کد خبر : 90885
/ 05:38

چراغ سبز دولت به نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی

برای نخستین بار در کشور ٢٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای احیای اتوبوس‌های فرسوده منتشر می‌شود

چراغ سبز دولت به نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی

شهرآرا آنلاین - نیمه مردادماه امسال بود که شورای اسلامی شهر مشهد در نشست علنی خود با انتشار ٢٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی موافقت کرد. بعد از گذشت حدود ۴ ماه، روز گذشته معاون اقتصادی شهردار مشهد از موافقت وزارت کشور با این موضوع خبر داد.

رضا خواجه‌نائینی بیان کرد: برای نخستین بار در کشور اوراق مشارکت مربوط به نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی با ۵٠ درصد سهم دولت منتشر می‌شود که اتفاق بسیار مهمی است. در همین راستا بهسازی و نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی سریع‌تر به سرانجام می‌رسد. همچنین در همین چارچوب تلاش‌ها برای به سرانجام رسیدن فاز اول پروژه پایانه غرب نیز در حال انجام است.

وی ادامه داد: معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در تلاش است تا با استفاده از ظرفیت بند (و) تبصره ۵ قانون بودجه سال ٩٧ کل کشور، مطالبات ٣٠٠٠ میلیارد تومانی شهرداری از دولت را دریافت و با بدهی‌های بانکی تهاتر کند.

رئیس اداره بورس و اعتبارات معاونت اقتصادی شهرداری مشهد نیز در همین زمینه گفت: صدور ٢٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت با استفاده از ظرفیت بند (د) تبصره ۵ قانون برنامه بودجه سال ٩٧ انجام می‌شود.

سید محمد عنبری ادامه داد: ارزش این اوراق ٢٠٠ میلیارد تومان خواهد بود و ۵٠ درصد سود و اصل پول این اوراق توسط دولت و مابقی توسط شهرداری تأمین خواهد شد. این اوراق باید تا پایان سال منتشر شود اما احتمالا فروش این اوراق تا خرداد‌ماه سال ٩٨ به سرانجام خواهد رسید.

وی افزود: فروش ابتدایی این اوراق انتهای سال آغاز می‌شود اما اصل فروش آن بنا به تجربه و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی در سال ٩٨ خواهد بود. لازم به ذکر است که همچون سال گذشته سود اوراق مشارکت به ازای هر ٣ ماه به صورت تضمینی ٢٠ درصد خواهد بود اما ممکن است اوراقی که جدید منتشر می‌شود تغییراتی هم داشته باشد. رئیس اداره بورس و اعتبارات معاونت اقتصادی شهرداری درباره تعداد و نوع ناوگانی که از محل اعتبار این اوراق خریداری خواهد شد گفت: اکنون نمی‌توانیم در‌این‌باره به صورت دقیق اظهار نظر کنیم، زیرا ناوگان باید به قیمت روز تهیه شود، لذا بعد از فروش اوراق مشارکت می‌توان در‌این‌باره اطلاع‌رسانی‌ کرد.

عنبری درباره فرآیند سه‌ماهه اجرای مصوبه شورای شهر برای صدور ٢٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی درون‌شهری گفت: پس از مصوبه شورای اسلامی شهر تا‌کنون جلسات متعددی با مسئولان مرتبط در وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه داشتیم. اکنون وزارت کشور با صدور این اوراق موافقت کرده است و باید باقی مراحل طی شود.

وی ادامه داد: پس از موافقت وزارت کشور بانک مرکزی و سازمان برنامه‌ریزی و بودجه نیز مجوزهایی را صادر می‌کند، سپس بانک عامل عاملیت صدور و فروش اوراق را بر عهده می‌گیرد و در نهایت موافقت نهایی برای آغاز مرحله فروش اوراق توسط بانک مرکزی انجام خواهد شد.

رئیس اداره بورس و اعتبارات معاونت اقتصادی شهرداری افزود: تا‌کنون وزارت کشور با صدور ١٢٠٠میلیارد تومان اوراق مشارکت موافقت کرده است که مربوط به پروژه خط ٣ قطار شهری، احداث پایانه غرب و نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل درون‌شهری می‌شود. عنبری افزود: اکنون در حال مذاکره برای اخذ مجوز صدور ٣۵٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای پروژه‌های اطراف محدوده حرم مطهر رضوی و همین‌طور صدور ١۵٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای پروژه حر عاملی هستیم. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی