کد خبر : 90840
/ 06:24

گذر از محدودیت ها با فناوری

زندگی شهری معلولان از هر زمانی سخت‌تر شده است، فناوری اما می‌‌تواند فرشته نجات این شهروندان باشد.

گذر از محدودیت ها با فناوری

شهرآرا آنلاین - عماد پورشهریاری| همه ما در رفت‌و‌آمدهای روازنه ساعت‌های ارزشمند خود را در ترافیک‌های سنگین هدر می‌دهیم، یا برای سوار شدن به مترو و اتوبوس گاهی مجبور می‌‌شویم برای عبور از میان انبوه جمعیت حتی آرنج خود را اهرم کنیم. حالا تصور کنید که در دست‌و‌پنجه نرم کردن با مشکلات روزانه خود اصلا امکانی برای جابه‌جا شدن در شهر وجود نداشته باشد؛ نه خودرویی وجود داشته باشد و نه مترو و اتوبوسی. برای بسیار از افراد معلول این تصویر نه یک فانتزی و خیال‌پردازی که یک تجربه روزانه است. چالشی نفس‌گیر برای دستیابی به حداقل کیفیت‌های یک زندگی شهری. فناوری‌های یک شهر هوشمند اما به کمک این گروه از افراد جامعه آمده است تا به لطف دنیای مدرن کمی از چالش‌های آنان کاسته شود. 

 

ساعت هوشمندِ بریل

«دات» یک وسیله هوشمند پوشیدنی است که عنوان اولین ساعت هوشمندِ بریل را یدک می کشد؛ با این حال این ساعت اولین وسیله هوشمند متکی بر خط بریل نیست اما نسبت به دستگاه های الکترونیک پیش از خود قیمت بسیار کمتری دارد، در حالی که از کارایی آن کاسته نشده است. افراد نابینا می توانند با کمکِ این وسیله در هر زمان و مکانی پیام ها، توئیت ها و حتی کتاب های محبوب خود را مطالعه کنند.

از نظر فنی این ابزار از ۴دسته  شش تایی از نقاط برجسته تشکیل شده است. کوتاهی و بلندی این نقاط ۴حرف از خطوط بریل را مشخص می کند. کاربر می تواند به وسیله بلوتوث یا هر تلفن هوشمند دیگر به این وسیله متصل شود و هرگونه پیام متنی دریافتی خود را به شکل بریل بخواند. به کمک همین ساعت هوشمند و سنسورهای از پیش تعبیه شده در سطح شهر می توان پیام هایی را برای راهنمایی و هدایت فرد ارسال کرد یا با ورود کاربر به محل هایی خاص به طور مستقیم پیام هایی برای او ارسال شود که بر اساس آن نسبت به خدمات یا شرایط این مکان، متناسب با شرایط خود، آگاهی یابد.

 

با من حرف بزن

تاکیت (Talkit) یک نرم افزار خلاق برای همراهی معلولان کلامی است. افرادی که به هر شکل نمی توانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند، مخاطب این برنامه هستند. این نرم افزار صحبت های گاه نامفهوم این دست افراد را به مکالماتی قابل فهم برای ما تبدیل می کند. نرم افزار تاکیت از یک سیستم عامل هوشمند استفاده می کند. این سیستم به زبان های مختلف فعال است و می تواند به تدریج با ویژگی های بیانی فرد آشنا شود و در واقع یک دیکشنری اختصاصی برای کاربر فراهم کند. در هر یک از خدمات شهری که نیازمند سرعت پاسخ گویی به افراد است و مخاطبانی مانند معلولان گفتاری دارد، تاکیت یا هر نرم افزار مشابهی می تواند ابزاری مناسب برای ارائه خدمات باشد.

 

ایما و اشاره

یونی (UNI) یک ابزار دوکاربره برای افراد ناشنواست که از فناوری تشخیص حرکت دست ها استفاده می کند. از طریق این وسیله با تشخیص حرکت های دست و انگشتان و بهره از یک الگوریتم ویژه در دوربین آن، در کمترین زمان ممکن این حرکات به یک متن تبدیل می شود و در اختیار مخاطب قرار می گیرد. علاوه بر این و از سوی دیگر، ابزار به یک سیستم تشخیص صدا مجهز شده است که گفتار را به متن تبدیل می کند. یونی همچنین می تواند زبان ایما و اشاره مخصوص شما را ایجاد کند. مانند چند نرم افزار و ابزار ذکر شده، یونی را نیز می توان در مراکز ارائه خدمات به افراد ناشنوا نصب و ارتباطات را برای این عده تسهیل کرد.

 

ردیاب اتوبوس معلولان

در ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی، نرم افزاری توسط دولت ایجاد شده است که در آن افراد معلولی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند، دسترسی آسان تری به اتوبوس های شهری پیدا می کنند. در این نرم افزار که بر روی گوشی های هوشمند نصب می شود افراد معلول از زمان رسیدن اتوبوس مناسب آن ها آگاه می شوند، آن را روی نقشه دنبال می کنند و حتی از مقصد آن از پیش مطلع خواهند شد. با این حال بررسی این سیستم بسیار هوشمند ضعف های این پروژه را نمایان می کند. گرچه سیستمِ مبتنی بر نرم افزار، از ویژگی های ممتازی برخوردار است اما ایستگاه های اتوبوس به طور فیزیکی دسترسی مناسبی را در اختیار معلولان قرار نمی دهند. نتیجه ناهماهنگی میان فضای فیزیکی و فناوری در تصویر معلولی خلاصه می شود که در زیر باران های ژوهانسبورگ خود را به اتوبوس متناسب شده  معولان رسانده اما در کنار سایبان ایستگاه به طور کامل خیس شده است.

 

نقشه های گویا

برای افرادی که فاقد معلولیت باشند، مسیرهای مخصوص صندلی های چرخدار یا سرویس های بهداشتی مخصوص این گروه، چندان به چشم نخواهند آمد. حتی بسیاری از اماکن و فضاهای عمومی نیز از این امکانات برخوردار نیستند. نقشه های AXS منبعی شایان اتکا برای معرفی این دست امکانات برای کاربران صندلی های چرخدار هستند. در این نرم افزار نقشه مسیرها و رمپ های ویژه صندلی چرخدار ترسیم و در کنار آن، سرویس های بهداشتی مناسب این عده نیز درج شده است. علاوه بر این مواردی چون هتل ها، رستوران ها و مراکز خریدی که دسترسی را برای معلولان حرکت تسهیل کرده باشند، روی نقشه مشخص شده اند. کاربران نرم افزار می توانند با درج نظرات و امتیازدهی نسبت به نقد عملکرد این فضاها نیز مشارکت داشته باشند. بومی سازی این نقشه ها در نرم افزارهای فارسی یکی از الزامات ارائه خدمات شهری به معلولان است.

 

شهرهای هوشمند، فرصت های برابر

بر اساس گزارش سازمان ملل و به نقل وب سایت بانک جهانی، تا سال ٢٠۵٠ بیش از ۴/۶ میلیارد نفر شهرنشین خواهند بود. این عدد تقریبا دو سوم جمعیت همه انسان های این کره خاکی است. علاوه بر این، جمعیت سالمند جهان در حال افزایش است و هر اندازه میزان سالمندی افزایش پیدا می کند، بیماری ها، ناتوانی ها، آسیب های جسمانی و معلولیت بیشتر می شود. به همین دلیل است که نیاز توجه به شهرهای هوشمند روز به روز بیشتر می شود. البته که شهرهای هوشمند در یک شب ایجاد نمی شوند. حالا زمان آن است که فرایند ساخت شهرها بر پایه تعامل و فناوری را آغاز کنیم، شهری که در آن ساکنان، میهمانان و کنشگرانِ آن از فرصت های برابر برخوردار باشند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی