کد خبر : 90720
/ 07:44

جمعه بازار دلار

خیابان امام خمینی(ره) مشهد با وجود تعطیلی شاهد هجوم عرضه‌کنندگان ارز خانگی بود

جمعه بازار دلار

شهرآرا آنلاین - با وجود تعطیلی بازارهای رسمی کشور خیابان امام‌خمینی(ره) مشهد روز جمعه شلوغی را تجربه کرد، به‌طوری که بسیاری از افرادی که در چند‌ماه گذشته اقدام به خرید ارز کرده بودند، از بیم کاهش بیشتر قیمت‌ها روانه بازار شده بودند تا دلارهای خود را هرچه سریع‌تر بفروشند و زیان خود را به حداقل برسانند.

گزارش‌های میدانی شهرآرا از خیابان امام خمینی(ره) نشان می‌دهد که روزگذشته عرضه انواع ارزها در بازار بسیار بیشتر از تقاضا بود و همین مسئله باعث شده بود تا بسیاری از افراد که ارز خانگی داشتند، مجبور شوند حتی کمتر از قیمت اسمی بازار دلارهای خود را بفروشند. بر‌این‌اساس روز گذشته در بازار مشهد هر دلار ١١ هزار و ٢٠٠ تومان عرضه و ١٠ هزار و ٩٠٠ تومان خریداری می‌شد. یکی از دلال‌ها به شهرآرا گفته که قیمت مقاومتی دلار ١١ هزارتومان بود اما وقتی این سطح مقاومت شکست، به احتمال زیاد قیمت دلار در روزهای آینده تا نزدیک ١٠ هزارتومان نیز کاهش می‌یابد. وی می‌افزاید: افرادی که دلار بیشتری خریداری کرده‌اند، این روزها حاضرند با ٢٠٠ تا٣٠٠ تومان زیر قیمت بازار هم ارز خود را بفروشند، زیرا اگر این کار را اکنون انجام دهند، بهتر از این است که در هفته‌‌های آتی با رسیدن دلار به قیمت ٩ تا١٠ هزارتومان کلی از ارزش دارایی‌شان کم شده باشد.

«من فقط نگران حفظ ارزش پولم بودم»؛ این را یکی از شهروندان به شهرآرا می‌گوید. او به روزهایی اشاره می‌کند که مدام دلار و طلا در حال گران شدن بود و به قول او «چندر‌غازش» مدام در حال بی‌ارزش‌تر شدن، او هم فکر کرده بود که اگر دیر بجنبد، همین دارایی خود را نیز از دست می‌دهد، برای همین پس‌انداز خود را تبدیل به دلار کرده است. او در ٢ مقطع زمانی دلار ١٢ هزارتومانی و ١۵ هزارتومانی خریداری کرده است. زمانی که دلار به ١٩ هزارتومان رسیده بود، سرمایه‌اش رشد زیادی داشته اما حالا نه تنها هیچ سودی نکرده بلکه اصل دارایی او نیز از بین رفته است.

«‌هم قدرت خریدمان را از دست دادیم و هم دارایی‌مان را»؛ این گفته یکی دیگر از شهروندان است، فردی که به گرانی‌های ماه‌های گذشته اشاره کرد و اینکه قدرت خرید به یک‌سوم ابتدای امسال رسیده است و افرادی مثل او پس‌اندازهای کوچک خود را تبدیل به ارز کرده‌اند، اما حالا با کاهش ارز و تداوم گرانی‌ها هم قدرت خریدشان کاهش یافته و هم پس‌اندازهای کوچشان کمتر شده است.

شاید اگر این شهروندان همان ابتدا به توصیه‌های کارشناسان اقتصادی دقت می‌کردند و فریب اخبار کاذبی مانند رسیدن دلار به ۴٠ هزارتومان را نمی‌خوردند، امروز این میزان زیان نمی‌کردند. در شهریورماه زمانی که دلار در حال رسیدن به ١٩ هزار تومان بود، دکتر هادی حق‌شناس گفته بود که این قیمت‌ها کاذب است و دلار دوباره به زیر١٠ هزارتومان بازخواهد گشت، اما متأسفانه ناآگاهی شهروندان باعث شد تا بسیاری دارایی‌های خود را به ارز تبدیل کنند و متضرر شوند.

ریشه زیان شهروندانی را که وارد بازار ارز و طلا شده‌اند، می‌توان به سطح سواد مالی مردم نسبت داد. سواد مالی یعنی اینکه بتوانید منابع مالی خود را به گونه‌ای مدیریت کنید که در طول عمر امنیت مالی داشته باشید. برای داشتن سواد مالی، نیاز دارید مجموعه‌ای از آگاهی‌ها و مهارت‌ها را به‌دست آورید. این مجموعه آگاهی‌ها و مهارت‌ها، به شما کمک می‌کند تصمیماتی آگاهانه و مؤثر در مورد پس‌انداز و سرمایه‌گذاری بگیرید. به عبارتی سواد مالی، دانش مدیریت گردش نقدینگی، سرمایه‌گذاری و مدیریت هزینه است. آمارهای بین‌المللی می‌گوید که فقط ٢٠ درصد مردم ایران سواد مالی دارند. این رقم در کشورآلمان ۶۶ درصد و در سوئد و دانمارک ٧١ درصد است. این مسئله باعث شده است تا شهروندان در مواقع نوسان قیمت‌ها بیشتر از اینکه تصمیم‌های خود را با داده‌های اقتصادی بگیرند، احساسی عمل کنند و دچار زیان شوند.

 

﷯ پیش‌بینی کاهش قیمت طلا و سکه

همچنین کاهش قیمت دلار باعث شد تا قیمت طلا و سکه نیز در بازار کاهشی شود. رئیس اتحادیه طلا، جواهر و نقره مشهد در این خصوص به شهرآرا می‌گوید: از حدود ٢ هفته پیش سکه و طلا روندی کاهشی در پیش گرفته بود و قیمت‌ها هر روز نسبت به روز قبل کاهش داشت. این موضوع به این علت است که بانک مرکزی در بازار ارز دخالت کرده و با تزریق ارز موجب کاهش قیمت در بازار آزاد شده بود.

باقر معبودی‌نژاد می‌افزاید: با‌این‌حال از ظهر روز پنجشنبه با تزریق نشدن ارز از سوی بانک مرکزی این روند دوباره رو به افزایش گذاشت. چنانکه نرخ دلار که پیش از آن تا ١٠ هزار و ٨٠٠ تومان پایین آمده بود، در روز پنجشنبه به ١١ هزار و ٢٠٠ تومان رسید. طلا نیز که تا گرمی ٣٢٠ هزار تومان کاهش پیدا کرده بود، دوباره رو به افزایش گذاشت و تا بعدازظهر پنجشنبه به ٣۴٠ هزار تومان رسید. همچنین قیمت سکه با ۶ تا ٧ درصد افزایش مواجه شد، چنانکه سکه تمام بهار آزادی که به ٣ میلیون و ۶۵٠ هزار تومان رسیده بوده به ٣ میلیون و ٧٧٠ صعود کرد. نیم‌سکه به یک میلیون و ٨٧٠ هزار تومان و ربع سکه نیز به یک میلیون و ١٢٠ هزار تومان رسید.

وی ادامه می‌دهد: البته به نظر می‌رسد که این کاهش مقطعی باشد و بانک مرکزی از ابتدای هفته با تزریق دوباره ارز در بازار دخالت کند و قیمت ارز، سکه و طلا به روند نزولی قبل بازگردد. با این پیش‌بینی، از ابتدای هفته جاری نه تنها شاهد افزایش قیمت نخواهیم بود، بلکه با کاهش قیمت نیز مواجه خواهیم بود و قیمت هرگرم طلای ١٨ عیار از ٣٢٠ هزار تومان نیز پایین‌تر خواهد آمد. البته شرط تحقق این پیش‌بینی این است که بانک مرکزی از ابتدای هفته مانند روال ٢ هفته پیش، تزریق ارز به بازار را از سر بگیرد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی