کد خبر : 90689
/ 06:32

شاعر «زمستان است» سجادنشین شد

حالا در میان ساختمان‌های آهنی و بلند حاشیه چهارراه گلریز، تابلویی خودنمایی می‌کند که به نام شاعر بزرگ مشهدی نام‌گذاری شده است.

شاعر «زمستان است» سجادنشین شد

شهرآرا آنلاین - کوچک‌زاده - بولواری به نام استاد مهدی اخوان ثالث که به‌تازگی تابلوی آن در بولوار حدفاصل میدان جانباز تا سجاد جانمایی شده است.

 مردم خوش‌ذوق این محله نیز  از این نام‌گذاری راضی هستند و به نظرشان در کنار اسامی کوچه‌های محله سجاد که بیشتر نام گل دارند و گاهی موجب اشتباه‌ در نشانی‌دادن می شود، این نام، خوش نشسته است. به ویژه اینکه حالا اخوان، همسایه میدان فردوسی و چهارراه خیام نیز شده است.

بولوار اخوان ثالث، بولوار با اهمیتی است که محله سجاد را به خیابان فردوسی متصل می‌کند. محله سجادی که بیشتر خیابان‌های اصلی آن، یک در میان بسته است.

تعداد کوچه‌های بولوار اخوان، به اندازه انگشتان یک دست هم نمی‌رسد. اخوان ثالث یک، دو و چهار و یک/ یک. شهروندی در فضای مجازی گفته بود که می‌توان در نام‌گذاری کوچه‌های این بولوار، سروده‌های اخوان همچون زمستان، باغ بی‌برگی، قاصدک و ... را انتخاب کرد تا نام این شاعر بزرگ بیش از پیش در یادها بماند.

 

بولوار اداره‌ها

 بولوار اخوان ثالث را باید بولوار اداره‌ها نامید. بسیاری از اداره‌های مشهد در این راسته واقع شده است. اداره مرکزی بانک صادرات،اداره امور مشترکین همراه اول، اداره کل دیوان محاسبات کشور در مشهد و شرکت ملی پخش فراورده‌های ملی ایران و ایستگاه شماره11 پلیس راهنمایی و رانندگی. در کنار این‌ اداره‌ها، پروژه بزرگ مشهدمال نیز در حال ساخت و ساز است. پروژه‌ای که فضای بسیاری از این بولوار را در برگرفته است و به گفته یکی از اهالی با افتتاح آن، تردد در این خیابان بسیار زیاد می‌شود.

 

3بار تغییر

اما نکته درخور توجه درباره هویت این بولوار که صمدی‌جوان از ساکنان قدیمی و دانشجوی دکترای تاریخ بیان می‌کند، این است که هویت این بولوار، 3بار دست‌خوش تغییر شده است.

 بار اول به نام چهارراه گلریز که هم‌اکنون نیز به این نام معروف است، خوانده می‌شد.بار دوم بعد از احداث هتل هما2، به نام این هتل خوانده می‌شده است و بار سوم هم بعد از احداث پروژه مشهدمال، به این نام معروف می شود. به گفته صمدی‌جوان، این‌بار و با نام‌گذاری بولوار به نام اخوان ثالث، این خیابان هویت رسمی گرفته است.

 

سردیس اخوان

اهالی بولوار سجاد از این نام‌گذاری خشنود هستند. به ویژه اینکه بیشتر نام کوچه و خیابان‌ها در این محله به نام گل است و گاهی این نام باعث می شود در نشانی‌دادن دچار مشکل شوند. چنانکه محمدرضا دقیقی دکتر داروخانه‌ای در همین حوالی که سال‌هاست در محله سجاد زندگی می‌کند، به این موضوع اشاره می‌کند.

صاحب دکه مطبوعات نزدیک به مؤسسه رسانه‌ای  قدس که یکی از علاقه‌مندان به اخوان ثالث است نیز می‌گوید: همیشه بولوار جانباز شمالی و جنوبی با هم اشتباه می‌شد و این نام‌گذاری کمک بزرگی برای رفع این اشتباه است. او پیشنهادی را هم بیان می‌کند: اگر سردیسی از این شاعر در این بولوار قرار دهند دیگر هیچ کم و کسری ندارد.

 

فرهنگ دوچرخه‌سواری

بولوار اخوان ثالث، بولوار پرترددی از نظر آمدوشد پیاده اهالی نیست و به گفته نگهبان یکی از پروژه‌های در حال ساخت، بیشتر اهالی در ساعت‌های بعدازظهر پیاده‌روی می‌کنند. یا فرزندان خود را برای دوچرخه‌سواری به این بولوار می‌آورند. صمدی‌جوان در این باره هم می‌گوید که فرهنگ دوچرخه‌سواری در این خیابان به دلیل حضور هتل هما از دهه70 شکل گرفته است و همچنان ادامه دارد. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی