• خانه
  • یادداشت
  • دوگانگی فرهنگی با تغییر سبک زندگی
کد خبر : 90900
/ 06:50
سمانه پورمحمد

دوگانگی فرهنگی با تغییر سبک زندگی

دوگانگی فرهنگی با تغییر سبک زندگی

شهرآرا آنلاین - روزگاری در جامعه ایرانی مردان کوچه و خیابان، وقتی با صحنه های غیر اخلاقی، مزاحمت های خیابانی و متلک پرانی ها به زنان و دختران مواجه می شدند رگ غیرتشان بالا می زد و به نوعی عکس العمل نشان می دادند. تذکری مبنی بر اینکه آیا اگر خواهر و مادر خودتان هم بود چنین برخوردی داشتید؟!

این روزها مزاحمت های خیابانی به گونه ای فراگیر شده است که کمتر دختر و زنی را مشاهده می کنید که چنین معضل اجتماعی را تجربه نکرده باشد! موضوعی که شاید زمان و مکان و طبقه اجتماعی خاصی را شامل نمی شود و آن قدر فراگیر شده است که می توان به انواع و اقسام مختلف طبقه بندی اش کرد. اگرچه گاهی اوقات مردان خوش تیپ و جذاب از سوی برخی زنان نیز، مورد حجوم انواع متلک ها قرار بگیرند اما بیشترین قربانیان متلک ها در کشور ما خانم ها هستند.

تعرض هر مدلش تعرض است، از متلک پرانی های کوچه بازاری و تنه زنی گرفته، تا ترمز زدن با ماشین جلوی پای دختران، بوق زدن، تعقیب و گریز، لایی کشیدن های مستانه برای جلب توجه یا آسیب رساندن به دخترانی که در رانندگی از پسران پیشتاز هستند و در برخی طبقات اجتماعی قمه کشیدن در خیابان و... که هر کدام با شدت و ضعفی جزو مزاحمت ها به حساب می آید. عوامل بسیاری در زمینه بروز این معضلات مؤثرند که شاید یکی از آن ها نوع پوشش، نقش، ظاهر و برخورد خانم ها باشد. کما اینکه خلاف این موضوع هم وجود دارد و زمانی که به همین منظور از دختری چادری که از حجاب خوب و مناسبی برخوردار است سؤال می شود تا نظر خود را درباره مزاحمت های خیابانی بگوید، می گوید: من دختری نسبتا متدین هستم که چون مجردم تا به حال دست به صورتم نزده ام. هر وقت که از جلو یک عده پسر رد می شوم به من متلک های ناجوری می گویند؛ مثلا سیبیلاشو؟! ماشاا... واسه خودت مردی شدیا! و . ...

به خاطر دارم زمانی که سریال «در پناه تو» که برای بسیاری از دهه شصتی ها خاطرات فراوانی به همراه دارد، از تلویزیون پخش می شد، با توجه به پوشش شخصیت اول داستان، بسیاری از دختران آن زمان نیز چادرهای کش دوزی شده را انتخاب می کردند که بارها برای خودم اتفاق افتاد که مورد هجمه متلک های فراوانی از سوی جامعه مردان قرار گرفتم.

تغییر سبک زندگی در جامعه ما و ورود فناوری جدید ارتباطی که از جلوه های زندگی مدرن است، نوعی دوگانگی فرهنگی ایجاد کرده است. تحقیقات مختلف نشان می دهد که بیشترین لذت مردانی که قصد ایجاد مزاحمت های خیابانی را دارند، احساسِ قدرت و برتری و تحقیر جنسی طرف مقابل است که در قالب کلام یا تماس کوتاهی بروز پیدا می کند. این تحقیر کردن از ویراژ دادن در مقابل دخترخانم ها برای به رخ کشیدن به اصطلاح توانایی هایشان، ترمز کردن، متلک پرانی، تمسخر و گاهی هم فحاشی شروع می شود تا تنه زدن و تعرض های جسمی در حد و حدود مختلف. برخی روان شناسان مشکلات شخصیتی و روانی را عامل مهمی در ایجاد مزاحمت خیابانی می دانند و در مقابل جامعه شناسان مشکلات ساختاری و مسائل بنیادین را که جامعه با آن ها درگیر است به عنوان مهم ترین عامل این موضوع مطرح می کنند.

مزاحمت های خیابانی در قانون جرم محسوب می شود و برای محکومان آن مجازات های مختلفی در نظر گرفته شده است، اما آیا در طول این سال ها که شاهد رشد انواع مزاحمت ها هستیم با اعمال قانون، تغییری حاصل شده است؟ باید به سمت آموزش عمومی مردم و اتخاذ تدابیر دیگری بود و این رسانه ها و سایر نهادهای فرهنگی هستند که می توانند بی تفاوتی و ناآگاهی را میان مردم کاهش دهند و مسئولیت پذیری عامه مردم را در مقابله با ناهنجاری ها بالا ببرند.

... و گاهی چقدر دلمان برای به جوش آمدن غیرت مردان سرزمینمان تنگ می شود.مرحوم نراقی، معلم بزرگ اخلاق می گوید: بی غیرتی عبارت است از کوتاهی در محافظت از دین و آبرو و اولاد و اموال و این مرض از مهلکات عظیم و صفات خبیثه است و چه بسا به دیوثی منجر می شود..

 

پژوهشگر حوزه ارتباطات و زنان

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی