاگرام کردی، درآمدت چقدر است؟

- روی تبلیغ کردن بسیار حساسم و هر تبلیغی را قبول نمی‌کنم و شاید فقط ٢٠ درصد پیشنهادهایی که هر ماه به من می‌شود را قبول کنم. هزینه تبلیغاتم هم کم نیست. هر استوری ۴میلیون و هر پست ١٢میلیون تومان.

 

پس یک ماشین خوب هم داری که مدام استوری ماشینی می‌گذاری؟

- ماشین خودم مزدا ٣مدل ٨۶ است، ماشین‌های دیگری که اخیرا در آن‌ها استوری می‌گذارم مال خودم نیستند.

 

اگر یک نفر استعدادش را داشته باشد و بخواهد مثل جواد خواجوی در اینستاگرام مشهور شود و پایش به تلویزیون و دیگر رسانه‌ها باز شود، چه پیشنهادی برایش داری؟

- اول از همه خودش و استعدادهایش را بشناسد، بعد هم سعی کند یک اثر منحصر به فرد تولید کند، چیزی که فقط او می‌تواند انجامش دهد. بعد مردم کم‌کم پیدا و دنبالش می‌کنند. حالا می‌تواند هر حرفه‌ای داشته باشد، از خانه‌داری گرفته تا نجاری و کامپیوتر و ... این روزها همه ما یک رسانه داریم و دیگر لازم نیست نقاشی بکشیم بفرستیم تلویزیون تا دیده شود، امروز خیلی راحت می‌توانیم استعدادی که در وجودمان هست را به همه نشان دهیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی