کد خبر : 90692
/ 06:39

خانه‌ای رو به نور و سرور

بازدیدی کوتاه از بنیاد حرکت انسانی آقای شالچی که معماری جذابی دارد

خانه‌ای رو به نور و سرور

شهرآرا آنلاین - کوچک‌زاده - خانه‌ای در دل شلوغی‌های احمدآباد، با آجرهای لعاب‌دار سرخ و معماری زیبای ایرانی که روی در ورودی آن «بنی آدم اعضای یکدیگرند»، بارها و بارها در هم تنیده شده است. تمام حرف بنیان‌گذار این خانه نیز همین شعر است و تمام امیدش به هم‌وطنانش برای همراهی، تنیده‌بودن همین شعر در روح آن‌هاست.

قدم‌گذاشتن به مجموعه بنیاد غیردولتی نیکوکاری حرکت انسانی با معماری زیبایش، مثل سفر به یک اقامتگاه بوم‌گردی در شهرهای تاریخی ایران است. همه چیز با سلیقه و نظم خاصی درکنار هم قرار گرفته است. جواد دیبامهر، معمار ساختمان بنیاد، از عشقی صحبت می‌کند که مهم‌ترین فاکتور در احداث این بنا بوده است.

به گفته او بیشترین مصالح این خانه از چوب و آجر است. در این خانه، همه جا نور هست. نوری که از پنجره‌های ارسی با طرح‌های اسلیمی و شمسه به داخل خانه می‌تابد و علاوه‌بر بخشش روشنایی، دل‌انگیز نیز هست. کف‌پوش‌ها آجری است و دست‌ساز. دیبامهر می‌گوید به‌جز سیستم تهویه، همه مصالح اینجا ایرانی است و برای این‌کار تعمد داشته‌اند.

او می‌گوید این خانه در سال1356 ساخته شده است و در 17ماه گذشته، 40 تا 50درصد آن را دوباره بازسازی کرده‌اند. مساحت خانه 470مترمربع است. سبک خانه نیز تلفیقی از سبک‌های اصفهانی، آذری و خراسانی است. بنابراین در این خانه، گچ‌بری‌ها و کاشی‌کاری، در کنار آجرهای لعاب‌دار آبی قرار گرفته است.

معمار بنیاد حرکت انسانی می‌گوید: این خانه در 2طبقه ساخته شده است. یک طبقه بخش اداری است و طبقه پایین 3سوئیت ویژه میهمانان بنیاد دارد.

آن‌ها برای هر سوئیت نامی گذاشته‌اند. راه ورود به سوئیت‌ها، از حیاط است. پوشش گیاهی حیاط سرو، نماد درخت ایرانی، است و با گذاشتن گلدان‌های شمعدانی روی حوض و ایوان خانه و پله‌ها زیبایی دوچندانی به حیاط داده‌اند. 3اتاق به نام اتاق‌های سبز، قرمز و آبی با تزئیناتی به همین رنگ و اشعار مولانا که روی دیوارها نقش بسته است، در طبقه پایین قرار گرفته است. حوض آبی در نشیمن این طبقه و آن وسط رخ‌نمایی می‌کند و نور هزاررنگ خورشید از ارسی‌ها به داخل آبی حوض می‌تابد. 

126361.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی