کد خبر : 90843
/ 06:29

جنجال یک آگهی استخدام

ورود مأموران فتا به یک پرونده راز کلاهبرداری حیله گرانه ای را فاش کرد

جنجال یک آگهی استخدام

شهرآرا آنلاین - ماجرای یک کلاهبرداری حیله‌گرانه در حالی پای ده‌ها شهروند مشهدی را به مراجع انتظامی کشاند که با ورود کارشناسان پلیس فتا به پرونده، راز شگرد نوین این کلاهبرداری را فاش کرد.

به گزارش شهرآرا، شکایت جمعی از مردم مبنی بر افزایش نامتعارف هزینه قبوض تلفن ثابت و همراه خود، پای کارشناسان پلیس فتای خراسان‌رضوی را به این پرونده باز کرد. در حالی شاکیان رقم بسیار زیادی را برای تماس‌های اخیر خود به حساب شرکت مخابرات واریز کرده که از نرخ این افزایش ناگهانی در تعجب بودند. برای همین از پلیس خواستند تا مورد را پیگیری کند.

با گشوده شدن این پرونده در مرکز پلیس فتای استان گروهی زبده از کارشناسان این حوزه شروع به کار کردند و به رصد و بررسی شماره‌های شاکیان پرداختند. بررسی‌های تخصصی این پرونده ادامه داشت تا اینکه مشخص شد مال‌باختگان به تازگی با شماره‌ای مشترک که ابتدای آن با ٠٩٠٩شروع می‌شود طی مدت زمانی طولانی تماس داشته‌اند.

به گفته یکی از کارشناسان پلیس فتای خراسان‌رضوی این نوع خطوط که به خط‌های پول‌ساز معروف هستند و البته فعالیتشان نیز قانونی است‌، از سوی شرکت مخابرات در اختیار شرکت‌هایی قرار می‌گیرد که در قالب مسابقه‌های تلفنی و داستان‌های صوتی فعالیت دارند. عموما ٨٠درصد از هزینه برقراری این تماس‌ها به جیب صاحبان این شرکت‌ها می‌رود و ٢٠درصد نیز به حساب مخابرات واریز می‌شود، ازاین‌رو شاکیان این پروند بی‌اطلاع از این موضوع با شماره اعلام شده تماس گرفته‌ و در دام افراد سودجو افتاده بودند.

اما ماجرای این افزایش هزینه قبوض خطوط ارتباطی هنوز نکته مبهمی بود که گروه رسیدگی‌کننده برای روشن شدن ماجرا، برخی از مال‌باختگان را به مرکز فرماندهی پلیس فتای خراسان‌رضوی احضار کردند تا از جریان این تماس‌ها اطلاعاتی به دست آورند.

 

آگهی متقلبانه

یکی از شاکیان پرونده گفت: «در پی کار می‌گشتم که با آگهی استخدامی یکی از بانک‌ها مواجه شدم، برای همین با تلفن اعلام شده آن تماس گرفتم. پس از برقراری تماس، تلفن گویا اعلام کرد چند نفر در صف انتظار هستند. نمی‌خواستم این موقعیت را از دست بدهم برای همین پشت خط ماندم تا نوبتم شود. منشی ٢نفر دیگر را اعلام کرد که یک‌باره تلفن قطع شد و من برای دومین بار با شماره این بانک تماس گرفتم اما مجددا منشی تلفن گویا اعلام کرد چند نفر در صف انتظارند. آن روز با اینکه چند مرتبه این کار را تکرار کردم ولی آخرش هم موفق به صحبت با کارشناس مربوط این بانک نشدم. مدام خودم را توجیه می‌کردم که تعداد متقاضیان برای این شغل زیاد هستند، برای همین روزهای بعد چند مرتبه دیگر هم با همان شماره تماس گرفتم که متأسفانه بازهم موفق به صحبت با کارشناس نشدم. ابتدای ماه وقتی قبض تلفن برایم آمد، رقم ثبت شده در آن برق از سرم پراند. من با این خیال که شاید کسی به صورت غیرمجاز از تلفنم استفاده کرده است به پلیس فتا آمدم و شکایتی در‌این‌باره تنظیم کردم.»

چند شاکی دیگر این پرونده نیز اظهارات این مرد جوان را تأیید کردند و مدعی شدند که آن‌ها هم به همین شیوه مورد این کلاهبرداری قرار گرفته‌اند.

 

قانونی یا غیر‌قانونی

با توجه به اینکه فعالیت این‌گونه خط‌ها قانونی است موضوع پس از تکمیل تحقیقات به مرجع قضایی اعلام شد و پیگیری‌های آن از مسیر دادسرا بررسی و پیگیری شد که در‌این‌باره رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی بیان کرد: متأسفانه در این نوع کسب درآمد که ما آن را سودجویانه و متقلبانه می‌نامیم، افراد سوء‌استفاده‌گر با پیشنهادهایی نظیر کاریابی‌، ‌فروش خودرو ثبت‌نامی، افراد جویای‌کار و خریداران را به سمت خود می‌کشانند و از طریق برقراری تماس این افراد با شماره مورد نظر که با ٠٩٠٩شروع می‌شود، مبالغی را به صورت قانونی به جیب می‌زنند.

سرهنگ جواد جهانشیری افزود: فعالیت این خطوط تلفنی قانونی بوده اما نکته مهم این است که تاکنون اطلاع‌رسانی درباره میزان هزینه این‌گونه تماس‌ها در اختیار شهروندان قرار نگرفته است. در این پرونده نیز یکی از بانک‌های مشهد آگهی استخدامی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی منتشر و تلفنی با پیش شماره ٠٩٠٩برای برقراری تماس اعلام کرده است. شاکیان که اغلب جوان و جویای کار هستند با این شماره تلفن تماس گرفته و مدت زمان زیادی را در انتظار برقراری ارتباط با کارشناس مربوط بوده‌اند که همین زمان هزینه سنگینی را روی دست آن‌ها گذاشته است. 

 

هشدارهای سوختی و حمایتی

وی در ادامه خطاب به شهروندان درباره پیامک‌های متقلبانه تحت عنوان بسته حمایتی و کارت سوخت نیز هشدار داد و گفت: با داغ شدن موضوعِ بسته حمایتی دولت و نیز ثبت‌نام کارت سوخت، برخی افراد سودجو به ارسال پیامکی تحت عنوان ثبت‌نام کارت‌سوخت و بسته حمایتی برای شهروندان اقدام کرده‌اند. در این پیامک‌ها لینک یک سایت داده شده است که مخاطبِ خود را به آن هدایت می‌کند. بعد از ورود فرد به این سایت از او خواسته می‌شود تا یک‌سری اطلاعات خصوصی‌اش از جمله شماره کارت بانکی و رمزهای خود را در آن وارد کند. متأسفانه فرد قربانی بی‌اطلاع از ماهیت سایت که قالب فیشینگ دارد، اطلاعاتش را با دست خود در اختیار گرداننده این سایت می‌گذارد و از این طریق مبالغی از حسابش کلاهبرداری می‌شود.

جهانشیری تأکید کرد: مردم بدانند که برای ثبت‌نام درباره بسته حمایتی دولت و کارت سوخت به هیچ‌وجه نیاز به درج اطلاعات حساب بانکی و رمز اینترنتی نیست و در صورت مواجهه با چنین اتفاقی مطلع باشند که سایت مورد نظر جعلی است، ازاین‌رو موضوع را سریع به پلیس فتا اطلاع دهند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی