کد خبر : 90762
/ 07:30

ضرر، خطر و استیصال

با رشد ٢۴٣ درصدی تورم مسکن در مشهد، خریداران خانه دچار بلاتکلیفی شده اند

ضرر، خطر و استیصال

شهرآرا آنلاین - براساس اعلام سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی، تورم نقطه‌‌به‌‌نقطه بخش مسکن در آبان‌ماه به ٨/١۶ درصد رسیده است. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه بخش مسکن استان در مهرماه ١/ ١۶، شهریور ٩/ ١٠، مرداد ٢/ ٧، تیرماه ۴/ ۵، خرداد ۴/ ٨، اردیبهشت ١/ ۵ و فروردین ٩/ ۴ درصد بوده است. مروری بر این ارقام نشان می‌دهد که تورم نقطه‌به‌نقطه مسکن خراسان رضوی از ابتدای امسال تا پایان آبان‌‌ماه ٢۴٣ درصد افزایش داشته است. مقایسه روند افزایش قیمت مسکن خراسان رضوی و کشور نشان می‌دهد که تورم نقطه‌به‌نقطه مسکن در فروردین امسال در کشور۴/ ٧ درصد بوده و در آبان ماه به ٨/ ٢٢ درصد رسیده است؛ براین اساس از ابتدای سال تاکنون تورم نقطه‌به‌نقطه مسکن در کشور ٢٠٨ درصد رشد داشته است. این رقم نشان می‌دهد، میزان رشد قیمت مسکن در خراسان رضوی بیشتر از میانگین کشور بوده است. گرانی مسکن در حالی اتفاق افتاده که چند ماهی است که بازار خانه در شهر راکد شده و بسیاری پیش‌بینی می‌کنند این رکود تا چند فصل آینده نیز ادامه بیابد.

 

﷯ بازار قفل شد

«هیچ خرید و فروشی انجام نمی‌شود»؛ این جمله‌ای است که رئیس اتحادیه املاک مشهد درباره وضعیت این روزهای بازار به شهرآرا می‌گوید. علی مرادزاده وضعیت این روزهای بازار را برزخی توصیف می‌کند و دراین‌باره توضیح می‌دهد: خیلی از افراد قصد خرید دارند ولی مستأصل هستند که بخرند یا نخرند. وقتی معامله‌ای انجام نشود یک‌عده که نیاز فوری به فروش دارند مانند بسیاری از انبوه‌سازان و سازندگان ممکن است ورشکست شوند. از سوی دیگر مصرف‌کنندگان واقعی که به دنبال خرید خانه هستند، دست نگه می‌دارند و پول‌های خود را به بخش‌های دیگر می‌برند که ممکن است سرمایه‌ آن‌ها در آن بخش‌ها دچار ضرر و خطر شود. رئیس اتحادیه املاک مشهد ادامه می‌دهد: در بعضی مناطق قیمت‌ها به طور غیرواقعی بالا رفته است. وقتی خرید و فروشی انجام نمی‌شود فروشنده بدون هیچ مبنایی هر قیمت دلخواهی را اعلام می‌کند. ولی اگر معاملات زیاد شود قیمت میانگین تعیین می‌شود و فروشنده می‌داند که باید بر مبنای همان، قیمت اعلام کند. وی تأکید می‌کرد: گرانی مسکن درحالی اتفاق افتاده است که قیمت‌های فوق جای بیشتری برای افزایش ندارند، زیرا مصرف‌کننده واقعی بیشتر از این‌ها پولی ندارد که برای یک آپارتمان 

بپردازد. با‌این‌حال برخی از کارشناسان با استناد به اینکه تورم نقطه‌به‌نقطه خراسان رضوی از ١/۵درصد در فروردین به ٩/٣۴ درصد در آبان‌‌ماه رسیده است می‌گویند که تورم نقطه‌به‌نقطه در استان ۵٨۴ درصد افزایش داشته است و این به منزله این است که رشد قیمت خانه به اندازه رشد قیمت تورم کلی حاکم براستان نبوده است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی