کد خبر : 90894
/ 06:35

از قانون های نانوشته تا جریمه های سنگین

آمار و ارقام نشان می دهد میزان متلک پرانی در کشورهای مختلف متفاوت است و بهای متفاوتی نیز دارد.

از قانون های نانوشته تا جریمه های سنگین

شهرآرا آنلاین - فرانک باباپور | شاید فکر کنید «آهای خانم خوشگله» یک تعریف خیلی زیبا از زنی زیباست که مردها وقتی دلشان قنج می روند می گویند! ولی باید بگویم همین جمله با بار مثبت چنانچه این خانم خوشگل را ناراحت کند، می تواند یک آزار جنسی کلامی تلقی شود! آمار و ارقام نشان می دهد میزان متلک پرانی در کشورهای مختلف متفاوت است و بهای متفاوتی نیز دارد.

 

﷯ فرانسه ؛جریمه ۴ میلیونی

در فرانسه همین امسال قانونی تصویب شد که طبق آن متلک اندازان جریمه می شوند. این جریمه شامل کسانی است که به زنان حرف هایی بزنند که خشونت جنسی علیه آنان باشد، البته خشونت جنسی در آن ور آب فقط گفتن حرف های زشت جنسی نیست، حتی اگر حرفی معمولی بزنند که باعث ناراحتی زنی شود، خشونت جنسی انجام داده اند! حدود ٣ ماه پیش هم اولین مرد که به زنی فرانسوی متلک انداخته بود جریمه شد. این جریمه حدود ٣۵٠ دلار است و اگر قانونش در ایران نیز تصویب و اجرا شود، می شود چیزی حدود ۴ میلیون و ٢٠٠ هزار تومان! این قانون در حالی تصویب شد که در تحقیقی در سال ٢٠١٣، مشخص شد ٢۵ درصد دختران بین ١٨ تا ٢٩ سال از اینکه تنها در خیابان راه بروند می ترسند.

 

﷯ آمریکا؛ تصویب قانون

با اینکه بعد از تصویب قانون جریمه مزاحم های خیابانی در فرانسه، مسئولان آمریکایی هم به فکر ایجاد چنین قانونی افتادند، اما هنوز تصویب نشده و به اجرا در نیامده است. طبق آماری که در سال ٢٠١۴ منتشر شد، آمریکا نسبت به بقیه کشورها خیابان های امن تری ندارد و ۶۵ درصد زنان و ٢۵ درصد مردان آمریکا گزارش داده اند که قربانی مزاحمت های خیابانی بوده اند. همچنین طبق تحقیقات مؤسسه گالوپ، ۴۵ درصد زنان و ٢٧ درصد مردان از پیاده روی در شب می ترسند. یک ویدئو به نام «١٠ ساعت پیاده روی در نیویورک، به عنوان یک زن» که در یوتیوب منتشر شده است به طور کامل جزئیات این آزار و اذیت های کلامی در خیابان های آمریکا را نشان می دهد. بعد از آن نیز آمریکایی ها تجربیات تلخشان را با هشتگ هایی با عنوان #shoutingback به معنای جوابش را بده و #stopstreetharassment به معنای توقف آزار خیابانی در فضای مجازی منتشر کردند تا مسئولان هر چه سریع تر قانونی برای مقابله با آنان تصویب کنند.

 

﷯هند؛آزارهای اتوبوسی

کشور هند دومین کشور پر جمعیت بین کشورهای جهان است که در آن دین و مذهب مردم متفاوت است. در تحقیقاتی که در سال ٢٠١۶ روی ١٣٨٧ مرد و زن هندی ساکن شهر دهلی پایتخت هند انجام شده، ۴٠ درصد زنان گفته اند در سال گذشته مورد آزار جنسی کلامی در مکان های عمومی مثل خیابان، پارک یا اتوبوس قرار گرفته اند. ٣٣ درصد آن ها هم برای اینکه دیگر مورد آزار قرار نگیرند، بیرون رفتن از خانه را گذاشته اند کنار! ١٧ درصدشان هم گفته اند از شغلی که داشته اند استعفا داده اند، چون قربانی آزار کلامی می شدند. در تحقیقی دیگر هم ٨٢ درصد زنان گفته اند اتوبوس بدترین وسیله حمل و نقل است، چرا که بهترین جا برای مردان مزاحم است. در تحقیقی مشابه که سال ٢٠١٢ در شهر بمبئی هند انجام شده است، ٨٠ درصد زنان گفته اند مورد آزار جنسی کلامی در مکان ها‌ی عمومی قرار گرفته اند!

 

﷯ ایتالیا؛ پدیده سوت زدن

ایتالیا نیز جزو کشورهایی محسوب می شود که آمار قابل توجهی را در این زمینه دارد. یک موسسه تحقیقاتی آزارهای خیابانی که زنان با آن مواجه می شوند بررسی کرده است و نتایج به دست آمده می گوید که ١٠ درصد از ایتالیایی ها برای جلب توجه در خیابان با پدیده سوت زدن مواجه شده اند. علاوه بر این ۴١ درصد از این جماعت ایتالیایی ها در گروه سنی ١٨ تا ٢۵ سال بوده اند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی