کد خبر : 90738
/ 08:19

پیام رسان های بومی جایگزین کارت سوخت

صدور کارت سوخت به روشی که در چندسال پیش معمول بود می تواند هزینه های زیادی را به همراه داشته باشد و به همین دلیل راهکارهای جایگزین مانند تبدیل کارت های بانکی افراد به کارت سوخت مطرح شد.

پیام رسان های بومی جایگزین کارت سوخت

شهرآرا آنلاین - صدور کارت سوخت به روشی که در چندسال پیش معمول بود می تواند هزینه های زیادی را به همراه داشته باشد و به همین دلیل راهکارهای جایگزین مانند تبدیل کارت های بانکی افراد به کارت سوخت مطرح شد. حالا در همین زمینه مهدی انجیدنی، مدیرعامل پیام رسان «گپ»، در گفت وگو با دیجیاتو راهکار تازه ای ارائه داده و پیشنهاد کرده است که از بستر پیام رسان های بومی به عنوان ابزاری جایگزین کارت سوخت استفاده شود.

او در توضیح روش پیشنهادی خود گفت: «در حالت عادی شما به جایگاه می روید، از کارت سوخت استفاده می کنید تا مدیریت شود چند لیتر سوخت مصرف کرده اید. درادامه باید یا با کارت بانکی یا نقد مبلغ را پرداخت کنید. اما در صورت استفاده از گپ، بدون اینکه نیاز باشد به دستگاه سخت افزار اضافه ای متصل شوید، صرفا یک کد QR روی دستگاه ها نصب می شود. با توجه به آنکه گپ، پلتفرم IoT دارد، هر نازل به عنوان یک نود ماشینی در پلتفرم ما تعریف می شود. قابلیتی در گپ به نام «Gap Login by» داریم که هر دستگاه، وب سایت و نرم افزاری که کد QR داشته باشد، با وارد کردن آن می تواند شما را بشناسد و احراز هویت کند. در این مرحله نازل شما را می شناسد و می داند چقدر سهمیه با چه قیمتی دارید.» به گفته انجیدنی پیام رسان های بومی می توانند به عنوان یک ابزار برای صرفه جویی ارزی، مدیریت توزیع سوخت را بی نیاز از کارت سوخت انجام دهند. او خبر از پیگیری این موضوع از طریق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران داد و گفت در اوایل همین هفته این طرح توسط مدیرعامل این شرکت بررسی خواهد شد. مدیرعامل پیام رسان گپ با اشاره به تجربیات جهانی در این باره گفت: کشورهای زیادی در جهان از بسترهای نرم افزاری، برای پرداخت و موضوع ارائه خدمات استفاده می کنند. در بسیاری از کشورها، موضوع پرداخت هزینه های سوخت و حتی مدیریت میزان مصرف سوخت را با موبایل و بر بستر پیام رسان ها انجام می دهند. برای مثال آلمان با واتس اپ قرارداد دارد تا در قالب یک اپراتور مجازی و با حفظ داده ها در کشور، خدمات دولت الکترونیک را ارائه دهد و ما نیز می توانیم از این تجربه در راستای خدمات بهتر و ارزان تر استفاده کنیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی