کد خبر : 90815
/ 05:38
اظهارات رئیس شورای شهر مشهد درباره شفاف‌سازی در شهرداری

نظارت مردمی بر مدیریت شهری

شفافیت همواره یکی از کلیدی‌ترین شعارهای مدیریت شهری در دوره جدید بوده و اقدامات گوناگونی نیز برای تحقق این شعار در این دوره انجام شده است

نظارت مردمی بر مدیریت شهری

شهرآرا آنلاین - شفافیت همواره یکی از کلیدی‌ترین شعارهای مدیریت شهری در دوره جدید بوده و اقدامات گوناگونی نیز برای تحقق این شعار در این دوره انجام شده است که از جمله آن می‌توان به راه‌اندازی سامانه فاش اشاره کرد. این موضوع مهم همچنین یکی از محورهای اصلی مباحث مطرح‌شده رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بود که شامگاه شنبه مقابل دوربین‌های برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» رفت تا از طریق سیمای خراسان رضوی بدون واسطه با مردم سخن بگوید. 

محمدرضا حیدری در این برنامه به وظایف شورا در مقابل مردم و شهرداری اشاره کرد و افزود: نظارت بر شهرداری به عنوان یک تکلیف در قانون بر عهده شورای شهر گذاشته شده است. به این منظور، اعضای شورا به ‌صورت مداوم برای نظارت در مناطق مختلف شهرداری حضور پیدا می‌کنند.

 

گزارشگران تخلف تشویق می‌شوند

سخن‌گوی شورای اسلامی شهر مشهد از تغییر برخی از مدیران و انجام برخوردهای لازم با متخلفان در یک سال گذشته خبر داد و اعلام کرد: طرح تشویق مادی و معنوی گزارشگران تخلف نیز در کمیسیون‌های مختلف شورا در حال بررسی است که موجب نا‌امن شدن فضا برای متخلفان خواهد شد.به گفته وی، قرار گرفتن تمام اطلاعات و داده‌های شهرسازی ‌روی سامانه شهرداری افزون بر شفافیت، دانش افراد را بر اساس طرح‌های تفضیلی و جامع، برای استفاده از امکانات شهرداری بالا می‌برد.

 

راه‌های ارتباطی مردم با مدیریت شهری

حیدری به راه‌های ارتباطی مردم با شهرداری اشاره کرد و گفت: برای این کار، در درون شهرداری، حوزه بازرسی، حراست و روابط عمومی وجود دارد که شهروندان می‌توانند مشکلات خود را به آن‌ها منتقل کنند. همچنین حوزه نظارت عالیه شورای اسلامی شهر مشهد از طریق تارنمای اطلاع‌رسانی و مرکز ارتباطات مردمی ١٣٧ پاسخ‌گوی مردم شهر امید و زندگی است.

وی به حل و فصل ١١٠٠ پرونده از میان ۴۵٠٠ مراجعه مردمی طی ١۴ ماه اشاره کرد و ادامه داد: در سال گذشته ١١۴ هزار تقاضای فراتر از قانون از میان ١۴٠ هزار مراجعه در حوزه شهرسازی به شهرداری داشتیم.

رئیس شورای شهر با بیان اینکه شورای اجتماعی محلات یکی از مهم‌ترین راه‌های دسترسی اعضای شورای شهر به مشکلات مردم است افزود: این ظرفیت خوب راهی برای انتقال کمبودها و نواقص مناطق و محلات به شورا‌ست.

 

نظام جامع پاسخ‌گویی برای اولین بار در مشهد

سخن‌گوی شورای شهر مشهد نظام جامع پاسخ‌گویی و پایش عملکرد را یکی از اقدامات بسیار خوب در حوزه معاونت برنامه‌ریزی شهری دانست و اضافه کرد: بر این اساس، ١٧ هزار پرونده از سطح مناطق شهر رسیدگی و بازه زمانی مشخصی برای پاسخ‌گویی به تقاضای شهروندان تعیین می‌شود.

حیدری اضافه کرد: به‌ طور مثال، نقل‌ و انتقال آپارتمان در گذشته ١۴ روز زمان می‌برد اما بر اساس مدل بررسی‌‌شده، به ۵٠ ساعت رسیده است. در واقع، در این مسیر، فرایندهایی که ضرورت ندارند شناسایی و حذف شده‌اند.

وی با بیان اینکه این طرح ‌اولین بار است که در کشور انجام می‌شود افزود: اطلاع‌رسانی این طرح برای ‌کلان‌شهرهای دیگر سبب شد ‌مشهد به‌ عنوان پایلوت برای آموزش در کشور مطرح شود.

به گفته حیدری، شهروندان باید در این حوزه نقشی فعال‌ داشته باشند و با پیگیری و صبوری، بر فرایندهای قانونی تأکید کنند و به برخی از مراودات ناسالم پاسخ منفی دهند.

وی به وجود چهره‌های پر‌تلاش و با‌انگیزه در شهرداری اشاره کرد و در ادامه اظهار کرد: اگر فردی خارج از چهارچوب قانون عمل کند و تخلفی صورت گیرد، شورای شهر با نظارت خود با آن‌ها مقابله خواهد کرد.

 

١٢ میلیارد تومان، هزینه بولوار نماز

حیدری از ١٢ میلیارد تومان هزینه از سوی شهرداری مشهد برای پروژه بولوار نماز خبر داد و از نحوه مواجهه ارتش با این پروژه انتقاد کرد و گفت: با وجود نهادهای قدرتمند حل اختلاف در کشور، نباید از ابزارهای نامناسب برای احقاق حقوق خود استفاده کنیم.

به گفته وی، ارتش جمهوری اسلامی به دلیل اختلافاتی که در اراضی آبشار و پادگان با شهرداری داشت این بولوار را مسدود کرد اما با ورود شورای تأمین و استانداری، این موضوع در کمیسیون ماده ۵ استان مطرح شد و امروز در حال بررسی در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور است و این شورا رأی نهایی را در این خصوص خواهد داد اما من از فرمانده پرتلاش ارتش درخواست می‌کنم دستوری برای حل ‌و فصل این پروژه بدهد.

 

خصوصی‌سازی آتش‌نشانی کار جدیدی نیست

رئیس شورای شهر با تکذیب خبر سفر خارجی اعضای شورای شهر با شرکت‌های خصوصی آتش‌نشانی اظهار کرد: خصوصی‌سازی این بخش از اواخر شورای سوم مطرح بود و طی ۴ سال گذشته از ۴ ایستگاه برون‌سپاری شده هیچ گزارش منفی‌ای دریافت‌نشده است.

حیدری تأکید کرد: باید از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه ایستگاه‌ها استفاده شود اما در حوزه نیروی انسانی مباحثی وجود دارد که امیدواریم این مشکلات برطرف شود.

 

قدردانی از شهردار فداکار

حیدری از خدمات فداکارانه تقی‌‌زاده خامسی، شهردار پیشین مشهد، قدردانی کرد و افزود: برای انتخاب شهردار، همان شاخص‌ها و ملاک‌های سال قبل همچون بومی بودن، تحصیلات مرتبط و تجربه کار در شهرداری را مدنظر قرار دادیم اما با توجه به روح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، به سمت مدیران جوان‌تر حرکت کردیم که در نهایت، با نظر اعضا، نامزدهای نهایی انتخاب شدند و در ١٠ ساعت، برنامه‌های خود را برای اعضای شورای اسلامی ارائه دادند. در نهایت، محمدرضا کلایی به‌ عنوان شهردار انتخاب شد.

 

صدور حکم شهردار جدید تا آخر هفته

رئیس شورای شهر مشهد با ابراز امیدواری از صدور حکم شهردار جدید تا آخر هفته از سوی وزارت کشور به نکات مثبت انتخاب کلایی اشاره کرد و گفت: شهردار منتخب از نیروهای درون شهرداری است و شناخت خوبی از پروژه‌ها و شهر دارد. به این دلیل، زمان را از دست نمی‌دهیم و هیچ فاصله‌ای بین مدیریت جدید و شهردار‌ قبلی ایجاد نمی‌شود.

وی با تأکید بر اعتقاد شورای شهر به طرح ١۵+١ و حمایت از شهردار مشهد ادامه داد: محمدرضا کلایی در دوره مدیریت شهری پژمان در شهرداری و همچنین در دوره‌ای در شهرداری تهران فعالیت داشته است. از طرفی، در یک سال گذشته معاون اداری و مالی شهرداری مشهد بوده است و تجربه خوبی در حوزه مدیریت شهری دارد.

 

بازدیدهای سرزده ادامه دارد

رئیس شورای شهر مشهد در مورد بازدیدهای سرزده اعضای شورای شهر نیز گفت: به‌تازگی بازدیدی سرزده از نواحی منطقه ١٠ و همچنین شهرداری منطقه ٢ داشتم و از نزدیک با مردم درباره مشکلاتشان صحبت کردم. این بازدیدهای سرزده از سوی ‌اعضای دیگر شورای شهر نیز ادامه خواهد یافت.

حیدری با اشاره به چهارشنبه پاسخ‌گویی اظهار کرد: چهارشنبه‌های هر هفته، اعضای شورای شهر در مرکز ارتباطات مردم ١٣٧ حضور پیدا می‌کنند و به‌ صورت مستقیم با مردم در ارتباط هستند.

 

توسعه نامتوازن خدمات پزشکی

وی در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان در مورد مشکلات ترافیکی ساختمان پزشکان در خیابان احمدآباد نیز بیان کرد: مشکل اساسی در خیابان‌هایی مانند پرستار توسعه نامتوازن خدمات پزشکی است که باید با کمک دستگاه‌های دیگر همچون دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری و استانداری، این توزیع را متوازن کرد. نکته دوم این است که پیگیری‌ها و مطالعاتی در این حوزه انجام‌ شده است تا مجتمع‌هایی پزشکی با تکیه‌بر توسعه حمل‌و‌نقل‌محور به‌ویژه در جوار ایستگاه‌های مترو ایجاد شوند. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی