کد خبر : 90897
/ 06:42

فریب پای عابربانک

مردی تهرانی به قصد باز کردن گره از کار یک زوج جوان گرفتار یک پرونده قضایی شد

فریب پای عابربانک

شهرآرا آنلاین - مردی تهرانی که قصد داشت گره از کار یک زوج جوان بگشاید، گرفتار پرونده‌ای قضایی شد که شاکیان زیادی دارد. وی برای حل مشکلش راهی مشهد شد.

به گزارش شهرآرا، نوع دوستی و دیگردوستی ایرانیان زبانزد خاص و عام است و آخرین نمونه بارز آن را می‌توان در کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه دید. اما همیشه عده‌ای هستند که به دنبال راهی برای نفوذ به حساب‌ها و زندگی مردم هستند، افرادی که اصطلاحا به آن‌ها «کلاهبردار» گفته می‌شود و یکی از شگردهای مکارانه آن‌ها استفاده از احساسات پاک شهروندان است.

یک روز آفتابی در پاییز فرصت خوبی است تا به کارهای عقب‌مانده رسیدگی شود، فرصتی که یک راننده تاکسی در تهران با استفاده از آن، روزی را برای انجام کارهای عقب‌افتاده‌اش انتخاب کرد و همان‌طور که مقابل یکی از بیمارستان‌های تهران در انتظار مسافر بود، برای انجام یک کار بانکی پای دستگاه عابربانک رفت.

چند نفر جلوتر از او بودند و او چهارمین نفری بود که به این صف اضافه شد. وقتی نوبتش شد، کارت بانکی‌اش را وارد عابربانک کرد تا عملیات بانکی مورد نظرش را انجام دهد. در همین هنگام زوجی جوان با ظاهری ژولیده کنار او ایستادند.

مردی که گویا همسر زن جوان بود خطاب به این راننده تاکسی گفت: «‌ببخشید آقا، ممکن است برای ما کاری انجام بدهید.»

راننده جوان از او پرسید که چه کمکی از دستش برمی‌آید و اینکه آن‌ها کمک مالی می‌خواهند؟ اما مرد غریبه مدعی شد: «‌پسر کوچکمان بیمار است و در این بیمارستان بستری است، ما از شهرستان آمده‌ایم و حالا برای ترخیص پسرمان دچار مشکل شده‌ایم. هزینه بیمارستان با توجه به بیماری فرزندمان بیشتر شده و ما مقداری را پرداخت کرده‌ایم، اما مابقی آن مانده است.»

راننده تاکسی پرسید: «‌خب چه کاری از دست من برمی‌آید، چقدر نیاز دارید؟» مرد جوان با صدایی آهسته پاسخ داد: «‌البته پول نمی‌خواهیم، یکی از آشنایان ما در شهرستان گفته است که تمام هزینه را می‌دهد، اما هیچ کارت بانکی نداریم. اگر شما محبت کنید و شماره کارتتان را بدهید تا پول به حساب شما واریز شود و شما نقدا به ما بدهید، خیلی در حق ما لطف کرده‌اید.»

راننده با این تصور که مشکلی برایش پیش نمی‌آید، به خواسته آن‌ها جواب مثبت داد و بعد از دقایقی پول به حسابش واریز شد و او نقدا پول را به این زوج جوان داد.

 

آغاز یک توفان 

راننده تاکسی سپس به دنبال کارهایش رفت و تا فردا صبح همه چیز به اصطلاح آرام بود که ناگهان لکه‌های ابر در این آسمان صاف دیده شد. مرد جوان که دوباره پای عابربانک رفته بود، متوجه شد که برای حسابش مشکلی پیش آمده و عابربانک نیز کارتش را ضبط کرده است.

او برای حل مشکل به شعبه بانک موردنظر رفت و فهمید که حسابش به دستور مقام قضایی مسدود شده است. مرحله بعدی، حضور در یکی از شعب دادسرای تهران بود. او برای بررسی موضوعی که روحش هم از آن خبر نداشت به دادسرا رفت که با پرونده‌ای قضایی مواجه شد و در‌نهایت متوجه شد که گره کارش در مشهد است.

 

معرفی به مشهد

این مرد جوان تنها نکته‌ای که متوجه شده بود، واریز مبالغ سرقتی به حسابش بود. او برای پیگیری پرونده‌ای که حتی نمی‌دانست از کجا آب می‌خورد راهی مشهد شد و پس از حضور در دادسرای مشهد به پلیس فتای خراسان‌رضوی معرفی شد.

با حضور در مقر پلیس فتای خراسان‌رضوی، فهمید که همه چیز از جلوی همان بیمارستان در تهران آغاز شده است و آن زوج شهرستانی که با مظلوم‌نمایی خود را پدر و مادری مظلوم جازده بودند، اعضای یک باند جعل و کلاهبرداری بوده‌اند. او همچنین متوجه شد که چندین شاکی تا‌کنون از آن‌ها شکایت کرده‌اند. مرد تهرانی هیچ‌گاه گمان نمی‌کرد که به این راحتی اسیر دامی شیطانی شود، پس از سیر مراحل پلیسی به همراه پرونده به دادسرا معرفی شد تا مقام قضایی درباره پرونده اظهار نظر کند.

 

مظلوم‌نمایی شگردی مکارانه

رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی با اشاره به جزئیات این پرونده به خبرنگار ما گفت: معمولا یکی از شگردهای متهمان چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی، مظلوم‌نمایی و استفاده از حربه‌هایی تکراری است.

سرهنگ جوادجهانشیری افزود: در این پرونده نیز اعضای یک باند حرفه‌ای که تحت تعقیب هستند، با شگردهای مرموزانه‌ به بهانه‌های مختلف افراد را به صفحات جعلی پرداخت آنلاین (فیشینگ) می‌کشانند و پس از سرقت اطلاعات حساب این افراد، برای اینکه گرفتار نشوند در سراسر کشور به یافتن افرادی اقدام می‌کنند و با داستان‌های مختلفی وجوه سرقتی را به حساب آن‌ها واریز می‌کنند و این پول‌ها را به صورت دستی می‌گیرند و متواری می‌شوند.

وی ادامه داد: در این پرونده نیز این مرد تهرانی طعمه یک باند شیادی شده و ناخواسته و صرفا برای کمک به دیگران نه تنها درگیر یک پرونده قضایی که متحمل پرداخت هزینه‌های زیادی شده است.

رئیس پلیس فتای خراسان‌رضوی با بیان اینکه عامل جلوگیری از اقدامات شوم این افراد سودجو تنها هوشیاری شهروندان است که می‌توانند با اقدامات بموقع خود ما را در شناسایی و دستگیری این افراد کمک کنند بیان کرد: اگر فردی به بهانه‌های مختلف مقابل عابربانک‌ها از شما خواست که وجوهی را برا‌یش کارت‌به کارت کنید و دستی دریافت کنید، یا پولی را به حساب شما واریز کنند و نقدی دریافت کند، از این کار جدا خودداری کنید و وی را به بانک‌ها ارجاع بدهید تا با سازوکارهای قانونی در صورت لزوم این اتفاق بیفتد.

وی افزود: در پرونده یاد شده اگر راننده تاکسی متوجه می‌شد که امکان واریز وجه‌نقد به حساب بیمارستان به صورت مستقیم وجود دارد، قطعا دچار این خسارت نمی‌شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی