کد خبر : 90893
/ 06:33

حرف های مفت بی مشتری ...

متلک پرانی، رتبه نخست پرونده های قضایی در استان را دارد

حرف های مفت بی مشتری ...

شهرآرا آنلاین - ملیحه ابراهیمی یزدی| دیگر گذشت آن زمان که گنده لات های محل سر کوچه می ایستادند و کسی حق نداشت به دخترهای محل چپ نگاه کند. تا کی قرار است دو دستی به برخی فرهنگ ها چسبید که از تاریخ انقضایشان مدت ها گذشته است و منسوخ شده اند. چه لذتی دارد که افکار و رفتار فردی را با متلک پرانی تحت تأثیر قرار بدهید و با گفتن الفاظ رکیک خاطر عده ای را آزرده کنید.

 

وقتی متلک دسته‌بندی می‌شود

خیلی‌ها که خوراکشان متلک انداختن‌های تر‌و‌تمیز است معتقدند که متلک شنونده‌ها به ٢ دسته تقسیم می‌شوند. گروه اول کنایه‌هایی برگرفته از تعریف و تمجید از ظاهر‌، وجنات و کمالاتشان را می‌شنوند. دسته دوم به دلیل ظاهرشان -که مثلا چاق‌اند، خیلی بلند یا کوتاه‌اند- مورد تمسخر قرار می‌گیرند.

متلک، متلک است دیگر حالا چه خوب چه بد. مهم نفس کار است. بد نیست سری به لغت‌نامه دهخدا بزنید. آنجا تعریف دقیقی از متلک گفته شده است. متلک یعنی: حرف مفت، دری‌وری، عیب‌جویی، حرف برخورنده، عیب کسی را به رخش کشیدن و به زبان شوخی یا جدی او را آزردن، لغز خواندن و... . 

 

ترک عادت موجب مرض است؟

ترک کنید این عادت زشت را. جالب است وقتی با یکی از این متلک پران‌ها هم صحبت شدیم دستگیرمان شد که تنها از سر عادت وقتی چشمش به عابری می‌افتد نطقش باز می‌شود. جالب‌تر این بود که این بنده خدا که خودش این‌کاره است متعجب از متلک گفتن‌های دخترها به پسرها بود. به‌هر‌حال قانون اثبات کرده است که هر کنشی را واکنشی است دیگر!

 

وقتی مسئله شور می‌شود

قبول کنید که صاحب‌نظران بیراه نمی‌گویند که متلک انداختن به نوعی یک ناهنجاری است و در شمار آسیب‌های خیابانی است. امان از آن روزی که گفتارهای به ظاهر سطحی با آزارهای مثلا فیزیکی، مزاحمت‌های خودرویی مثل بوق زدن و طی کردن مسافتی با عابر پیاده ،با موتور سیکلت یا خودرو همراه باشد.

 

از ماست که بر ماست

خانم محترم باید بپذیرید که همیشه مقصر طرف مقابل نیست. نوع پوشش، آرایش، رفتار و حرکات بعضا موزونی که از خودتان بروز می‌‌دهید باعث می‌شود تا بیشتر به چشم افراد متلک‌پران و مزاحم بیایید. بهتر است کمی تغییر در رفتار و ظاهرتان ایجاد کنید.

 

متلک بهتر، قدرت بیشتر

متأسفانه یک تصور غلط در بین برخی جوانان رایج است که عشق قدرت طلبی و دیده شدن در بین هم سن و سالان خودشان را در خیابان به نمایش میگذارند؛ مثلا افتخار محسوب می شود که به فلان دختر که مورد تأیید اطرافیان است تیکه بیندازند و پاسخ طرف مقابل به این افراد به حدی مهم است که خود متلک مهم نیست. این یعنی که آن پسر قدرت زیادی در بین هم سن و سالان خود داشته که طرف را جذب و به جواب وادار کرده است.

باور کنید تفریحات بهتر و مفرح تری در این شهر هست که می شود قدرت شما را به نمایش بگذارد. این را هم فراموش نکنید که متلک نوعی توهین است که جرم محسوب می شود.

 

تفریح‌های زودگذر اما ریشه‌دار

وقتی سر حرف متلک‌پرانی را با یک روان‌شناس باز می‌کنیم اولین جمله‌ای که می‌گوید این است: «متلک انداختن نوعی فرهنگ است که با ما عجین شده است و ریشه در رفتارهای غلطی دارد که با فرهنگمان ادغام شده است، مثل مسخره کردن افرادی که نمی‌شناسیم. متلک گویان با آزار دادن دیگران تفریح می‌کنند.»

این در حالی است که گاهی متلک گفتن ریشه در رفتارهای جنسی افراد دارد که با گفتن الفاظی بروز پیدا می‌کند و بعضا در مواردی به آسیب‌های فیزیکی نیز منتهی می‌شود. این قبیل افراد برای ترک عادت باید تحت درمان قرار بگیرند. از طرفی باید ضابطین ذی‌ربط نظارت و برخورد بیشتری داشته باشند و همچنین متولیان فرهنگ شهر آموزش‌های عمومی را در بین شهروندان ارتقا بدهند.

 

صرفا جهت اطلاع

کمتر در معرض آسیب باشید.

سعی کنید ظاهرتان مطابق با عرف باشد.

در برابر هر حرف و سخنی سکوت اختیار کنید.

بدون توجه به رفتارهای غیر اخلاقی ادامه مسیر بدهید.

در صورت نیاز و احساس خطر به نیروی انتطامی گزارش دهید.

به هیچ عنوان دعوا و مشاجره نکنید. 

به عنوان شخص سوم که شاهد ماجرا هستید می توانید با رعایت ادب و مهربانی متلک گوینده را امر به معروف و نهی از منکر کنید.

 

مقابله مجازی

این بار به پویشی بپیوندید که«#metoo» نام دارد.صفحه اینستاگرام «دیده بان آزار» را که باز می کنید با پست هایی روبه رو می شوید که در آن مردم از تجربه مزاحمت ها یا آزار های جنسی ای که برایشان اتفاق افتاده است یا به عینه مشاهده کرده اند نوشته اند.

در این صفحه علاوه بر انتقال تجربیات ،آموزش حضور در اجتماع و برخورد با 

ناهنجاری ها را می توانید از بخش های دیگری مشاهده و اگر تجربه ای در این خصوص دارید بازگو کنید. 

١٢۵۶٠ پرونده توهین

در ٣ ماهه امسال ٣۵ هزار پرونده مربوط به ١٠ جرم رایج در خراسان رضوی ثبت شده است که توهین با ١٢ هزارو ۵۶٠ مورد بیشترین فراوانی را داشته است. 

 

١٠ جرم رایج در خراسان رضوی

توهین 

سرقت 

ضرب و جرح عمدی 

تصادف 

تهدید 

رانندگی بدون گواهی نامه 

تخریب 

کلاه برداری 

خیانت در امانت 

افترا

 

٢ تا ۶ ماه حبس و ٧۴ ضربه شلاق

مطابق ماده ۶١٩ قانون مجازات اسلامی هرکس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین کند به حبس ٢ تا ۶ ماه و تا ٧۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. 

 

خراســان رضوی در صــدر

خراسان رضوی بالاترین آمار مربوط به پرونده های توهین را در کشور به خود اختصاص داده است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی